לכל התוכניות

פריזמה לחטיבה העליונה - מגמת ביולוגיה וביוטכנולוגיה

הביאו את תלמידיכם לחוויה מדעית מעשירה בקמפוס מכון דוידסון כדי לראות ולהרגיש מדע. הפעילויות מתקיימות במעבדות מתקדמות ומאובזרות, מותאמות למגמות הלימוד השונות ומועברות על ידי צוות מיומן ומקצועי.

למי:

כיתות בחטיבה העליונה

מתי:

מועד הפעילות ייקבע בתיאום מראש. משך הפעילות כ-5-4 שעות

איפה:

במכון דוידסון לחינוך מדעי שבמכון ויצמן למדע ברחובות

כמה:

96 ש"ח לתלמיד ל-2 פעילויות מעבדה קצרות (כ-3.5 שעות) או לפעילות מעבדה אחת ארוכה (מעל 4 שעות) | 75 ש"ח לתלמיד לפעילות מעבדה קצרה וסיור בבית ויצמן (כ-3.5 שעות)
כיתה של פחות מ-15 תלמידים תחויב לפי 15 תלמידים

איך:

בהזמנה טלפונית בלבד דרך מרכז הרישום: 08-9378300

כיתות י'

אפשר לשלב שתי פעילויות קצרות מהפעילויות החווייתיות של פריזמה לתלמידי כיתה י׳, לשלב בין פעילות אחת קצרה לביקור בבית ההיסטורי של חיים ויצמן, או לבחור בפעילות אחת ארוכה.

תעלומת המדליף
משך הפעילות: 1.5 שעות
בפעילות "תעלומת המדליף" התלמידים פותרים תעלומת הדלפה של מסמך מסווג בעזרת ראיות מ"זירת פשע". התלמידים משתתפים במשחק תפקידים כאשר כל קבוצת תלמידים מייצגת את אחד החשודים בפשע. בזירה נמצאו ראיות של "דם" ו"שתן" והן נבדקות ומאובחנות ע"י התלמידים במספר שיטות. התלמידים צריכים לשים לב לפרטים בחקירה, המרמזים על תוצאות בדיקות השתן והדם של ה"חשודים". המשמעות של בדיקות דם ושתן בחיי היום יום, והחשיבות של מידע אודות זהות סוג הדם בהקשר של תרומת דם, נלמדות בצורה פעילה וחווייתית.

חיידקים בסביבה
משך הפעילות: 1.5 שעות
פעילות "חיידקים בסביבה" היא פעילות חווייתית המלווה בניסויים. התלמידים נכנסים לעולם החיידקים בעקבות תגליותיו של אנטוני ואן לבנהוק, וצופים ביצורים חד תאיים בעזרת מיקרוסקופ אור. התלמידים עורכים היכרות תיאורטית ומעשית עם שיטות כימיות ופיזיקליות לקטילת חיידקים, ולומדים על החשיבות של היגיינה וסטריליזציה בחיי היום יום. 
את תוצאות הניסויים יסכם המורה בבית הספר לאחר הפעילות.

המדען שהציל מיליונים
משך הפעילות: 1.5 שעות
בפעילות "המדען שהציל מיליונים" יעקבו התלמידים אחר תגליותיו של הרופא והמדען אלכסנדר פלמינג. התלמידים ילמדו על האנזים ליזוזים המצוי ברוק, ויעקבו אחר הצטללות תרחיף חיידקים בנוכחות ליזוזים בעזרת מכשיר ספקטרופוטומטר. התלמידים יכירו את תרופת הפלא, האנטיביוטיקה, ויבדקו את השפעתה על גידול תאים אאוקריוטים (שמרים) ופרוקריוטים (חיידקים) בצלחות פטרי.

החשוד המיידי
משך הפעילות: 4 שעות
בפעילות "החשוד המיידי" פותרים התלמידים "תעלומת רצח" בעזרת ראיות מ"זירת פשע". הם משתתפים במשחק תפקידים כאשר כל קבוצת תלמידים מייצגת "חשוד" הכופר באשמה ותוך כדי כך לומדים על העקרונות המדעיים בזיהוי פלילי. הפעילות מגוונת וחווייתית ומעודדת תלמידים לבחירה במקצוע הביולוגיה והביוטכנולוגיה. התלמידים יבצעו בדיקת דנ"א על ידי חיתוך באנזימי הגבלה והרצה על ג'ל אלקטרופורזה, ימיינו טביעות אצבעות, יבחנו סיבים ממקורות שונים בעזרת מיקרוסקופ ויבדילו בין אבקות שונות על ידי שריפה. נדרש ידע מוקדם בנושא מבנה הדנ"א, מבנה האטום וקשרים כימיים.

