סודות הקורונה, ניסויים מרתקים בבית, וגם: המדע של האפייה וסודם של הויטמינים. תקועים בבית? אל דאגה, מכון דוידסון מביא לכם את המדע לסלון

לא צריך לצאת מהבית כדי ליהנות וללמוד ממדע עכשווי ומרתק. ביום חמישי הקרוב, 2 באפריל, מכון דוידסון לחינוך מדעי מביא לכם את אירועי יום המדע, בשיתוף משרד המדע, היישר למחשב, בשלל הרצאות, פאנלים וסרטונים. רק לפתוח את האתר, לצפות, לשאול שאלות ולהשכיל. כל הפעילויות ישודרו כאן, ב-ZOOM (עד 500 משתתפים) ובערוץ היוטיוב שלנו.

לפירוט על כל אירועי יום המדע באתר משרד המדע והטכנולוגיה

קישורים לפעילויות בZOOM:
ניסוי בשידור חי אצטון וקלקר (10:00)
וירוסים תת ימיים (11:00)
המסע אל האסטרואיד המפתיע (12:00)
על נגיף חדש למדע - נגיף הקורונה (13:00)
צללים בשלל צבעים, הדגמה בשפה הערבית (14:00)

מדע בבית

רוצים לעשות ניסויים בבית? זה המקום. ביום המדע אנו מציעים לכם לעשות ניסוי משותף בשידור חי, וגם ליהנות מעוד סרטונים מוקלטים רבים.

10:00: ניסוי בשידור חי – אצטון וקלקר (כ-20 דקות) / ד"ר אושרית קטורזה נבון

יש לכם בבית אצטון וקלקר? בואו לבדוק מה קורה כשהם נפגשים. עשו איתנו את הניסוי, שתפו אותנו בתוצאות הניסוי וקבלו תשובות מקוונות לכל השאלות שלכם!

 

הכה את המומחה

הצטרפו אל צוות המומחים שלנו והתוודעו למגוון תחומים בעברית ובערבית. פעם בשעה תוכלו לשמוע הרצאה של כ-15 דקות מפי מומחה בתחום. במהלכה ואחריה תוכלו לשאול שאלות ולקבל עליהן תשובות מצוות המומחים שלנו.

11:00: נגיפים תת-ימיים / מיכל בהט

נצלול יחד למחוזות חדשים, לעולם התת-ימי. האם נגיפים חיים גם מתחת לפני המים? מה הם עושים שם? מה הם שונאים ומה הם אוהבים? האם גם אלמוגים ודולפינים סובלים ממחלות נגיפיות? ומי הגיבור שיודע להילחם בהן?

12:00: מסע אל האסטרואיד המפתיע / ד"ר דוד פולישוק

החללית האמריקאית אוזיריס רקס נשלחה אל האסטרואיד בֶּנוּ (Bennu) במטרה למצוא מים בסלעיו ולהחזיר לכדור הארץ דגימה ממנו עד שנת 2023. אבל עם הגעתה התגלו עוד שלל הפתעות. במקביל מקיפה החללית היפנית היאבוסה 2 (הבז הנודד) את האסטרואיד ריוגו (Ryugu) לאותה מטרה, ואמורה לחזור אלינו כבר בסוף השנה הנוכחית. אילו הפתעות גילו שתיהן? ומי יהיה הראשון שיביא לנו את "הגביע הקדוש" של חקר האסטרואידים – מים מהחלל?

13:00 על נגיף חדש למדע - נגיף הקורונה / ד"ר דרור בר ניר האוניברסיטה הפתוחה ועמותת מדעת

אנחנו נמצאים בעיצומו של סגר (קרנטינה) בעקבות התפרצות של דלקת ריאות קטלנית המכונה Covid-19. המחלה נגרמת על-ידי נגיפי קורונה חדשים למדע, המכונים SARS-CoV-2. מהם נגיפי הקורונה ואיזה מחלות הם גורמים?  מהיכן הגיע הנגיף החדש ועד מתי הוא "מתכנן" להשאר איתנו? על תרופות עתידיות וחיסונים שבפיתוח. (בשיתוף עמותת "מדעת")

14:00: צללים בשלל צבעים (בערבית) / ד"ר סאוסאן עילבוני

חשבתם פעם איך אנחנו רואים צבעים? מה קורה אם נחבר את שלושת צבעי הייסוד? ומה הקשר בין חיבור צבעים לחיישני האור ברשתית העין?
נציג אחת התופעות המפתיעות כשמערבבים אורות צבעוניים כחול אדום וירוק. אם יש לכם בבית שלושה מקורות (או שלושה פנסי פלפון) ושקפים שאפשר לצבוע בצבעים כחול, אדום, ירוק תכינו מראש ותשחקו אתנו ותייצרו צללים בשלל צבעים.

