לקריאת הכתבה

התקדמות מחלת הסרטן

כולכם שמעתם בוודאי על מחלת הסרטן על שלל צורותיה. אך האם עצרתם אי פעם וניסיתם להבין איך היא מתפתחת? בסרטון שלפנינו מתוארת התפתחות מחלת המחלה מהתא הממאיר הראשון, דרך התפתחות הגידול והאופן שבו הוא מגייס את משאבי הגוף ועד לשליחת הגרורות לאיברים נוספים.
 

הסרטון תורגם בידי צוות דוידסון אונליין
Used with permission from the Howard Hughes Medical Institute, © 2008. All rights reserved.
We would like to thank Ms. Jennifer Bricken for all of her help

 

הסרטן אינו מחלה אחת, אלא אוסף של יותר ממאתיים מחלות שונות שהמכנה המשותף לכולן הוא שקבוצת תאים בגוף מתחילה להתחלק ללא בקרה. חלוקת התא היא תהליך מבוקר היטב שמתרחש בגופנו ללא הרף. כשתא ניזוק מסיבה כלשהי ואובד לו המנגנון שמווסת את החלוקה שלו, הוא מתחיל להתחלק ללא הרף. תאי הבת הם עותקים שלו, כולל הפגם שחל בו, ולכן גם הם מתחלקים ללא שליטה.

כשתא מתחלק בקצב מוגבר, ההסתברות לטעויות בשכפול הגנום בזמן החלוקה גדל, ולכן מצטברות עוד ועוד מוטציות שמאפשרות לתאים הסרטניים להתגבר על מכשולים כמו מנגנון המוות התאי המתוכנן (אפופטוזיס), פעילות מערכות ההגנה של הגוף (תאי T) נגדם, מערכות בקרה על ייצור הורמונים (שמאפשרים לגוף להגביר את קצב ייצור התאים ולגייס את משאביו) ועוד. מערכת החיסון שלנו יודעת לזהות תאים סרטניים ולהשמידם, אך לעתים היא מגלה את התא מאוחר מדי, אחרי שכבר פיתח עמידות או שקצב החלוקה שלו עולה על הקצב שבו תאי מערכת החיסון מצליחים להשמיד את התאים הפגומים.

המחלה, כאמור, מתחילה בתא בודד שאיבד את המנגנונים שמרסנים את החלוקה שלו. כעבור זמן מה התא הזה מתפתח למושבת תאים שנקראת גידול. הגידול זקוק לאספקה של חמצן, אנרגיה (סוכר) וחומרי גלם כדי להתקיים ולהמשיך להתרבות. לשם כך הוא מפריש הורמונים מיוחדים שקוראים לכלי דם להתפתח לעברו ולספק לו את כל החומרים הדרושים לו. הגידול מרמה למעשה את הגוף ומשתמש במשאביו כדי להמשיך לגדול. לתהליך הזה קוראים "אנגיוגנזה".

עם הזמן נפלטים תאים סרטניים למחזור הדם, דרך כלי הדם החדשים שנוצרו, ויוצרים גידולים חדשים במקומות אחרים בגוף, שנקראים גרורות. לתהליך זה קוראים "מטאסטזיס".

כל עוד הסרטן נמצא בשלב הגידול הבודד, אפשר פשוט להסיר את הגידול בניתוח וכך לחסל את הסרטן. אולם מספיק שתא אחד נפלט למחזור הדם והתיישב באזור אחר בגוף בשביל שהסרטן יחזור.

קיימות כיום גישות רבות לטיפול בסרטן, החל בשיטות כלליות כגון כימותרפיה (טיפול תרופתי שעוצר את חלוקת התאים בגוף) והקרנות (גרימת נזק קטלני לגוש תאים מסוים על ידי קרינה רדיואקטיבית) וכלה בשיטות ממוקדות יותר כגון חיסול תאים בעלי מאפיין ייחודי לסרטן בעזרת נוגדנים, או מניעת יצירה של כלי דם חדשים בניסיון "להרעיב" את הגידול.

סרטון של Random42 שמסביר יותא בפירוט את מנגנון האנגיוגנזה