הוויכוח על הכרה ביהדותם של עולים על סמך בדיקות DNA אינו רלוונטי, משום שספק רב אם בדיקות כאלה אכן יכולות לקבוע אם אדם הוא ממוצא יהודי

לאחרונה נשמעים – בעיקר מפי פוליטיקאים – קולות לבדיקת יהדותם של עולים חדשים באמצעים גנטיים. הקריאות מתבססות על מחקרים הטוענים כי התגלה גן או אוסף של גנים שמעידים כי מוצאו של אדם משושלת יהודית – "הגן היהודי". מחקרים כאלה בודקים בדרך כלל אוסף של גנים באוכלוסיות שונות ומחפשים התאמה בין גֵן ספציפי למוצא יהודי. על פניו יש בכך הגיון. צאצא של אם יהודייה נחשב ליהודי, ולכן באופן תאורטי ניתן לטעון שהדת היהודית עוברת בתורשה מאם לצאצאיה ולא מופרך לחשוב שבאוכלוסיות יהודיות קדומות שחיו באזורנו לפני כ-2000 שנים היו הבדלים גנטיים מאוכלוסיות אחרות, ושהבדלים אלו נשמרו לאורך שנות הגלות.

המקום העיקרי שבו מחפשים גנים כאלו הוא המיטוכונדריה. אלה אברונים המצויים בכל התאים שלנו ואחראים, בין השאר, על ייצור אנרגיה לתא. למיטוכנדריה יש DNA עצמאי, אשר משתכפל גם הוא כאשר התא מתחלק. בתאי המין קורה דבר מעניין. הביציות מכילות מיטוכונדריה רבים מאוד, אך תאי הזרע מכילים רק מיטוכונדריה מעטים שנועדו בעיקר לספק אנרגיה לתנועת תא הזרע אל עבר הביצית. כאשר הזרע מתאחה עם הביצית בתהליך ההפריה, המיטוכונדריה שלו נותרים בחוץ, כך שהעובר מקבל את הרוב המכריע של המיטוכונדריה מהביצית. התוצאה היא ש-DNA מיטוכונדרי יעבור בתורשה מאם לצאצאיה. לכן דווקא ה-DNA הזה הוא מקום טוב לחיפוש סמנים גנטיים המשותפים ליהודים.

מחקרים שחיפשו מאפיינים גנטיים שאופייניים רק ליהודים מצאו מכנה משותף כלשהו, גֵנים, או ליתר דיוק גרסאות מסוימות של גנים, שאכן מצויים בשכיחות גבוהה אצל יהודים. הבעיה שהם מצויים גם בעמים אחרים שהגיעו מהאזור שלנו כמו למשל הדרוזים או הקפריסאים.

אותם מחקרים הראו שיהודים ממוצא שונה באירופה ועדות ספרד חולקים מוצא משותף עם עמים במזרח התיכון – עדות גנטית להגליית אוכלוסייה מאזור ארץ ישראל לארצות רבות אחרות.  מחקרים אלו הולידו גם מספר ממצאים מעניינים נוספים למשל שאצל כ-80 אחוז מקהילות יהדות אשכנז יש DNA מיטוכונדרי שמקורו לא במזרח התיכון, כלומר יתכן שגברים יהודים שהוגלו העמידו צאצאים עם נשים מקומיות שהתגיירו. מחקר אחר, גם הוא על יהדות אשכנז, הראה כי יש ארבעה מקורות עיקריים ל-DNA מיטוכונדרי מזרח תיכוני דבר שעשוי להעיד על ארבע שושלות מייסדות. חשוב לציין שרוב המחקרים הללו קטנים ונערכו על מספר מצומצם של יחסית של נבדקים, לא יותר מאלפים בודדים ולכן ייתכנו הטיות בתוצאות. כמו כן DNA יכול לצבור מוטציות, כך שמאפיינים גנטיים כאלה יכולים להופיע ולהעלם במרוצת הדורות. נערכו גם לא מעט מחקרים על מאפיינים גנטיים שעוברים בהורשה אבהית, או בהורשה רגילה, וגם הם מצאו מקטעים שאופייניים לאוכלוסיות ממוצא מזרח תיכוני. מדובר, אם כן, בפאזל גדול ומסובך מאוד.

מערבבים גנים

אפשר ללמוד על ההיסטוריה של העם היהודי מהמידע הגנטי הכללי המבדיל בינו לבין עמים מקומיים, כפי שניתן לעשות זאת גם לגבי אירועים היסטוריים משמעותיים אחרים כמו למשל כיבושי המונגולים, או התפשטות האבעבועות השחורות באירופה. הבעיה מתעוררת כאשר רוצים ללכת בכיוון ההפוך ולקבוע אם אדם יהודי על סמך הפרופיל הגנטי שלו.  מוצא יהודי אמנם עובר בתורשה מאם לילדיה, אך כאשר אישה מתגיירת היא לא רוכשת את המאפיינים הגנטיים של "יהודים מקוריים". באופן דומה כאשר אישה מעמידה צאצאים עם אדם שאינו יהודי, ומתנצרת או מתאסלמת, ה"פרופיל היהודי" לא נעלם וממשיך לעבור בתורשה לצאצאיה במשך דורות רבים.