14:00 ظلالٌ متعددة الألوان (بالعربية) / د. سوسن عيلبوني
 
هل فكرتم مرة كيف يمكننا أن نرى الألوان؟ ما الذي سيحدث عند دمج الألوان الأساسية الثلاثة؟ ما هي العلاقة بين دمج الألوان والمجسات الحساسة للضوء في شبكة العين؟ 
سنعرض واحدة من أكثر الظواهر المفاجئة عند دمج أضواء بالألوان: الأحمر، الأخضر والأزرق. إذا كان لديكم في البيت ثلاثة مصادر للضوء (أو بالإمكان استخدام مصابيح الهواتف النقالة) وأوراقٌ بلاستيكية شفافة بحيث تستطيعون تلوينها باللون الأزرق، الأحمر، والأخضر حضروها مسبقًا وتعالوا لتلعبوا معنا وتُنتجوا ظلالًا مُتعددة الألوان.

ניסויי מדע בבית

 • איך מכינים כוכבים שנוצרים מעצמם בעזרת קיסמי שיניים – ומה הקשר לפרעונים?
  לניסוי
 • פלסטלינה, גבינה, גלידה בלי מקפיא ויצירות אמנות מרהיבות. ארבעה ניסויים חלביים מפתיעים שאפשר לעשות בקלות בבית. וגם: טיפ להתמודדות עם מזון חריף מדי.
  לניסוי

פעילויות מקוונות

סטודנטים במכון ויצמן מספרים על המחקר שלהם: צפו בסרטונים קצרים בהם סטודנים מספרים על עצמם, המחקר והאתגרים העומדים בפניהם:

VOD מדעי: צפו בסרטונים וענו על השאלות המופיעות במהלך הסרטון.

 • כמעט בכל שיעור ראשון לקונדיטורים המורה יאמר בשלב מסוים, ברצינות תהומית, "אפייה היא מדע מדויק". למה המשפט הזה נאמר? ולמה בדיוק הוא מתכוון?
  לפעילות
 • התמונה הראשונה שעולה בראשם של מרבית האנשים כשמזכירים באוזניהם ויטמינים היא כדורים צבעוניים וקטנים שמוציאים מקופסה ומוצצים כמו סוכריות. מהם ויטמנים? מה ההבדלים בין הסוגים השונים? ואיך הם עובדים?
  לפעילות
 • אמי נתר היתה בין המתמטיקאים החשובים ביותר במאה ה-20 ולפתח כמה מהרעיונות החשובים ביותר באלגברה ובפיזיקה.
  לפעילות
   
 • כמה מהר מסתובב גנרטור המחובר לגנרטור אחר? נסו לפתור את חידת הגנרטורים
   לפעילות

מדע בבית:

הדגמות מדעיות לצפייה:

 • האם אפשר לשבור בטון בעזרת שקית מים ורחפן?
  לניסוי
 • צפו במופע הדגמות מדעיות מרתק
  למופע
 • אצטון להסרת לק יכול לנפח בלונים בשיטה פשוטה, המשתמשת בהבדלי הנפח בין נוזלים לגזים. הניסוי מחייב השגחה של אדם מבוגר!
  לניסוי
   
 • איך לגרום לקוביית קרח לרחף באמצע כוס? מה הם הנוזלים המסתוריים שנמצאים בה, וממה עושים שמן תינוקות?
  לניסוי

2 תגובות

 • משה

  מדע בצל קורונה

  בעקבות משבר הקורונה המסקנה המצערת היא שאנשי המדע בעמדות מפתח הם בעיקר חכמים בדיעבד. מדובר בכשלון מוחלט שיוריד דרמתית את איכות החיים בארץ. אין ספק שגופי המדע במשרד הבריאות ובאקדמיה כשלו בהבנת המציאות ובהעברת המסר לגורמים המחליטים.
  ספק אם ראוי להקצות כל כך הרבה משאבים למדע אם בסוף האפקטיביות שלו במניעת אסונות כל כך קטנה.

 • מאור

  על הכל האסונות שנמנעו הודות

  על הכל האסונות שנמנעו הודות למדע ככל הנראה לא שמעת. בדבר אחד אתה צודק: אי אפשר להתכונן לכל עימות ולכל סנריו אפשרי