לכל התוכניות

פריזמה לחטיבה העליונה- מגמת כימיה

הביאו את תלמידיכם לחוויה מדעית מעשירה בקמפוס מכון דוידסון כדי לראות ולהרגיש מדע. הפעילויות מתקיימות במעבדות מתקדמות ומאובזרות, מותאמות למגמות הלימוד השונות ומועברות על ידי צוות מיומן ומקצועי.

למי:

כיתות בחטיבה העליונה

מתי:

מועד הפעילות ייקבע בתיאום מראש. משך הפעילות כ-5-4 שעות

איפה:

במכון דוידסון לחינוך מדעי שבמכון ויצמן למדע ברחובות

כמה:

96 ש"ח לתלמיד ל-2 פעילויות מעבדה קצרות (כ-3.5 שעות) או לפעילות מעבדה אחת ארוכה (מעל 4 שעות) | 75 ש"ח לתלמיד לפעילות מעבדה קצרה וסיור בבית ויצמן (כ-3.5 שעות)
כיתה של פחות מ-15 תלמידים תחויב לפי 15 תלמידים

איך:

בהזמנה טלפונית בלבד דרך מרכז הרישום: 08-9378300

כיתות י'

אפשר לשלב שתי פעילויות קצרות מהפעילויות החוויתיות של פריזמה לתלמידי כיתה י׳ או לשלב בין פעילות אחת קצרה לביקור בבית ההיסטורי של חיים ויצמן.

מנפלאות החומר
משך הפעילות: 1.5 שעות 
מה זה חומר? האם הוא מורכב מחלקיקים קטנים יותר? מה קורה לחומר במעבר בין מצבי הצבירה השונים? מה ההבדל בין חומר גמיש לקשיח? אלו השאלות הבסיסיות העולות כאשר נחשפים התלמידים לראשונה לכימיה – מדע החומר.
בפעילות ילמדו התלמידים על המודל החלקיקי של החומר בעזרת הדגמות מדליקות המערבות חנקן נוזלי וגם יתנסו בעבודה עם קרח יבש. התלמידים גם יווכחו שה"קסם" שמאחורי המופע של חומרים אלו מבוסס על עקרונות מדעים.

קוסמטיקה
משך הפעילות: 1.5 שעות
בפעילות "קוסמטיקה" נבין כיצד אפשר לערבב שמן ומים ונלמד מהו תחליב. בפעילות יכירו התלמידים את העקרונות המדעיים והטכנולוגיים העומדים מאחורי הכנת קרם ידיים וסוגי תערובות, ילמדו על תערובות קולואידיות ועל חומרים פעילי שטח, ויכינו קרם ידיים.

תרופות
משך הפעילות: 1.5 שעות
בפעילות יחשפו התלמידים לתהליך פיתוח תרופה משלב הרעיון המדעי ועד לשלב השיווק. התלמידים יכירו שני תהליכים של הכנת תרופה תוך הבנת הבסיס המדעי העומד מאחוריהם. הם יתנסו במיצוי החומר הפעיל כורכומין וייצרו כמוסות המבוססות על קשרים יונים.

פעילויות בבית חיים ויצמן
החיידק של ויצמן 
משך הפעילות: 1.5 שעות
משחק אינטראקטיבי העוסק במחקר הביוטכנולוגי של ד"ר חיים ויצמן ובתרומתו לניצחון בריטניה במלחמת העולם הראשונה. במהלך המשחק יגלו המשתתפים את הקשר בין הישגיו פורצי הדרך בתחום המדעי להישגים בתחום המדיני.

אתגר קופסאות הבריחה של בית ויצמן
משך הפעילות: 1.5 שעות
משחק אתגרי המעודד חשיבה מחוץ לקופסה. האתגר כולל שלוש קופסאות נעולות במנעולי קוד שאותן עליכם לפתוח. לא נדרש ידע קודם - רק שיתוף פעולה וחשיבה יצירתית. האתגר פותח עולם שלם של חוויה, ידע ואתגר סביב דמותו של ד"ר חיים ויצמן ופועלו. אפשר לשחק בכל שפה - הפיצוח בסמלים ללא אותיות.
התשלום עבור קופסאות הבריחה יתבצע בנפרד בתיאום מול בית ויצמן

