לקריאת הכתבה

השתלת קוצב לב

הלב הוא משאבה שמספקת דם עם חמצן טרי וחומרי מזון לכל הרקמות בגוף. כדי שהאספקה תהיה קבועה ורציפה, קצב הלב חייב להיות מותאם לצרכי הגוף. אצל חולי לב מסוימים קצב הפעימות משתבש מסיבות אלה ואחרות והלב אינו מתכווץ בקצב ובמינון הנכון. התוצאה עלולה להיות חולשה ואף אובדן הכרה. קוצב הלב היא התקן שמסדיר את השיבושים הללו ומכתיב ללב איך לפעום כראוי. הסרטון שלפנינו מסביר איך פועל קוצב הלב ואיך הוא מושתל.
 

הסרטון הופק על ידי חברת Nucleus Animations. תורגם בידי צוות דוידסון אונליין

 

בלב האנושי פועל קוצב טבעי שנקרא "SA node". תפקידו הוא לווסת את קצב פעולת הלב,  על מנת שהחדרים והעליות יתכווצו המועד הנכון ויספקו דם באופן רציף לרקמות הגוף. בתהליך מעורבת כמובן גם מערכת העצבים, שמורה על שינויים בקצב הלב בהתאם לגירויים חיצוניים כמו סכנה או לחלופין מנוחה. כשמתעוררת בעיה באחד הגורמים הללו, נוצרת הפרעה בקצב הלב.

הפרעה כזו אפשר לתקן באמצעות השתלת קוצב לב מלאכותי. קוצב לב הוא מכשיר חשמלי קל וזעיר שמאפשר לעקוב אחרי קצב הלב ובמקרה הצורך לתת פעימות חשמליות שיתאימו את הפעימות לקצב הנכון. החלק הראשון בו הוא הסוללה, שמבקרת את תדירות הפעימות הנשלחות ללב. החלק השני הוא המוליך, שמכיל שני חוטים המעבירים אותות חשמליים בין הלב לקוצב.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

אתר דוידסון אונליין עוסק במתן מידע מדעי בלבד ואין לראות בכתוב בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי. אין לצטט חלקים מכתבה זו, אלא רק את הכתבה בשלמותה.