לכל התוכניות

פריזמה לכיתות ח'

בואו לחשוף את התלמידים למגוון תחומי מדע מעשירים, לעורר את סקרנותם לגבי תופעות מדעיות ולהקסים אותם בנפלאות המדע תוך ביצוע ניסויים על ידי התלמידים. אפשר לשלב שתי פעילויות מהפעילויות החווייתיות של פריזמה המיועדות לתלמידים בכיתה ח׳ או לשלב בין פעילות אחת לביקור בבית ההיסטורי של חיים ויצמן, הנשיא הראשון של מדינת ישראל.

התמקדו בתחום מדעי אחד, שלבו פעילויות משני תחומי מדע שונים או שלבו פעילות מעבדה וסיור בבית ויצמן 

 

למי:

כיתות ח'.

מתי:

מועד הפעילות ייקבע בתיאום מראש. משך הפעילות כ-4-3 שעות

איפה:

במכון דוידסון לחינוך מדעי שבמכון ויצמן למדע ברחובות

כמה:

96 ש"ח לתלמיד ל-2 פעילויות מעבדה קצרות (כ-3.5 שעות) או לפעילות מעבדה אחת ארוכה (מעל 4 שעות) | 75 ש"ח לתלמיד לפעילות מעבדה קצרה וסיור בבית ויצמן (כ-3.5 שעות)
כיתה של פחות מ-15 תלמידים תחויב לפי 15 תלמידים

 

איך:

בהזמנה טלפונית בלבד דרך מרכז הרישום: 08-9378300

 

מנפלאות החומר
מה זה חומר? האם הוא מורכב מחלקיקים קטנים יותר? מה קורה לחומר במעבר בין מצבי הצבירה השונים? מה ההבדל בין חומר גמיש לקשיח?
אלו השאלות הבסיסיות העולות כאשר נחשפים התלמידים לראשונה לכימיה מדע החומר. בפעילות ילמדו התלמידים על המודל החלקיקי של החומר בעזרת הדגמות מדליקות המערבות חנקן נוזלי והתנסות בעבודה עם קרח יבש. התלמידים גם ייווכחו שה"קסם" מאחורי המופע של חומרים אלו מבוסס על עקרונות מדעיים.

תעלומת המדליף 
בפעילות "תעלומת המדליף" התלמידים פותרים תעלומת הדלפה של מסמך מסווג בעזרת ראיות מ"זירת פשע". התלמידים משתתפים במשחק תפקידים כאשר כל קבוצת תלמידים מייצגת את אחד החשודים בפשע. בזירה נמצאו ראיות של "דם" ו"שתן" והן נבדקות ומאובחנות ע"י התלמידים במספר שיטות. התלמידים צריכים לשים לב לפרטים בחקירה, המרמזים על תוצאות בדיקות השתן והדם של ה"חשודים". המשמעות של בדיקות דם ושתן בחיי היום יום, והחשיבות של מידע אודות זהות סוג הדם בהקשר של תרומת דם, נלמדות בצורה פעילה וחווייתית.

המראות ונחיתות
בפעילות "המראות ונחיתות" נבנה ונשגר "טילים" ונלמד על אופן הפעולה של מנועים רקטיים הפועלים בעת שיגור חלליות ולוויינים אל החלל. נייצר "חללית" עם "אסטרונאוט" ונחשוב ונתכנן כיצד ניתן להנחית אותם בבטחה תוך הסתמכות על עקרונות וחוקים פיזיקאליים.

חיידקים בסביבה
פעילות "חיידקים בסביבה" היא פעילות חווייתית המלווה בניסויים. התלמידים נכנסים לעולם החיידקים בעקבות תגליותיו של אנטוני ואן לבנהוק, וצופים ביצורים חד תאיים בעזרת מיקרוסקופ אור. התלמידים עורכים היכרות תיאורטית ומעשית עם שיטות כימיות ופיזיקליות לקטילת חיידקים, ולומדים על החשיבות של היגיינה וסטריליזציה בחיי היום יום.
את תוצאות הניסויים יסכם המורה בבית הספר לאחר הפעילות.

המדען שהציל מיליונים
בפעילות "המדען שהציל מיליונים" יעקבו התלמידים אחר תגליותיו של הרופא והמדען אלכסנדר פלמינג. התלמידים ילמדו על האנזים ליזוזים המצוי ברוק, ויעקבו אחר הצטללות תרחיף חיידקים בנוכחות ליזוזים בעזרת מכשיר ספקטרופוטומטר. התלמידים יכירו את תרופת הפלא, האנטיביוטיקה, ויבדקו את השפעתה על גידול תאים אאוקריוטים (שמרים) ופרוקריוטים (חיידקים) בצלחות פטרי.

