לכל התוכניות

סדנאות קיץ 2023: מייק מדע בגן המדע

מה הקשר בין העין שלנו למצלמה ולחיתוך בלייזר? מהו חומר וממה הוא עשוי? ואיך מציירים בעזרת אור אולטרה סגול וקרם הגנה? בואו לגלות את התשובות בסדנאות הקיץ הפופולריות שלנו, לתלמידים ולתלמידות שסיימו השנה כיתות ד'-ח'

בכל אחת מסדנאות הקיץ של מכון דוידסון לחינוך מדעי נתמקד בנושא מרכזי אחד שאותו נחווה באמצעות שילוב תחומי מדע וטכנולוגיה. במהלך הפעילות בסדנאות נערוך יחד ניסויים מגניבים, נשתמש בכלים ובאביזרים מיוחדים כדי לבנות תוצרים שלוקחים הביתה ובעיקר - נעשה יחד המון-המון כיף!

להלן שתי סדנאות הקיץ לבחירתכם:

  • סדנת "ויהי אור":

כשאנחנו מביטים על העולם שסביבנו אנחנו פשוט "רואים" אותו, ולא חושבים לעצמנו "איך זה קורה"? אז עכשיו הגיע הזמן לעשות זאת, בסדנה שבה נגלה את סודות האור והראייה!

יחד נלמד על האור (הספקטרום האלקטרומגנטי), נבין כיצד חיות ובני אדם רואים ואף ניצור תמונות מיוחדות בטכניקת "ציאנוטייפ" - תוך שימוש בתמיסות הרגישות לאור אולטרה סגול.

בנוסף ניצור אב טיפוס (מודל ראשוני שעובד) של מצלמת נקב - מצלמת האור הראשונה שהומצאה (!) ובהמשך אף ניצור תוצר סופי ומעוצב באמצעות חיתוך בלייזר. כן, זה מגניב ממש כמו שזה נשמע.

חשבתם שזה הכול? ממש לא! בסדנה נגלה גם כיצד מרכזת עדשה את האור, נכין בעצמנו עדשות בטכניקה פורצת דרך (בתנאי תת-כבידה) ונתנסה בהפקה ובהפרדה של פיגמנטים הקולטים את אור השמש בצמחים. מפיגמנטים אלה נכין צבעים מרהיבים שישמשו אותנו לצביעה של חולצות מעוצבות.

  •   סדנת "ויהי חומר":

מה אומרת לכם המילה חומר? אם חשבתם על חומר לימוד בכיתה, חשבו שוב: העולם שלנו מלא בחומרים שונים ומשונים, ובסדנה נפגוש כמה מהמיוחדים שבהם (שנדיר לפגוש בחי היום-יום), נחקור אותם יחד ונכין מהם תוצרים מגניבים!

למשל, נכיר משפחה של חומרים עשויים סוכר הנקראים "אלגינטים" ונכין מהם תמונות חלומיות, תבניות ליציקה ומאכלים מוזרים וטעימים. בנוסף נחקור סוגי פלסטיק שונים, ונכיר דרכים להכין אותם תוך שימוש בקרינה, בהדפסת תלת ממד ואפילו בחלב.

במהלך הסדנה נחשוב גם על איך נולד חומר, איך הוא מת ואיפה אנחנו יכולים לפגוש אותו במערכות חיות ואפילו בעולם הטכנולוגיה. ואת כל הכיף הזה נעשה דרך התנסות, התבוננות, משחק וחקירה עם הראש, העיניים והידיים!

אז אם יש לכם ילדות וילדים סקרנים שאוהבים לשאול שאלות ולעבוד עם הידיים, הסדנאות הללו מיועדות בדיוק עבורם. מספר המקומות מוגבל - הירשמו עכשיו!

הרשמה לבוגרי ד'-ו'
הרשמה לבוגרי ז'-ח'

קהל:

מסיימי ד'-ח'

זְמַן:

 תאריכים: 2-3.7, 5-6.7, 9-10.7, 12-13.7
שעות פעילות 14:00-09:30 (4.5 שעות)

מקום:

במתחם מעבדות גן המדע המחודש, מכון ויצמן למדע, רחובות

מחיר:

400 ש"ח

אֵיך:

לחצו על כפתור ההרשמה ועקבו אחר ההנחיות

עוד על התוכנית

בכל אחד מארבעת התאריכים המוצעים לכם יפעלו במקביל שלוש קבוצות גיל:
בוגרי ד'-ה', בוגרי ה'-ו', בוגרי ז'-ח'. 

במהלך הסדנאות יתנסו המשתתפים והמשתתפות בעבודה עם תוכנות עיצוב ממוחשבות שבעזרתן יפעילו כלי לחיתוך לייזר (בסדנת "ויהי אור") או מדפסת תלת ממד (בסדנת "ויהי חומר").
כל קבוצה תמנה עד 20 משתתפים ומשתתפות, ואותם ילוו שני מדריכים ומדריכות בעלי ניסיון בהוראה בלתי פורמלית בתחום המדעים והטכנולוגיה.

הסדנאות בנות יומיים (ללא לינה), נמשכות 4 שעות וחצי וכוללות שתי הפסקות קצרות לאוכל ולהתרעננות.
את האוכל יש להביא מהבית.

הרשמה לבוגרי ד'-ו'
הרשמה לבוגרי ז'-ח'