פעילויות בבית חיים ויצמן 
החיידק של ויצמן

משך הפעילות: 1.5 שעות
משחק אינטראקטיבי העוסק במחקר הביוטכנולוגי של ד"ר חיים ויצמן ובתרומתו לניצחון בריטניה במלחמת העולם הראשונה. במהלך המשחק יגלו יחשפו המשתתפים את הקשר בין הישגיו פורצי הדרך בתחום המדעי להישגים בתחום המדיני.

אתגר קופסאות הבריחה של בית ויצמן
משך הפעילות: 1.5 שעות
משחק אתגרי המעודד חשיבה מחוץ לקופסה. האתגר כולל שלוש קופסאות נעולות במנעולי קוד שאותן צריך לפתוח. לא נדרש ידע קודם - רק שיתוף פעולה וחשיבה יצירתית. האתגר פותח עולם שלם של חוויה, ידע ואתגר סביב דמותו של ד"ר חיים ויצמן ופועלו. אפשר לפצח בכל שפה - הפיצוח בסמלים ללא אותיות.
התשלום עבור קופסאות הבריחה יתבצע בנפרד בתיאום מול בית ויצמן

לא יכולים להגיע אלינו? התכנים המצוינים של מכון דוידסון מגיעים עד אליכם לכיתה

לא על הלחם לבדו - סדנה מקוונת
משך הפעילות: כשעה וחצי
הגלוטן הוא חלבון החיטה. הגלוטן נמצא בסוגי מזון רבים ועלול לגרום נזק לאנשים הרגישים אליו. בפעילות נלמד על הרכבו המיוחד של חלבון הגלוטן, כולל מידע על ההיסטוריה של החיטה והלחם בתזונת האדם. נתייחס להיבטים המולקולריים והקליניים של מחלת הצליאק, לדרכים לאבחונה, ולהשלכות
שלה על חיי היום יום של החולים בה. 
עלות סדנה לכיתה: 1800 ש"ח

תורשה בפיתה - סדנה מקוונת
משך הפעילות: כשעה וחצי
התקדמות המדע והטכנולוגיה שהביאו להכרת הגנים מאפשרת אבחון ומניעה של מחלות תורשתיות, מחלות שנגרמות כתוצאה משינוי בחומר התורשתי ויכולות להיות מועברות בתורשה מהורים לצאצאיהם. כאשר יש חשד למחלה תורשתית במשפחה פונים לרופא גנטיקאי מומחה כדי שיערוך את בדיקות האבחון הגנטי וייתן את הייעוץ המתאים. בפעילות נחזור בקצרה על מבנה ותפקוד הדנ"א והגנים, נבין למה עלולה לגרום מוטציה בדנ"א ונעזור להורים לאבחן האם ילדיהם חולים במחלה גנטית הגורמת לרגישות לפול ע"י ביצוע משימה פעילה באתר BLAST להתאמת רצפים והדגמה של ניסוי ביוכימי הקובע רמת פעילות אנזים G6PD תקין ופגום.
עלות סדנה לכיתה: 1800 ש"ח

חכם על חיות - הרצאה מקוונת 
משך הפעילות: כשעה
איזוהי החיה החכמה ביותר בטבע לדעתכם? איך אפשר לקבוע זאת?
בהרצאתה, תיתן לכם ד"ר אשחר הצצה לאופן שבו בני האדם חוקרים אינטליגנציה בבעלי החיים. ד"ר אשחר תציג בפניכם את הדרכים המדעיות לקבוע מה הופך חיה לחכמה, ומהן המשמעויות של האבחנות הללו על יחסינו עם בעלי החיים. את ההרצאה מעבירה ד״ר יונת אשחר שעוסקת בתקשורת המדע במכון דוידסון לחינוך מדעי.
עלות הרצאה לכיתה: 1500 ש"ח

כיתות י"א-י"ב

גלו עם תלמידכם מה מעסיק כיום מדענים ואנשי מדע בתחום הביולוגיה והביוטכנולוגיה, והעשירו באמצעות התנסות מעשית את התכנים התיאורטיים שנלמדו בכיתה.

