לקריאת הכתבה

זרמי הים

כאשר אנו שוחים בים, אנו מרגישים בזרמי ים אשר מושכים אותנו מהחוף, זרמים אלו נובעים מגורמים רבים כמו רוחות, צורת וגודל היבשה, צפיפות המים ועוד. הסרטון שלפנינו מסביר בפשטות אילו זרמים עיקריים קיימים בים. הסרטון מלווה בדיבוב לאנגלית, על כן הוספתי תרגום והסברים בהמשך העמוד.

סרטון זה נלקח מ-Dr. Dan Izzo. לאתר שלו לחצו כאן

אנו שומעים על דברים מוזרים הנשטפים לחוף כל הזמן, אך כיצד הם מגיעים? זרמי ים הם תנועה של מים מפני השטח של הים. כיוון הזרמים מושפע מגורמים רבים כמו כיוון סיבוב כדור הארץ, גודל וצורת היבשות, הרוחות ואפילו צפיפות המים (הרכב המלחים והטמפרטורה).

זרמים הנגרמים בידי הרוחות, נקראים זרמי סחף. בחצי הכדור הצפוני, כיוון הזרמים הוא עם כיוון השעון, בעוד שבחצי כדור הדרומי הוא נגד כיוון השעון. כיווניות הזרמים מושפעת בין השאר מכח קורליוס. זרמים המגיעים מאזור הקטבים נושאים מים קרים. יש את זרם קליפורניה, זרם פרו או הומבולד, לברדור, הקנריים, אנגולה, הזרם האנטרקטי ואוישיו. זרמים המגיעים מאזורי קו המשווה נושאים מים חמים כמו זרם הגולף הצפון אטלנטי, זרם ברזיל, זרמי קו המשווה הצפוני והדרומי, והקרישיו. אם כן אולי זה לא כל כך מפתיע, שחפצים ממקומות רחוקים מגיעים אלינו לחוף...

ניתן לדמות את זרמי הים למעין נהרות תת ימיים, חיות רבות משתמשות בזרמים כדי לנדוד ממקום למקום (כמו הצבים בסרט "מחפשים את נמו"). אורכם של זרמים יכול להמשך על פני אלפי קילומטרים. לזרמים יש השפעה על האקלים. טמפרטורת המים משנה את האקלים באזור בו הזרם עובר, דוגמת הוואי אשר מושפע מהזרם הקליפורני הקר או לחליפין, אירופה המושפעת מזרם הגולף החם (וזאת הסיבה לערפל הכמעט תמידי באנגליה). הזרמים משפיעים על בתי הגידול של בעלי חיים מימיים.

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.