לכל התוכניות

ערב תרבות מדע: אובדן הפרטיות בעידן האינטרנט

הסכנות וההבטחות הטמונות ברשת. איך נגלוש בצורה בטוחה? הרצאת חובה לכל הורה

מספרי הטלפון, תמונות הילדים, גישה לחשבונות בנק ולכרטיסי האשראי – כל מה שחשוב לנו ומה שהיינו רוצים לשמור לעצמנו – הכל שמור במחשבים המחוברים דרך קבע לרשת האינטרנט. איך נגן על המידע הרב והרגיש שאנו מפקידים ברשת? מה חשוב לדעת כדי להימנע מפגיעה? איך נחנך את ילדינו לזהות את הסכנות הטמונות ברשת וניתן להם כלים לגלישה בטוחה?

למי:

לקהל הרחב, מיועד לגילאי 16 ומעלה

מתי:

25 במאי 2017, כ"ט באייר תשע"ז בשעה 19:30, משך המפגש כשעתיים. 

כיבוד קל ושתיה יוגשו כרבע שעה לפני תחילת האירוע

איפה:

אולם הברווז, מכון דוידסון לחינוך מדעי , מכון ויצמן למדע ברחובות

כמה:

70 ש"ח למשתתף

איך:

ניתן להירשם באתר (במחשב ולא במכשיר נייד) או בטלפון. מספר המקומות מוגבל וההרשמה היא על בסיס מקום פנוי

תקצירי ההרצאות

תורת ההצפנה
ד"ר צביקה ברקרסקי, המחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית, הפקולטה למתמטיקה ומדעי המחשב, מכון ויצמן למדע

מאגרי מידע רבים, של יחידים, תאגידים ומדינות, נמצאים על מחשבים בעלי גישה לאינטרנט. המאגרים האלה כוללים מידע אישי, עסקי וביטחוני. מרכיב מרכזי של תחום אבטחת המידע הוא הגנה עליהם מפני גישה בלתי מורשית למידע. לשם כך משתמשים בהצפנה: צורה של קידוד מידע שרק המקבל ה"חוקי" מסוגל לפענח. האינטרנט מרבה להשתמש בשיטות הצפנה.
אולם ההבטחה הגדולה של עולם המחשוב – המחשבים הקוונטיים, מסוגלים לכאורה לשבש את הבטיחות של שיטות ההצפנה המקובלות. בהרצאה נשמע על המחקר לפיתוח שיטות הצפנה מוזרות וחדשות ועל השימושים האפשריים בהן. נתעכב במיוחד על הצפנה המבוססת על מבנה מתמטי בשם "סריג", שאמור להיות בטוח גם בפני התקפה של מחשבים קוונטיים, ונראה איך אפשר לתכנן באמצעותה "חישוב ענן מוצפן", שבו ה"ענן" עובד בשבילנו באופן עיוור בלי ללמוד דבר על החישוב שביצע.

שימוש נבון באינטרנט
גלעד האן, חוקר עבירות ופשעי מחשב בצוות עבירות הסייבר של המשטרה

במהלך עבודתו במשטרה נחשף גלעד האן לפגיעה רבה בבני הנוער ובמבוגרים כתוצאה משימוש לא בטוח ברשת האינטרנט וטלפונים חכמים. הפגיעות הן רבות: צילום והפצה של תמונות פוגעניות, עבירות מרמה והונאה, סמים, אלכוהול, הימורים, הפצת לשון הרע, פגיעה בפרטיות, התעללות, קבוצות שנאה, נאצה וחרמות, פדופיליה ועבירות מין, ואף עבירות של פגיעה בגוף ובנפש.
בהרצאה נלמד להכיר את הסכנות האורבות לכולנו באינטרנט ובטלפון ונתמקד בכלים ובפתרונות לגלישה בטוחה ולפיקוח ובקרה. שימוש נבון ונאות באינטרנט ובסמארטפון יושג על ידי הסכמות, לא על ידי אכיפה – זהו תהליך של חינוך במובן הרחב של המילה. בידינו היכולת לבנות עולם אינטרנטי בטוח יותר.
שינויים קטנים בהרגלי הגלישה שלנו יכולים להוביל לשינויים גדולים ולצמצום הפגיעה בנו ובילדינו דרך האינטרנט והטלפון החכם.

למידע, הכוונה ורישום טלפוני: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!