לכל התוכניות

הצצה לסודות הכאוס: ערב הרצאות לקהל הרחב

האם מזג האוויר הוא מערכת מסודרת? או זו מערכת כאוטית במהותה? והאם אפשר לחזות צורה של עשן, פתית שלג או ענן? שתי הרצאות ללא עלות שיעשו לכם קצת סדר בבלאגן

הפעילות הסתיימה, נתראה בשנה הבאה

במסגרת שבוע "הכאוס" המתקיים במכון דוידסון לחינוך מדעי ובתמיכת הקרן ע"ש דה-שליט, אנו שמחים להזמין אתכם לערב מרתק שיחשוף בפניכם את מגוון המערכות הסובבות אותנו שבמבט ראשון נראות בלתי ניתנות להבנה או לשליטה, אך למעשה מסתתרות בתוכן נקודות "אור" של סדר והיגיון.
במסגרת הערב יתקיימו שתי ההרצאות הבאות:

המדע של הבלגן המאורגן: על סדר ואי-סדר במתמטיקה | פרופ' אורי בדר 
האם אפשר לצפות צורה של עשן? או של פתית שלג? או ענן? האם אפשר לצפות לחוקויות כלשהי בתהליך אקראי כמו הטלת קוביות? 
בהרצאתו יסביר פרופסור אורי בדר, פרופסור למתמטיקה מהפקולטה למתמטיקה ומדעי המחשב כיצד מתייחסת המתמטיקה המודרנית לצורות ולמערכות רנדומליות וייתן לכם להתלבט קצת בשאלה: האם עדיף לסדר תפוזים בארגז לפי היגיון מסוים, או עדיף לזרוק אותם כך סתם? (אתם מוזמנים לנסות בבית ולהגיע להרצאה עם תובנות משלכם). 
עבודתו של פרופסור בדר עוסקת בחקר תורת החבורות, הדינמיקה והתורה הארגודית. 

מיומנו של פיסיקאי: לאן נושבת הרוח? | פרופ' יוחאי כספי
מזג האוויר ומערכת האקלים שולטים במידה רבה על חיינו ובהרבה מקרים מכתיבים את שגרת היום שלנו. אך האם תהיתם אי פעם מי "שולט" על מזג האוויר עצמו? בהרצאתו של פרופסור יוחאי כספי, פרופסור מהפקולטה למדעי כדור הארץ וכוכבי הלכת, תיחשפו למספר מנגנונים פיזיקליים השולטים במערכת האקלים החל מהמיקרו  החלקיק הקטן ביותר ועד למאקרו  כדור הארץ עצמו. 

בהרצאה תגלו גם כיצד מזג האוויר שהוא כאוטי במהותו, יוצר אקלים מסודר ומחזורי הכולל גלים, מערבולות וזרמי סילון, וכיצד אותם עקרונות פיזיקליים שולטים גם באקלים של כוכבי לכת אחרים. לבסוף נבין יחד איך כל זה קשור לכוכב השביט  "האלי".

למי:

לקהל הרחב (מומלץ מגיל חטיבת ביניים ואילך)

מתי:

ביום שלישי, 12 במרץ 2019 
ההרצאה – המדע של הבלגן המאורגן, תיערך בין השעות 18:30-17:00
ההרצאה – לאן נושבת הרוח?, תיערך בין השעות 20:30-19:00

איפה:

אולם הברווז במכון דוידסון לחינוך מדעי, קמפוס דרום, מכון ויצמן למדע ברחובות

כמה:

ההשתתפות ללא עלות, אך מותנית בהרשמה מראש

איך:

לחצו על כפתור ההרשמה בעמוד זה ועקבו אחר ההנחיות בטופס המקוון

עוד על התוכנית

אורי בדר הוא פרופסור למתמטיקה מהפקולטה למתמטיקה ומדעי המחשב. עבודתו של פרופסור בדר עוסקת בחקר תורת הקבוצות מנקודת מבט דינמית. תאוריית "ארגודי"  ענף במתמטיקה החוקר מערכות דינמיות וגיאומטריה דיפרנציאלית.
יוחאי כספי הוא פרופסור מהפקולטה למדעי כדור הארץ וכוכבי הלכת. מחקרו עוסק בדינמיקת וגאו-פיזיקת הזורמים, המחזור הכללי של האטמוספירה, טורבולנציה ודינמיקת האקלים.