לקריאת הכתבה

זלילת עשים בימי המהפכה התעשייתית: היישומון

יישומון אינטרקטיבי הממחיש כיצד תהליכי הברירה הטבעית השפיעו על אוכלוסיית העשים ביערות אנגליה בימים האפרוריים והמפוחמים של המהפכה התעשייתית

"המודד המפולפל" הוא זן של עש שמסווה את עצמו באמצעות תבנית אפורה מנוקדת שמופיעה על כנפיו ומשתלבת היטב במרקם הקליפה של העץ. ב-1848 גילה לראשונה חוקר אנגלי בשם אדלסטון פרטים שחורים של אותו עש באזור מנצ'סטר. בתוך כחמישים שנה אוכלוסיית העש השחור התפשטה עד ש-98 אחוז מהעשים באזור היו שחורים ואילו המודד המפולפל האפור נעלם כמעט לחלוטין.

באותה תקופה הייתה אנגליה בעיצומה של המהפכה התעשייתית, ותוצרי הבערה של הפחם במפעלים גרמו זיהום אוויר כבד שפגע בפטריות שגדלו עד אז על העצים ושיוו להם גוון אפרפר. כתוצאה מכך, ובהשפעת הפיח שפלטו המפעלים, גזעי העצים הפכו כהים יותר, ואפילו שחורים. מוטציה שאירעה אצל חלק מעשי המודד המפולפל גרמה לצאצאיהם להיות שחורים, צבע שהקל עליהם להסתוות בסביבה החדשה ולהתחמק מציפורים וטורפים אחרים.

ביישומון תוכלו לראות איך השפיעה המוטציה על אוכלוסיית העש ביערות אנגליה (לחצו על התמונה):

בחרו באחת משתי אפשרויות – גזע בהיר (שמאלי) או גזע כהה (ימני). הגזע הבהיר מדמה את המצב שקדם למהפכה התעשייתית והגזע הכהה מדמה את המצב בעיצומה של המהפכה התעשייתית. 

היישומון פועל מנקודת מבטה של ציפור ביער. עליכם לטרוף כמה שיותר עשים בעשרים שניות שמוקצבת לכם, על ידי הצבעה עליהם עם העכבר ולחיצה על הכפתור השמאלי. את היישומון תתחילו עם 50 אחוז עשים בהירים ו-50 אחוז עשים כהים. בתום המשחקון תגלו מה שיעור העשים הבהירים ששרדו לעומת שיעור העשים הכהים ששרדו (שימו לב – אחוז, לא כמות). שחקו בשני המצבים – גזע בהיר וכהה – ונסו לראות אם יש הבדל בתוצאות וממה הוא נובע.

היישומון תוכנת בהשראת Mr. Tevis