רפלקס מוגדר כתנועה לא רצונית של שריר בתגובה לגירוי. הוא יכול להיות רפלקס בליעה, רפלקס מציצה או תגובה מיידית לחום או כאב. זו הדרך שבה הגוף נותן מענה לגירוי שדורש תגובה מהירה בלי לבזבז זמן על עיבוד במוח. הסרטון שלפנינו מסביר איך פועלת קשת רפלקס, ומדגים זאת באמצעות רפלקס שקורה בתגובה לחום. הסרטון הוא באנגלית, לכן תרגמתי אותו בהמשך העמוד והוספתי הסברים.
 

סרטון: ד"ר דן איזו

לעתים אנחנו חייבים לפעול מהר כדי לחמוק מסכנה מיידית שמאיימת עלינו. זה בדיוק תפקידה של קשת הרפלקס (החזר). המתכת החמה מפעילה קולטני כאב מתחת לעורנו, וכתוצאה מכך אות עצבי נע לאורך העצב אל חוט השדרה. האות מועבר דרך תא עצב מתווך הישר אל תא שמעצבב את שריר היד.

החיבור בין תאי עצב נקרא סינפסה, חלל קטן שבו שבה כימיקלים (מתווכים עצביים, הקרויים גם נוירוטרנסמיטורים) חוצים מרווח קטנטן, מגיעים אל תא העצב הבא וכך מאפשרים לאות להמשיך לנוע הלאה, מתא לתא. בקשת הרפלקס, אות נשלח למוח כדי לעורר בו את תחושת הכאב, אך הרבה לפני שאנחנו מרגישים את הכאב קשת הרפלקס מפעילה את שריר היד וגורמת לה להתרחק במהירות מהמתכת החמה. התגובה הזו נקראת "קשת רפלקס" משום שהגירוי מוביל לתגובה ישירה באותו מקום, כך שתנועת האות העצבי מקבילה לתנועת קשת.

רפלקס אינו חייב לבוא בתגובה לכאב. גם יניקה, בליעה, נשימה, מצמוץ ועוד הם רפלקסים שפועלים בצורה דומה ואינם דורשים עיבוד של המידע במוח. רפלקס הוא פעולה הישרדותית חשובה מאוד. ישנם מקרים רבים שבהם דרושה לנו פעולה מהירה כדי לשרוד, ועיבוד המידע במוח דורש לעתים יותר מדי זמן ויותר מדי משאבים. במקרה של כאב הסיבה למהירות התגובה ברורה: התרחקות מגורם הכאב, שהוא גם מקור הסכנה. נשימה, בליעה ומצמוץ הן פעולות שגרתיות שאינן מצריכות מנגנון מורכב של שרירים ואנו מבצעים אותן כמעט כל הזמן בלי מקום לטעויות, על כן התפתחה גם בהן קשת רפלקס.

6 תגובות

 • עמית

  רפלקס ותנועה רצונית

  שלום, אשמח לדעת מה ההבדל העיקרי בין רפלקס לתנועה רצונית

 • אנונימי

  העיבוד שהוא עובר במערכת

  העיבוד שהוא עובר במערכת העצבים המרכזית

 • אבנר

  אשמח לדעת מהו הזמן הדרוש

  אשמח לדעת מהו הזמן הדרוש לתגובת רפלקס לגרויים שונים (חזותי, קולי, תחושתי).

 • אלה

  מתי מופעלת קשת הרפלקס?

  שלום. אשמח לדעת. האם קשת הרפלקס מופעלת בכל רפלקס? גם ללא מעורבות כאב? גם ברפלקסים התפתחותיים כגון מציצה, atmr, מורו? מה לגבי רפלקסי הגנה ראיתיים? מה אומרת היכולת לשלוט בתגובת הרפלקס על קשת הרפלקס? נניח בחסימת קפיצת הברך מרצון במהלך בדיקת רפלקסים? תודה!

 • לאה

  פעולת הגנה לא רצונית

  אני זקוקה לעצה ואני מוכנה להזמין חוות דעת בתשלום. אני נפגעתי משוטר עת ישבתי במכוניתי במושב הנהג והוא צרח עלי ואיים עלי עם בלון גז מדמיע ואז הכניס לפתע את ידו הימנית לתוך המכונית (הוא הסביר אחר כך שהתכוון לכבות את המנוע) ממש ליד הפנים שלי וסמוך לחזה לכיוון המתנע. אני לא יכולה להסביר עד היום מה קרה אבל כל כך פחדתי ממנו (זה היה במקום די שומם בין פרדסים והוא היה עם מכונית אזרחית כשעצר אותי) שנשכתי אותו בזרוע נשיכה חזקה. זה לא היה מתוך כוונה ואני לא כזו בכלל. אני אקדמאית, תואר שני, ואף פעם לא הייתי אלימה. הגישו כנגדי כתב אישום ולקחתי עורך דין שמייצג אותי. אבל אני מבינה שמדובר במקרה חמור ואין לי הסבר מדעי למה נשכתי אותו. זה היה ממש פעולה לא רצונית וללא מחשבה, מתוך רפלקס הגנתי לתנועת התקיפה שלו. האם יש תקדימים לדבר כזה של פעולה הגנתית אינסטינקטיבית, לא רצונית, כשלא מדובר באדם חולה (אני בריאה לחלוטין מכל הבחינות) וזה היה בבוקר, הייתי בדרך לעבודה, לא שתויה (אני לא שותה אלכוהול כמעט בכלל) ולא הייתי מסוממת (מעולם לא השתמשתי בסמים). פשוט הייתי בהיסטריה של פחד ממנו. אודה מאוד אם תוכלו לחזור אלי ולעזור לי בעניין זה.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום לאה
  האתר שלנו אינו עוסק במתן ייעוץ רפואי או משפטי. אני ממליץ לך לפנות לאיש מקצוע. כמו כן, אני מוחק את מספר הטלפון שלך של ידידך מהתגובה.
  כל טוב ובהצלחה
  ארז