נוסח השאלה המקורי: האם הקור עצמו בחורף באמת גורם ל"התקררות"? זאת אומרת, אם לא אתלבש טוב ויהיה לי קר, האם יגדל הסיכוי שאחלה? ואם לא, למה חולים יותר בחורף? האם הקור בחורף מחליש את המערכת החיסונית, או שרק תנאי קור קיצוניים יחלישו את המערכת החיסונית? תודה, מיכל


שלום מיכל ותודה על שאלתך,

אכן, הבקשה "אל תשכחי ללבוש סוודר" היא אחד המשפטים הכי שכיחים שאומרים הורים לילדיהם .בחורף

רוב מחלות החורף נגרמות על ידי נגיפים (וירוסים), וההתגוננות מפניהם תלויה בעיקר בפעילות העצמאית של מערכת החיסון. זה המצב מאחר שאנטיביוטיקה פועלת ביעילות רק נגד חיידקים, ולא נגד נגיפים.

התקררות מכונה גם "דלקת חריפה של הלוע העליון והאף" (Acute Nasopharyngitis) , וגורמים לה כמה סוגים שונים של נגיפים, ביניהם נגיף הקורונה (בתמונה העליונה). הם גורמים למחלה קלה ושכיחה ביותר בדרכי הנשימה העליונות, שהתסמינים השכיחים שלה הם גרון כואב, התעטשויות, נזלת, גודש באף, שיעול, ליחה, כאב ראש, חולשה ועייפות. הידבקות בנגיף השפעת (בתמונה השנייה) מלווה בתסמינים דומים אך חריפים יותר – וגם בעלייה חדה בחום הגוף.


נגיף הקורונה (corona virus) | התמונה לקוחה מוויקיפדיה; נוצרה בידי Nilses


נגיף השפעת. בכחול: מעטפת הנגיף, ועליה באדום ובוורוד חלבונים חיוניים לתפקודו | התמונה לקוחה מוויקיפדיה; נוצרה בידי Jkpjkp.

בחורף הסיכוי לחלות גבוה יותר. מחקרים מצאו קשר בין מזג אוויר חורפי, לבין ההתפשטות של נגיף השפעת ושל מחלות אחרות הקשורות בזיהומים בדרכי הנשימה. למשל, מחקר שנערך בפינלנד מצא כי שכיחות ההידבקות בזיהומים בדרכי הנשימה עולה כשרמות הטמפרטורה והלחות יורדות, כפי שקורה בחורף בסקנדינביה.

קור משפיע עלינו בשתי רמות: ברמת ההתנהגות וברמת התהליכים הביולוגיים שמתרחשים בגופנו. שני אלה עלולים להשפיע על הסיכויים לחלות:

1. כשקר בחוץ אנשים נוטים יותר להתכנס בחדרים סגורים, שהם בדרך כלל פחות מאווררים מהאוויר הפתוח שבחוץ ולכן מצטברים בהם יותר זיהומים ורעלים ויש בהם פחות חמצן טרי. המחסור באוורור יוצר קרקע פורייה להעברה של נגיפים בין אנשים. בנוסף, במזג אוויר חורפי ההזדמנויות להתעמל ולטייל באוויר הפתוח יורדות בדרך כלל, והרי אין כמו פעילות גופנית ואוויר צח כדי לעודד את הפעילות הבריאה של מערכות הגוף, לרבות מערכת החיסון.

2. מחקרים בדקו אם טמפרטורת גוף נמוכה מעלה כשלעצמה את הסיכוי לחלות. בניסוי שנערך בשנת 2005 באוניברסיטת קרדיף נמצא קשר בין חשיפה לקור (הנחת הרגליים במים קרים במיוחד למשך זמן קבוע בתקופת הניסוי) לבין הופעת תסמינים של התקררות.

יש כמה דרכים להסביר כיצד הקור משפיע – לרעה – על הגוף: כשקר, זרימת הדם לאיברי הגוף הופכת פחות טובה, וזה מקשה על מערכת החיסון לעבוד בצורה מיטבית. בנוסף, בתנאים של קור ויובש, רירית האף מתייבשת ומתקשה יותר למנוע מגורמי מחלה לחדור לגוף, וכך נחלשת ההגנה הטבעית של הגוף ממזהמים.

ומה קורה לנגיפים בקור?

כידוע, חומרים כימיים וביולוגיים נוטים לשנות את המבנה ואת ההתנהגות שלהם בהתאם לתנאי הסביבה. נגיפים, לדוגמה, נוטים להיות יציבים יותר בתנאים של קור ויובש, כלומר הם יכולים להחזיק בהם מעמד זמן רב יותר. רוב הנגיפים מוקפים במעטפת דמוית ג'ל שמורכבת בין היתר מחלבונים, שנוטים לשנות את המבנה שלהם בטמפרטורות גבוהות. המעטפת חיונית לנגיף כדי שיוכל לחדור לתאי הגוף ולהתרבות שם (וכל זה כשאנחנו מתכרבלים תחת הפוך, דומעים ומנוזלים).