בנוסף לכך, מוטציות שמתרחשות כל הזמן באופן טבעי יכולות תיאורטית "להחליש את הפרופיל היהודי". לכל זאת יש להוסיף את העובדה שאותו "פרופיל גנטי יהודי" לא ייחודי רק ליהודים וחלקים ממנו מצויים גם אצל עמים אחרים ממוצא מזרח תיכוני.

לכל אלה יש להוסיף את העובדה כי  יהודים ממוצא אשכנזי דומים פיזית באופן מחשיד לאנשים מאותו מוצא שאינם יהודים. זה נכון גם לגבי יהודים ממוצא תימני, אתיופי, עיראקי וכו'. התאמות כל כך טובות לסביבה, כמו שינוי בצבע העור או השיער לא מתרחשות תוך 2000 שנה בלבד.  גם אם זה היה קורה, הדמיון בתכונות נוספות כמו תווי הפנים אינו משאיר מקום רב לספק: אותו גרעין גנטי שהגיע מהמזרח התיכון לפני כ-2000 שנים, נמהל בגנים מקומיים בכל אזור שהיהודים הגיעו אליו. יש כיום חברות מסחריות אשר בודקות DNA של אנשים ובעזרת סמנים גנטיים מנסות לזהות שייכות לאזורים גיאוגרפים, ובמידה מסוימת את ההסתברות שהאדם הוא ממוצא יהודי, אבל זה עדיין רחוק מלהיות מדויק מהסיבות שמנינו למעלה. בשורה התחתונה: אין גן יחיד שמשותף לכל היהודים. לכל היותר יש גנים המאפיינים קבוצות ממוצאים מסוימים, וגם שם יש שונות בעקבות התגיירות והתבוללות. קשה להניח שתימצא בדיקה גנטית שתוכל לקבוע בדיוק מספיק גבוה אם אדם הוא יהודי או לא.

תודה לעידו חדי על העזרה בתחקיר לכתבה.

11 תגובות

 • איציק

  אשכנזים לא שייכים לכאן אבל השתלטו על העם היהודי באמצע המזה"ת

  צל כ-80 אחוז מקהילות יהדות אשכנז יש DNA מיטוכונדרי שמקורו לא במזרח התיכון

 • פנחס

  בדיקה מועילה - זו עובדה

  ראשית, בפתח המאמר צוין שפוליטיקאים קוראים לבצע בדיקות DNA כדי לבדוק יהדות...
  אני חייב לציין שלמרות שאוזני קרויה לנושא, מעולם לא שמעתי קריאה כזו מפוליטיקאים (חוץ מליברמן שמנסה להלהיט כנגד הרבנות) ואף לא מכאלו שאינם פוליטיקאים, בעצם אף אחד לא "קורא" לבצע בדיקות שכאלו.
  ישנם גורמים - וליתר דיוק, אני מכיר גורם אחד בלבד (מכון סימנים) - שמציע לכל אדם כאשר הוא לא מצליח להוכיח את יהדותו בפני כל גורם שהוא, לבצע את הבדיקה הזו ובכך לאושש במקרים רבים את עובדת היותו יהודי. ולעצם הנושא, הקביעה שהבדיקה לא יכולה להועיל, איננה נכונה כלל.
  ראשית, במישור העובדתי, עשרות רבות שביצעו את הבדיקה של הmtDNA (הDNA המיטוכונרי) במכון סימנים, קיבלו המלצה מהמכון - המלצה שהרבנות וגורמים נוספים אכן קיבלו אותה.
  שנית, ללא קשר ל"גן יהודי", כל אדם בעולם משתייך לקבוצה כלשהי בשבט האימהי שלו, זו עובדה אובייקטיבית מדעית חד משמעית שלא קמו לה עוררין, זו עובדה פשוטה שאין מה לערער עליה.
  כאשר זוהתה קבוצה - מתוך קבוצות רבות מאוד שזוהו - ונמצא שכל בני הקבוצה הזו הינם למשל יהודים, ובמקביל, כל הנבדקים הלא יהודים נמצאו שייכים לקבוצות אחרות, הרי מעתה כל אחד שיבדק וימצא שהוא נושא את הגן האימהי של אותה קבוצה, הוא חייב להיות שייך אליה!
  מבחינה סטטיסטית, לא תיתכן אפשרות שונה.
  אכן, כדי לראות בתוצאות הבדיקה את שיוכו של הנבדק, חייבת להיכנס לתמונה גם הערכה סטיסטית מקצועית, ולא רק תוצאות של בדיקה מדעית.
  יש כאן בשורה טובה ומרנינה לכל אותם מתקשים בהוכחת יהדותם ופתרון נגיש ונוח לבעיה כה קשה, יהיה חבל מאוד אם במאמרים כאלו ואחרים, או מסיבות פוליטיות וכדומה, ימנע הפתרון מאלו הזקוקים לכך.