לא יכולים להגיע אלינו? התכנים המצוינים של מכון דוידסון מגיעים עד אליכם לכיתה

מנפלאות החומר - סדנה מקוונת
משך הפעילות: כשעה
בפעילות מנפלאות החומר יכירו המשתתפים את המודל החלקיקי של החומר בעזרת הדגמות מדליקות המערבות חנקן נוזלי וקרח יבש. המשתתפים ייווכחו שהקסם שמאחורי המופע מבוסס על עקרונות מדעים.
בפעילות יכינו המשתתפים גלידה מדעית בבית, בהנחיית מדריך מצוות המדריכים של מכון דוידסון, ויכירו את העקרונות המדעיים המאפשרים זאת.
עלות סדנה לכיתה: 1500 ש"ח

כיתות י"א-י"ב

בצעו עם תלמידכם פעילויות חקר לבגרות בכימיה בנושאי העשרה מחזית המדע או מחיי היום -יום. 

כימיה של יין-חקר
משך הפעילות: 5 שעות
פעילות הכוללת הרצאת העשרה בנושא היין - תהליך הכנתו מנקודת מבט של כימאים: חימצון-חיזור, חומציות, תהליך התסיסה ושיטות הפרדה. בסיום ההרצאה יבצעו התלמידים ניסויים מקדימים לחקירת תכונות יין התירוש ותהליך התסיסה של הענבים, תוך התנסות בעבודה עם רפרקטומטר. לאחר הניסויים המקדימים יוכלו התלמידים להמשיך בניסויי חקר ברמה 2 לחקירת גורמים המשפיעים על תסיסה של ענבים, ועוד.

תרופות-חקר
משך הפעילות: 5 שעות
בפעילות ההעשרה הזאת ילמדו המשתתפים מהי תרופה ומהו תהליך הכנת התרופות. הם יתנסו בהפקת חומר פעיל מצמח, יכינו כמוסות, וישנו את תכונותיהן. הניסויים ילוו בהרצאת העשרה. התלמידים יבצעו ניסוי חקר ברמה 2 ויבדקו שאלות שתעלנה לגבי כל אחד מהניסויים המקדימים.

חומרים תרמוכרומיים-חקר
משך הפעילות: 5 שעות
בהרצאת המבוא ילמדו התלמידים מהם חומרים תרמוכרומיים ומהם השימושים האפשריים בהם. בניסויים המקדימים יכירו התלמידים מערכת תרמוכרומית מעניינת ויתנסו בעבודה עם ספקטרופוטומטר. בהמשך יתכננו התלמידים ניסויי חקר ויבצעו אותם.

בישול מולקולרי-חקר
משך הפעילות: 5 שעות
בישול מולקולרי עוסק בחקר תהליכים פיזיקליים וכימיים המתרחשים בעת הכנת מזון, ומנסה להסבירם. המדע נכנס לתוך המטבח ובדרך להכנת מנת מזון מפתיעה חושף את האפשרויות החדשות, מתוך הבנת המאפיינים של אבני הבניין הבסיסיות ביותר המרכיבות את החומר. בניסויים המקדימים יתנסו התלמידים בהכנת 'ביצי קוויאר', יכירו את תהליך ההצללה של מיץ תפוזים בעזרת ג'ל וילמדו להשתמש בספקטרופוטומטר. בהמשך הפעילות יבצעו התלמידים ניסויי חקר מתקדמים שיתבססו על הניסויים המקדימים. בנוסף יזכו התלמידים לטעימה קטנה במהלך הפעילות.

ננוטכנולוגיה-חקר
משך הפעילות: 5 שעות
אנו רגילים לחשוב על תכונות חומר כמו צבע, נקודת התכה וחוזק מכני כתכונות שאינן תלויות בגודל הגוש ובכמות החומר. אולם, עבור צברים ננומטרים התמונה מפתיעה ושונה לגמרי.
נפתח בהרצאת העשרה בנושא ננו-כימיה וננוטכנולוגיה שבה נציג את הרקע, השיטות, היישומים, היתרונות והבעיות של התחום. נכין ננו-חלקיקי זהב ונחקור את תכונותיהם באמצעות ספקטרופוטומטר. בניסויי חקר ברמה 2 נבדוק מהי ההשפעה של גורמים שונים על תכונות הננו-חלקיקים.

הפעילות מתקיימת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומכון ויצמן למדע.

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!