אם זה לא מספיק, קיימים נגיפים שדווקא בתנאי קור הופכים אלימים ומזיקים הרבה יותר מאשר בתנאים אחרים. גם החיידקים לא "נשארים חייבים" – חיידקים מסוימים גרים דרך קבע באיברי מערכת הנשימה שלנו ובימים כתיקונם לא גורמים נזק. אבל כשתנאי הסביבה משתנים הם יכולים להתחיל להיות פעילים (שוב, על חשבוננו).


מערכת הנשימה | התמונה לקוחה מוויקיפדיה; נוצרה בידי יוסי

ושאלה גם אלייך:

מדוע ההסתגרות בחדרים לא מאווררים גורמת לאנשים להידבק יותר במחלות? הרי חדרים סגורים הרבה פחות קרים מהאוויר החורפי שבחוץ!) רמז: קראי את הערך על שפעת בוויקיפדיה.

לסיכום, נאחל לך הרבה בריאות. ואל תשכחי ללבוש סוודר, כן?

13 תגובות

 • שמחה חבושה

  חורף והצטננות

  משום מה הטענה הרווחת כעת (למשל תוכניתו של יגאל גואטה מהבוקר), שהחשיפה לקור לא גורמת לצינון, טענה שקשה להסתדר איתה ולו רק מפני שהגוף הרי משקיע מאמץ בשמירה על טמפרטורת גוף מתאימה, ובשעות שהטמפטורה בחוץ נמוכה, הוא יצטרך להשקיע מאמץ רב יותר כדי להשיג זאת וסביר שזה בא על חשבון משהו.

 • מיכל

  מה אם אין צינון

  מה אם אין צינון
  רק חולשה של הגוף?

 • איל

  נראה לי שהגיע הזמן לעדכן את

  נראה לי שהגיע הזמן לעדכן את הטקסט מבחינת קטלניות הקורונה...

 • רפאל

  כל הכתבה לא נראית לי מדוייקת "בלשון המעטה"

  סליחה על הבוטות בכותרת אבל אחרי שקראתי את הכתבה הזו: (מתוך האתר של איחוד הצלה, הנה הקישור: https://1221.org.il/%D7%A9%D7%A4%D7%A2%D7%AA/?gclid=EAIaIQobChMI6YTysL_D...)
  אני יכול לומר את זה, אז נא לבדוק זאת, וחוץ מזה 'המחלקה למתמתיקה שימושית ומדעי המחשב'? מה הקשר?

 • זיו

  לא יכלתם להזהיר מהקורונה??

 • אייל

  תודה רבה, ברור מאד

  מאמרי תוכן נהדרים מספק המכון

 • אנונימי

  לא נראה לי שהמשפט הבא נבדק

  לא נראה לי שהמשפט הבא נבדק מדעית באופן מספק:
  'אכן, הבקשה "אל תשכחי ללבוש סוודר" היא אחד המשפטים הכי שכיחים שאומרים הורים לילדיהם בחורף'. ממליץ לבדוק אותו טוב יותר לפני שכותבים אותו כל כך בביטחון.....

 • אשה

  איך חוקרת של מתמטיקה ושימושי מחשב כותבת על נגיפים וענייני בריאות

  זה לא כל כך קשור, לא?

 • אנג'ליקה

  תודה רבה רבה רבה. יותר ברור

  תודה רבה רבה רבה. יותר ברור אי אפשר.

 • יאיר

  חיפוש הסבר למנגנון "ההצטננות/התקררות".

  השאלה הבאה אינה נוגעת להידבקות.
  מחפש הסבר לעובדה הידועה (לי) מנסיון:
  כל עוד כתוצאה מפעילות גופנית הגוף מייצר חום רב, ההימצאות בקור אינה גורמת להתקררות. אך ברגע שהפעילות נפסקת, והגוף ממשיך לפלוט את שאריות החום העצומות מהפעילות שזה עתה הופסקה, הימצאות בסביבה קרה די מבטיחה התקררות/הצטננות (אלא אם כן שומרים ברגעים הללו על חום הגוף בעזרת בגד/מגבת וכדומה).
  מה ההסבר?
  תודה

 • טל סגל

  איך מנגישים את התשובות שלכם לילדים קטנים?

  אני מאוד מעריך את האתר והידע שאתם חולקים ואין ספק שאתם מקור מהימן ראשון במעלה ועל כך תודה. אמרתי לבת שלי (בת 4) היום בבוקר שצריך להתלבש חם כי מתחיל להיות קר ומפה לשם היא שאלה אותי ״למה נהיים יותר חולים כשקר?״. אז הבטחתי לה תשובה והגעתי לכאן. אני אקרא ואלמד ואנסח לה תשובה אבל היה ממש מעולה אם היה הסבר פשוט, פשטני לילדים. המון תודה!

 • אנונימי

  נראה שכל הכתבה מתבססת על

  נראה שכל הכתבה מתבססת על הניסוי ב 2005 שנעשה בקרדיף, הייתי שמח להרבה יותר תיאור על הניסוי, וכמובן וכמובן לינק אל הניסוי עצמו

 • אנונימי

  להלן:

  להלן:
  https://academic.oup.com/fampra/article/22/6/608/497956/Acute-cooling-of...