ניווט במאדים
רובוטים משמשים אותנו במגוון עצום של תחומים, ובמקרים רבים נועדו לבצע פעולות שבני האדם אינם יכולים לבצע. אחת הדוגמאות לכך היא רכבי החלל (רוברים) החוקרים את הרכב הקרקע ואת הרכב האטמוספירה של כוכב הלכת מאדים. הפעילות ברובוטיקה היא סדנת למידה רב-תחומית המשלבת בין מגוון תחומי מדע, כגון: הנדסת תוכנה, פיזיקה, מדעים פלנטריים, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה.
מטרת הפעילות היא לחשוף את התלמידים למערכות מורכבות המשלבות תחומי מדע שונים תוך שימוש ברובוטים. במהלך הפעילות יבצעו התלמידים משימות מלהיבות באמצעות רובוטים ויכירו מקרוב את האתגרים העומדים בפני המדענים בחקר החלל, ובפרט במאדים. התלמידים יכירו את הרובוט, ילמדו לתקשר איתו באמצעות תכנות, יבצעו משימות ויתמודדו עם אתגרים הנדסיים.
לקראת סוף הפעילות נתכנן רובוט אוטונומי לחלוטין שיבצע משימות ללא התערבות אנושית.

קוסמטיקה
בפעילות "קוסמטיקה" נבין כיצד אפשר לערבב שמן ומים ונלמד מהו תחליב.
בפעילות יכירו התלמידים את העקרונות המדעיים והטכנולוגיים העומדים מאחורי הכנת קרם ידיים וסוגי תערובות, ילמדו על תערובות קולואידיות ועל חומרים פעילי שטח, ויכינו קרם ידיים.

בית חיים ויצמן 
תחנות בחייו

משחק חווייתי הכולל פתרון חידות וביצוע משימות, באמצעותו ילמדו התלמידים אודות ציוני דרך היסטוריים לאורך ציר חייו של ד"ר חיים ויצמן. מעבר לחוויה הלימודית, המשחק מפתח עבודת צוות וחשיבה מחוץ לקופסה.
משחק אינטראקטיבי
הפעילות מתקיימת בתוך המוזיאון וברחבי האחוזה

לא יכולים להגיע אלינו? התכנים המצוינים של מכון דוידסון מגיעים עד אליכם לכיתה 

מנפלאות החומר - סדנה מקוונת
משך הפעילות: כשעה
בפעילות מנפלאות החומר יכירו המשתתפים את המודל החלקיקי של החומר בעזרת הדגמות מדליקות המערבות חנקן נוזלי וקרח יבש. המשתתפים ייווכחו שהקסם שמאחורי המופע מבוסס על עקרונות מדעים.
בפעילות יכינו המשתתפים גלידה מדעית בבית, בהנחיית מדריך מצוות המדריכים של מכון דוידסון, ויכירו את העקרונות המדעיים המאפשרים זאת.
עלות סדנה לכיתה: 1500 ש"ח 

יוצאים מריכוז - סדנה מקוונת
משך הפעילות: כשעה
בפעילות יוצאים מריכוז ילמדו התלמידים על תופעת הפעפוע. המשתתפים יכירו את הגורמים המשפיעים על יעילות הפעפוע והקצב שלו דרך מגוון הדגמות וניסויים המערבים חומרים שונים ומאפשרים הרחבה לניסויי חקר ביתיים. הניסויים מדגימים השפעה של טמפרטורה, צמיגות תמיסה, מרחק ושטח מגע על קצב הפעפוע. במהלך הפעילות ינחה המדריך את התלמידים לבצע ניסוי ביתי הבודק את השפעת המרחק על יעילות הפעפוע.
עלות סדנה לכיתה: 1500 ש"ח 

חכם על חיות - הרצאה מקוונת  
משך הפעילות: כשעה
איזוהי החיה החכמה ביותר בטבע לדעתכם? איך אפשר לקבוע זאת?
בהרצאתה, תיתן לכם ד"ר אשחר הצצה לאופן שבו בני האדם חוקרים אינטליגנציה בבעלי החיים. ד"ר אשחר תציג בפניכם את הדרכים המדעיות לקבוע מה הופך חיה לחכמה, ומהן המשמעויות של האבחנות הללו על יחסינו עם בעלי החיים. את ההרצאה מעבירה ד״ר יונת אשחר שעוסקת בתקשורת המדע במכון דוידסון לחינוך מדעי.
עלות הרצאה לכיתה: 1500 ש"ח 

 
 

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!