יצא לך לראות מערבולת אוויר מעל ים או אגם גדול? כנראה שמדובר בנד מים, תופעה מטאורולוגית בעלת מראה ייחודי

נד מים (Waterspout) הוא תופעה מטאורולוגית מהפנטת במיוחד: מערבולת מסתחררת של אוויר וטיפות מים שנעה על פני גופי מים גדולים. לעיתים מכונה נד המים טורנדו ימי בשל הדמיון הצורני בין השניים, אך נדי מים לא תמיד דומים לסופות הטורנדו שמתחוללות על פני היבשה, ולכל אחת מהתופעות מנגנון היווצרות משלה.

נד מים מורכב מאוויר שמסתחרר במהירות ויוצר מערבולת, וממים - אבל אילו אינם מי ים, אלא מים מתוקים שנוצרים כתוצאה מעיבוי מקומי של אדי המים בענן. קוטר נד המים יכול להגיע למאה מטרים, והגובה לכ-600 מטרים.

מקובל לחלק את נדי המים לשני סוגים. מרביתם שייכים לסוג הראשון, שנקרא נד מים של מזג אוויר מתון
(Fair Weather Waterspout), והם מתרחשים במזג אוויר יציב בנוכחות ענני קומולוס - עננים נפוחים ודמויי כותנה. נדי מים אלה נוצרים בקרבת מים בטמפרטורה חמה יחסית, החל מ-26 מעלות צלסיוס. בטמפרטורה זו המים מתאדים בקצב מוגבר; כאשר האוויר החם עולה מעלה, הוא מתערבב באוויר קר, והפרש הטמפרטורות ביניהם יוצר רוח שתנועתה סיבובית.

לעומת סופות טורנדו, שנוצרות בבסיסו של ענן ויורדות מטה, נדי מים של מזג אוויר מתון נוצרים למטה, בגובה המים, ועולים מעלה. לעיתים נדי המים מתחברים אל בסיס הענן בנקודה שנקראת "משפך העיבוי". נדי מים אלה אמנם פחות מסוכנים מסופות טורנדו, אך החזקים שבהם עשויים להיות מהירים כמו טורנדו חלש.

נדי מים מהסוג השני נקראים נדי מים דמויי-טורנדו, והם נוצרים באופן דומה יותר לסופות טורנדו על פני היבשה. נדי מים דמויי-טורנדו יכולים להתפתח בבסיס ענני סערה מסוג קומולונימבוס מעל פני הים, אך גם להיווצר ביבשה סמוך לים ולנוע לעברו. הם נבדלים מסופות טורנדו "אמיתיות" בכך שהם יכולים יכולים לנוע מעל המים, והם גם איטיים יותר. במקרים רבים, נדי מים אלה ילוו בסופות ברקים, בגשם או בברד.


מערבולת מסתחררת של אוויר וטיפות מים שנעה על פני גופי מים גדולים. נד מים של מזג אוויר מתון נוצר מעל הים, במפרץ פלורידה קיז | Mike Theiss / Science Photo Library

כיצד נוצר נד מים?

היווצרות נד המים מחולקת לחמישה שלבים. בשלב הראשון נוצר מעין עיגול כהה בצורת דיסק על פני המים, שמכונה האזור השחור. בנקודה זו ייפגשו מערבולת האוויר ופני הים. בשלב השני נוצר הבסיס שהוא ספירלה של מי ים קרוב לפני המים. בשלב השלישי האזור השחור מתחיל להשפריץ טיפות מים לכל הכיוונים, בשל מערבולות הרוח שמגיעות מכיוונים שונים. בשלב הרביעי, שהוא שיאו של נד המים, הבסיס והמערבולת מלמעלה נפגשים ונוכל כבר לראות את צורת המערבולת לכל אורכו. בשלב החמישי והאחרון מתחיל נד המים לדעוך. נד מים נמשך לזמן מוגבל, שיכול להגיע עד 20 דקות, ולאחר מכן הוא דועך ונעלם. רוב נדי המים נעלמים כמעט לגמרי כאשר הם מגיעים לקו החוף.

גם כאן בישראל אפשר לצפות בנדי מים. למעשה, התופעה יכולה להתרחש לאורך מרבית חופי העולם, והסיכוי לכך גבוה במיוחד בחודשים מאי עד אוקטובר. עם זאת, באזור הים התיכון נדי מים הם נדירים יחסית.

במדינת פלורידה שבארצות הברית, לעומת זאת, נדי מים הם מחזה שגרתי למדי. במיוחד, מפרץ פלורידה קיז (Keys) הוא שיאן נדי המים העולמי: בשנה ממוצעת יתחוללו שם מאות נדי מים. המים החמים והלחות הגבוהה שמאפיינים את האזור הזה מאפשרים אידוי מסיבי והיווצרות נדי מים למכביר. יתרה מזאת, נדי המים הללו עלולים להגיע לחופים ולגרום נזק רב לרכוש. גם באזור האגמים הגדולים בצפון ארצות הברית ולאורך חופי אפריקה נצפו נדי מים רבים. 


מפרץ פלורידה קיז הוא שיאן נדי המים העולמי. נד מים בוגר בפלורידה קיז, עם האזור השחור בבסיסו | Science Source / Science Photo Library

מרחק ביטחון

נדי מים עלולים להיות מסוכנים בדיוק כמו סופת טורנדו ביבשה, אפילו אותם נדי מים שנוצרים במזג אוויר רגוע. לאור זאת, חשוב להימנע מקרבה רבה מדי אליהם ולשמור על מרחק בטיחות. בעבר גרמו נדי מים לסירות להתהפך, ואפילו פגעו בספינות גדולות. 

אחד האתגרים שקשורים לנדי מים הוא הקושי לחזות אותם. במרבית המקרים אי אפשר לחזות התקרבות של נדי מים אל החוף, ובעבר תצפיות של אזרחים היו הדרך היחידה לעקוב אחר היווצרותם. כיום, הודות לתדירות הגבוהה של נדי מים במפרץ פלורידה קייז ולריבוי הנתונים שנאספו באזור, חוקרים הצליחו לפתח מודלים סטטיסטיים שלהם. המודלים שונים מקשרים בין טמפרטורת המים, עומק הענן ומהירות הרוח, ומשתמשים במידע הזה כדי לחזות מתי סביר במיוחד שיתפתח נד מים.

בדומה לתופעות מטאורולוגיות רבות אחרות, גם נדי מים יכולים להיות מושפעים משינויי אקלים גלובליים. ייתכן שהעלייה הממוצעת בטמפרטורת מי הים תוביל להיווצרות נדי מים היכן שרק מעטים מהם נצפו בעבר. מהירות הרוחות ועוצמתן מושפעות גם הן מהטמפרטורה של מי הים, ואולי בעתיד נראה יותר נדי מים מסכני חיים. על אף שמדובר בתופעה מסקרנת, המחקר על נדי המים עדיין מצומצם, ושאלות רבות על היווצרותם ועל האפשרות לחזות אותם עודן ממתינות למענה.

0 תגובות