לקריאת הכתבה

כיצד נוצר צונמי?

רובכם בוודאי זוכרים את הצונמי ששטף את חופי מזרח אסיה ב-2004. צונמי הינו גל ענק הנגרם בעקבות רעידת אדמה בקרקעית הים. רעידת האדמה גורמת למים לנוע ממוקד רעידת האדמה החוצה ולמעשה יוצרת גלים. גלים אלו אינם נראים כאשר המים עמוקים, אך כאשר הם מגיעים למים רדודים, הגל עולה ושוטף את כל מה שנקרה בדרכו. הסרטון שלפנינו ממחיש כיצד נוצרים גלי צונמי.

סרטון זה הופק בידי TEDed

גלי הצונמי, הם למעשה תוצר לוואי של רעידת אדמה חזקה המתרחשת בים. כאשר לוח האדמה עולה ויורד, נוצר גל. גל זה מתקדם בכל הכיוונים (360 מעלות) ויכול לנוע למרחקים עצומים. כאשר המים עמוקים, הגל לא מורגש, על פני הים. אך כאשר המים מתחילים להיות רדודים המים הנעים במהירות נדחפים כלפי מעלה ויוצרים את הנחשול הענק. אחד המאפיינים של התקרבות גל צונמי הוא נסיגה פתאומית של קו החוף, עקב שאיבת מים אל הנחשול העולה, נסיגה זו יכולה להגיע גם למאות מטרים כפי שקרה בצונמי באוקיינוס ההודי ב-2004. לאחר מכן הגל מגיע ושוטף את כל מה שעומד בדרכו בעוצמה אדירה. המים יכולים לחדור גם עד קילומטר אל תוך החוף. 

אנימציה של התפשטות גלי צונמי ברעידת האדמהבסוף 2004. ויקיפדיה

גורמים נוספים העשויים לגרום לצונמי הם התמוטטות הר תת מימי, קריסה של אי או מדף סלע גדול אל תוך הים או פגיעה של מטאור גדול בים.