לקריאת הכתבה

ההורמונים – מולקולות קטנות, תפקיד גדול

ההורמונים הם המתווכים של תהליכים רבים בגוף. אלו מולקולות קטנות שמפעילות קולטנים ספציפיים הנחוצים כדי להתחיל תגובת שרשרת תוך תאית שגורמת שינויים בתפקוד התא והגוף. הסרטון שלפנינו מסביר מהם הורמונים ואיך וכיצד הם פועלים. הסרטון הוא באנגלית, כך שהוספתי עבורכם בהמשך העמוד תרגום שלו והסברים.
 

 

תהליכים בסיסיים רבים בגוף מבוקרים על ידי המערכת האנדוקרינית – שמונה בלוטות הממוקמות במקומות שונים ברחבי הגוף. המערכת האנדוקרינית פועלת ללא הרף ומפרישה מתווכים כימיים הנקראים הורמונים. ההורמונים הללו משפיעים על גדילת השרירים, פעילות מערכת העיכול, הפקת אנרגיה, מערכת הרבייה ועוד.

בלוטת הלבלב למשל, יוצרת הורמון בשם אינסולין ומפרישה אותו לזרם הדם. כשרמות הגלוקוז (סוכר) בדם עוברות סף מסוים, הלבלב מגביר את קצב ייצור האינסולין, משחרר אותו לדם וגורם באמצעותו לתאים בגוף להיפתח ולאפשר לעוד גלוקוז מהדם להיכנס לתוכם. כך האינסולין מייצב את רמות הגלוקוז בדם ושומר על רמת האנרגיה בתאים. זו רק דוגמה אחת מני רבות לדרכים שבהן המערכת האנדוקרינית מבקרת תהליכים חשובים בגוף.

ההורמונים נקשרים לקולטנים (רצפטורים) מיוחדים בתאים ויוצרים משם תגובת שרשרת תוך תאית שגורמת שינוי בתא ובעקבות זאת גם בתאים אחרים ובגוף כולו. מספיקה כמות קטנה מאוד של הורמון כדי לחולל שינוי גדול, וזו הסיבה שבגללה שנדרש למדע זמן רב לבודד אותם.

ההורמונים באים בצורות שונות – פפטידים, כימיקלים ואפילו חומצות גרעין או חומצות אמינו.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

אתר דוידסון אונליין עוסק במתן מידע מדעי בלבד ואין לראות בכתוב בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי. אין לצטט חלקים מכתבה זו, אלא רק את הכתבה בשלמותה.