לכל התוכניות

מדע חישובי (מ"ח) – פיזיקה (פיזיקה חישובית)

אוהבים פיזיקה? מתעניינים בתכנות? אם כן, תחום המדע החישובי – מקצוע שאינו נלמד בבתי הספר, אך משלב את שני התחומים – מיועד בדיוק בשבילכם

בקרוב תיפתח ההרשמה לשנת תשפ"ד

בעיטה מסובבת בכדורגל, פופקורן מתפוצץ במיקרוגל או קוביית קרח שניתכת: פעולות שגרתיות ויומיומיות? לא אצלנו. מאחורי הפעולות האלה, שנראות פשוטות לכאורה, מסתתרים תהליכים מורכבים שאי אפשר לתאר בנוסחאות מתמטיות. אך באמצעות מודלים ממוחשבים שמדמים אותן (סימולציות) אפשר לנסות לחזות את תוצאותיהן: לאן יגיע הכדור, באיזו שנייה יתפוצץ גרעין התירס ואיזה חלק של הקרח יימס ראשון?

תחום ההדמיה הזה מכונה "מדע חישובי" והתוכנית פותחה בחמד"ע – המרכז לחינוך מדעי בתל אביב. בקורס תרכשו ידע מעמיק בתוכנות מחשב כגון Python, ו-Matlab ותיישמו אותו בפתרון בעיות מדעיות מורכבות. דמיינו שבעתיד תוכלו לחזות באמצעות מודלים כאלה תהליכים סביבתיים גדולים יותר, כמו המסת קרחונים או היווצרות סדקים ובורות בכבישים, וכך לתרום לשימור הטבע, איכות הסביבה וכדור הארץ. רוצים להיות אלה שישנו את העולם?

למי:

תלמידים מצטיינים בכיתה ט' העולים לכיתה י', שלומדים מתמטיקה ברמה של 5 יח"ל ובחרו בפיזיקה כמקצוע מוגבר ברמה של 5 יח"ל או מתכוונים לבחור בו

מתי:

  • פרטים על מועדי מבחני המיון יפורסמו בקרוב
  • סדנת קיץ של 3-4 ימים במכון דוידסון לחינוך מדעי (ללא לינה) בסוף יולי אוגוסט (תאריכים יעודכנו בהמשך)
  • מפגשים מקוונים של שעה וחצי לכיתה, אחת לשבוע במהלך שנת הלימודים. שני או רביעי 18:00-16:30 (יעודכן בהמשך)
  • סדנת חנוכה של יומיים. התאריכים יעודכנו בהמשך
  • סדנת פסח של שלושה ימים (לפני חול המועד). התאריכים יעודכנו בהמשך
  • שנת הלימודים מסתיימת בפסח

איפה:

הסדנאות בקיץ וסביב החגים מתקיימות במכון דוידסון. במפגשים המקוונים התלמידים יכולים להיות בכל מקום בו יוכלו להתחבר למחשב.

כמה:

הרשמה למבחן המיון: 65 ש"ח | הרשמה לשנת לימוד בתוכנית: 3500 ש"ח (עד עשרה תשלומים)

איך:

השאירו פרטים בטופס המצורף
תלמידים מתאימים יעברו תהליכי מיון

עוד על התוכנית

מכון דוידסון לחינוך מדעי, באישור משרד החינוך, מפעיל כיתה על-אזורית ללימודי מדע חישובי (מ"ח) מקוון, משולב במפגשים פנים אל פנים. מדובר בתחום מדעי חדש שצובר תאוצה בעולם האקדמי בשל הצורך לחזות מצבים מורכבים. המדע החישובי עושה שימוש נרחב ביכולות המתקדמות של המחשב לצורך בניית הדמיות, חקירתן והשוואת התוצאות למתרחש בעולם האמיתי. באמצעות מדע חישובי אפשר לפתור בעיות שאנו מכירים אומנם את החוקים שבבסיסן, אך הן מורכבות מדי למציאת פתרון חישובי רגיל עבורן. המחשב משמש גם לבקרת ניסויים מתקדמים ומורכבים ולפיתוח הדמיות ומודלים.

מקצוע המדע החישובי נלמד במכון דוידסון לחינוך מדעי בהצלחה רבה כבר שנים רבות, והתוכנית מוכרת על ידי משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה כמקצוע ייחודי ברמה של 5 יחידות לימוד. בזכות ההכרה זוכים בוגרי מדע חישובי בבונוס בשקלול ציוניהם בקבלה לאוניברסיטאות. רבים מבוגרי התוכנית מתקבלים ליחידות עילית אקדמיות בצבא (מודיעין/תלפיות) או ממשיכים ללימודים אקדמיים. נוסף על התרומה שמקנה המקצוע לבוגריו, בהרחבת הידע המדעי ובשיפור יכולת החשיבה המדעית, הלימודים מעניקים לתלמידים ביטחון בכישוריהם וביכולתם להתמודד עם בעיות ואתגרים מורכבים בעתיד.

פתיחת התוכנית מותנית במספר משתתפים מינימלי, הנקבע על ידי מכון דוידסון לחינוך מדעי.

חברי צוות התוכנית

מנהלת התוכנית: ד"ר גבריאלה דורפמן פורמן
רכזת התוכנית: יעל בן חיים

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!