נכון, אי אפשר לעצור את הגיל, אבל יש כיום טיפולים שיכולים "לרמות" זמנית את הקמטים. והסיכונים? גם הם קיימים

במשך השנים אנחנו מאבדים חלק ממסת השרירים והעצמות שהייתה לנו בצעירותנו, כך שעורנו, שפעם היה מהודק סביב איברינו, הופך רפוי ומקומט. עדיין לא נולדה הטכנולוגיה שתעצור את הזמן, אבל קיימים פיתוחים שעוצרים את פגיעתו בעור. בעבר היו נפוצים ניתוחים למתיחת עור הפנים, אבל כיום קיימים גם טיפולים פחות פולשניים, שכוללים הזרקה של חומרים לעור על מנת לשפר את מראהו.

מילוי חללים: חומצה היאלורונית

אחד הטיפולים הפופולריים הוא זריקה של חומצה היאלורונית, המוכרת גם בשם היאלורונן. מדובר ברב-סוכר שמיוצר באופן טבעי בתווך הבין תאי של רקמות רבות, ובהן הסחוסים, העור, רקמות חיבור ואפילו מערכת החיסון. החומצה ההיאלורונית סופחת אליה מים ויוצרת מרקם של ג'ל, כך שכאשר מזריקים אותה למקומות נבחרים בפנים היא ממלאת את הנפח של השרירים והעצמות שאבדו והעור נראה מתוח יותר.

היתרון המשמעותי ביותר של הטיפול הזה היא שמדובר בחומר שמיוצר על ידי העור באופן טבעי כך שבדרך כלל הוא אינו מעורר תגובה חיסונית. עם זאת, במשך הזמן החומצה מתפרקת ולכן צריך לחזור על הטיפול כל כמה חודשים.

אף שלחומצה היאלורונית יש תפקידים נורמליים בגוף, לא נראה שהזרקה מלאכותית שלה גורמת לנזק מיוחד. החסרונות העיקריים של הטיפול קשורים לעצם ההזרקה ויכולים ולנוע בין תסמינים קלים כמו כאב מקומי או נפיחות לבין בעיות רציניות יותר כמו תגובה אלרגית או פגיעה קשה בגלל הזרקה לתוך כלי דם בעור.

לפי תקנות משרד הבריאות הישראלי רק רופאים רשאים להזריק חומצה היאלורונית ויש לבחור ברופא בעל התמחות מתאימה (לרוב עור או פלסטיקה). וכן, כדאי להעדיף רופא מנוסה בתחום. רופא מומחה מכיר היטב את האנטומיה של העור וידע להימנע מהזרקה מסוכנת לתוך כלי דם. בנוסף, אם חלילה קרה סיבוך נדיר, רופא מומחה יודע להעניק טיפול רפואי מתאים.

באופן דומה אפשר להזריק לאותה מטרה גם חומרים כמו חלבון הקולגן וחומרים אחרים שיכולים למלא חללים מתחת לעור. קולגן הוא חלבון נפוץ מאוד בעור שממלא קמטים בצורה דומה לחומצה היאלורונית, אך הוא מתפרק מהר יותר ולכן נוטים כיום להעדיף אותה על פניו. לפי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) צריך להזריק קולגן כל 4-3 חודשים כדי להעלים קמטים, לעומת 12-6 חודשים בהזרקת חומצה היאלורונית.

שיתוק שרירים: בוטוקס

טיפול פופולרי אחר הוא זריקת בוטוקס. הפעם לא מדובר בחומר שממלא נפח בעור אלא בכמויות מזעריות של רעלן חזק שמקורו בחיידק הנקנקת, Clostridium botulinum. הרעלן הזה גורם לשיתוק של שרירים ובריכוזים גבוהים ישתק את כל השרירים בגוף ועלול להוביל למוות. בטיפולים קוסמטיים, לעומת זאת, משתמשים בריכוזים מזעריים שיוצרים רק שיתוק מקומי של השרירים הסמוכים למקום ההזרקה. רפיון השרירים המקומי שנוצר מפחית את קמטי ההבעה – הקמטים הסובבים את הפה, העיניים ואלה שיש לנו במצח, והם ניכרים לעין כשאנחנו מפעילים את שרירי הפנים כדי לשנות הבעות.

גם טיפול מהסוג הזה צריך לחדש אחת לכמה חודשים ורק רופאים מוסמכים רשאים לתת אותו. בניגוד לקולגן ולחומצה היאלורונית, בארצות הברית הבוטוקס נחשב תרופה ולא חומר למילוי העור ולכן ההתייחסות אליו מחמירה יותר.

בינתיים, עד שיימצא מעיין הנעורים, מי שמעוניין להעלים קמטים צריך לקבל טיפולים חוזרים כל כמה חודשים, וגם הטיפולים האלה לא ימנעו את אובדן המסה שגורם לקמטים מלכתחילה. זיכרו גם שההשלכות של הטיפולים האלה עלולות להיות קשות, אף על פי שטיפול אצל רופא מוסמך יכול לצמצם אותן מאוד.

3 תגובות

 • אריק

  מה לגבי מריחת חומרים כמו

  מה לגבי מריחת חומרים כמו חומצה היאלרונית, רטינול, קולגן... האם יש מידע לגבי יעילותם בשיפור מראה העור ו/או האטת הזדקנותו?

 • יהודית

  נטילת קולגן

  הרשת מלאה בכל מני תוספי קולגן לבליעה ושתיה לשיפור העור והקמטים. האם יש איזה מחקר שתומך בזה או שכל זה חרטוט שיווקי?

 • שקד אשכנזי

  לפי שעה אין לזה הוכחות

  בשלב זה אין הוכחות שתוסף קולגן יעיל כנגד קמטים. ישנם מספר מחקרים שמצביעים על כך שתוסף כזה עשוי להיות יעיל כנגד סוגים מסוימים של דלקת פרקים, אך כאמור, לא כנגד קמטים.