 • מנשה

  מספר היהודים שירד למצרים היה

  מספר היהודים שירד למצרים היה 70, מספר היהודים שעלה ממצרים לאחר 90 שנים (לא 400) היה מעל 600,000. לפי מניין כלל האוכלוסייה לעומת מניין הבכורים לכל גבר היו בממוצע 25-30 בנים. האוכלוסייה היהודית הורכבה ברובה משפחות שהיהודים קנו במצרים. האמהות של 4 מהשבטים היו שפחות, אמהות האומה בלהה וזלפה, נשותיהם של בני יעקב היו ברובן נכריות כמו למשל אסנת אשת יוסף שהייתה בת לכהן מצרים.

 • דורון

  המספרים שאת מציינת הם עורבא

  המספרים שאת מציינת הם עורבא פרח ומבוססים על המיתולוגיה היהודית, מעבר לכך אין לזה תימוכין! לגבי ה - 60000 שיצאו ממצרים, הרי שאורכה של שיירה כזאת היה צריך להיות למעלה מ-20 ק"מ (בהנחה שהמרחק בין שורה של צועדים לבאה אחריה הוא 1 מטר, מה שאינו סביר)

 • דורון

  600000 לא 60000 כפי שכתבתי

  600000 לא 60000 כפי שכתבתי בטעות

 • מרצלה

  הי אני רוצה לעשות בדיקת גנאטי

 • פנחס

  ניתן לפנות למכון סימנים- machon.simanim@gmail.com

  machon.simanim@gmail.com

 • אדמון

  תובנות

  תובנות שעולות מהמאמר היו ידועות מזה זמן רב, רק חוזקו על ידכם.
  רוב יהדות אשכנז מקורה בגרים שהסתפחו לישראל, הידועים שבהם אלו הכוזרים לפני 800 שנה שהסתפחו לעם ישראל.
  ההערכות אומרות שישנם המון בתוך עם ישראל שאינם יהודים כלל, רוב מוחלט מיוצאי אשכנז, וחלקם מיוצאי המדינות שהזכרתם (תימן וכו'). הן לפי המראה החיצוני שנתבע בהם תוך מאות שנים נגד כל חוקי הטבע, והן לפי התכונות (במקורות כתוב: שלשה סימנים באומה זו, ביישנים רחמנים וגומלי חסדים, ומי שאין בו סימנים אלו בידוע שאינו מזרע ישראל).
  לעומתם יהדות מרוקו גם במחקרי ענק דרך בדיקות גנטיות, רואים בבירור ש 99% ממנה לא התערבבו בעם המרוקאי הלא יהודי אלא שמרו על יהדותם טרם גירוש ספרד.

 • פפ

  לא נכון

  צאצאי הכוזרים ברחו ונטמעו בקהילות היהודיות. מה שאומר שהיו קהילות יהודיות.. אז מאיפה אתה מביא את ה"תובנה" שזה רוב? להיפך, ההנחה לפי ההיסטוריונים היא שאם נשארו צאצאי כוזרים יהודיים הרי שהם נטמעו בקהילות היהודיות. יש אין ספור עדויות לכך שהתקיימו קהילות יהודיות עוד לפני הסיפור עם כוזר. בנוסף,רבים מההיסטוריונים טוענים שרוב העם בכוזר לא היה יהודי. רב השליטים, כך ששוב כנראה לא מדובר על "רוב יהודי אירופה" . גם ההנחה שהמראה הלבן יותר של חלק ניכר אצל האשכנזים מגיע מהכוזרים היא לא ממש נכונה משום שהכוזרים היו עם באזור טורקיה, והמראה המאפיין הוא לא בלונדיני לבן אלא שיער כהה יותר.
  המשפט האחרון לא מובן, ודאי שלא התערבבו בעם המרוקאי טרם גירוש ספרד... הרי הם לא היו במרוקו.. וגם היהודים הספרדים שהגיעו לאירופה או למזרח התיכון - גם הם לא נטמעו בעמים.. מה רצית לומר בזה? ואגב יהודי מרוקו, ביישנים הם לא חחחחח :)

 • מישהו

  למה אתם מאשרים הזיות כאלו?

  קשקוש מקושקש. ניתן ליצור בקלות שושלות יוחסין של רוב היהודים האשכנזים. מדוע אתם מאשרים הזיות גזעניות כאלו באתרכם?

 • נסים

  יש לזכור עובדה מצערת שנשים

  יש לזכור עובדה מצערת שנשים בימי קדם היו משוללות זכויות לחלוטין ונחשבו לקניין . לכן יהודיות בעת מלחמות ופוגרומים נלקחו בידי לא יהודים וצאצאיהם כבר אינם יהודים. מאידך גברים יהודים באירופה נשאו נשים סלביות ואריות גיירו אותם וצאציהם הפכו יהודים. הפואנטה שבניגוד להלכה שהיהדות נקבעת לפי האם הרי שבפועל אנו צאצאי גברים יהודים וערב רב של נשים נוכריות ויהודיות.