כאשר גוף נע על כדור הארץ פועלים עליו שלושה כוחות עיקריים: הכח שהושקע בזריקתו, החיכוך המופעל עליו וכח המשיכה

קינמטיקה הינה תחום במכניקה העוסק בתנעות גופים במרחב, בעוד שדינמיקה עוסקת בכוחות המניעים את הגוף. כאשר הגוף נע פועלים עליו כוחות החיכוך, והכבידה. כאשר הגוף מושלך אנכית פועלים על הגוף כוחות אנכיים בלבד, מצד אחד כח הכבידה, ומצד שני החיכוך (וזה לא משנה אם הגוף הושלך מעלה או מטה). כאשר משליכים את הגוף אופקית או קשתית נוסף רכיב כח אופקי למשוואה. כח הכבידה לעולם ימשוך למטה בלבד והחיכוך יפעל בכיוון המנוגד (לפי החוק השלישי של ניוטון). מכאן שהרכיב האופקי שייך לחיכוך (בסרטון המוצג בתחתית העמוד הוזנח כח החיכוך).

על מנת לחשב מהירות הגוף בכל נקודה יש להשתמש בכלי מתימטי שנקרא וקטור. מבלי להכנס יותר מדי למתימטיקה, וקטור הינו קו ישר המייצג את המהירות על ידי גודל וכיוון (ניתן להשתמש בו גם לייצג כח, דרך וכל רכיב כיווני אחר). גודל הוקטור מייצג את גודל המהירות וכיוונו את כיוון התנועה. כאשר הגוף נע בזווית ניתן לפרק את הוקטור לרכיב אופקי ורכיב אנכי, ולחשב את עוצמתה בכל כיוון, ומכאן להסיק על התנועה בכל כיוון. כאשר אנו יודעים מה המהירות האופקית ומה המהירות האנכית, נוכל לחשב את המהירות המשוקללת בכל נקודה.

הסרטון מתאר את תנועת גוף בנפילה, זריקה אופקית וזריקה קשתית (הסרטון תורגם על ידי צוות תקשורת המדע):

תגובה אחת

  • ניסים

    שאלות על מסלול בליסטי

    אני לוקח ירי של חץ מקשת כדוגמא (החץ הוא קל יחסית במשקלו, אך בניגוד לכדור תותח יש לו צורה מאורכת).
    1. בהנחה שהירי מתבצע בוואקום, האם המהירות של החץ בסוף מסלולו תהיה זהה למהירותו בתחילת מסלולו? 2. בהתחשב בחיכוך האוויר האם זווית של 45 היא האופטימלית להשגת טווח מקסימלי, או שמא עדיף זווית קטנה יותר לצמצום זמן השהייה באוויר ופועל יוצא לתאוטת חץ יותר יעילה?