תורשה בפיתה
משך הפעילות: 4 שעות
מחלה תורשתית היא מחלה שנגרמת כתוצאה משינוי בחומר התורשתי - בגנים או בכרומוזומים. במקרים רבים נושאים ההורים את הפגם הגנטי ומעבירים אותו בתורשה לצאצאיהם. הכרת הגנים והתקדמות הטכנולוגיה מאפשרות אבחון של מחלות תורשתיות ומניעתן. כאשר יש חשד למחלה תורשתית במשפחה פונים לרופא גנטיקאי מומחה כדי שיערוך את בדיקות האבחון הגנטי וייתן את הייעוץ המתאים. בפעילות נחזור בקצרה על מבנה הדנ"א והגנים ותפקודם ונבין למה עלולה לגרום מוטציה בדנ"א. בנוסף נעזור להורים לאבחן האם ילדיהם חולים במחלה גנטית הגורמת לרגישות לפול על ידי ביצוע משימה פעילה באתר BLAST להתאמת רצפים, קביעת משקלו המולקולרי של החלבון הפגום בג'ל אלקטרופורזה והדגמה של ניסוי ביוכימי הקובע רמת פעילות אנזים G6PD תקין ופגום.

מחלת הצליאק - אימונודיאגנוסטיקה
משך הפעילות: 4 שעות
הפעילות מיועדת לתלמידי כיתות י"א-י"ב ממגמות ביולוגיה וביוטכנולוגיה
מחלת הצליאק (בעברית: דַּגֶּנֶת) והקשר שלה לגלוטן במזון − אימונודיאגנוסטיקה.
הגלוטן הוא חלבון חיטה, ולכן מצוי בסוגי מזון רבים. הוא מרכיב חיוני במזון, אך גורם נזק לאנשים הרגישים אליו. בפעילות נלמד על חלבון הגלוטן ועל ההיסטוריה של החיטה והלחם בתזונת האדם. נזהה גלוטן במזון בעזרת נוגדנים בשיטה איכותית ובשיטה כמותית. נתייחס להיבטים המולקולריים והקליניים של מחלת הצליאק, לדרכים לאבחונה ולהשלכותיה על חיי היום יום של החולים בה.
נדרש ידע מוקדם על מערכת החיסון ועל מבנה הנוגדנים.

מחלת הסרטן – תגליות ותובנות
משך הפעילות: 5 שעות
הפעילות מתאימה לתלמידי כיתות י"א-י"ב כפעילות חווייתית מעשירה המקנה ידע בנושא מחלת הסרטן, הסיבות להתפתחותה והטיפול בה.
בפעילות יתוודעו התלמידים בצורה מעמיקה לבסיס הגנטי והמולקולרי של מחלת הסרטן. נעסוק בתהליך ההתמרה הסרטנית ונתמקד במנגנונים הגנטיים המעורבים בתהליך. נעבוד עם דגימות ממודל מעבדה ונאפיין את הדגימות שעברו התמרה סרטנית.
בפעילות נפיק דנ"א מרקמה, נזהה גן מותמר בשיטת PCR ונריץ את התוצר בג'ל. נתבונן דרך מיקרוסקופ על נזק שגידול סרטני גרם לאברים ונסיים בזיהוי חלבון סרטני ברקמות על ידי נוגדנים. נסקור ניסיונות מפתח היסטוריים ופריצות דרך מחקריות שנעשו בתחום ונדון איך אפשר לנצל את המידע הנרכש לצורך טיפול וריפוי.
נדרש ידע מוקדם והכרת המושגים: תא, רקמה, חלוקת התא - מיטוזה, דנ"א, כרומוזום, גן - תכונה, חלבון, מוטציה.

היכן  הפלסמיד המהונדס?
משך הפעילות: 5 שעות
פעילות המתאימה לתלמידי מגמות ביוטכנולוגיה וביולוגיה שלומדים בקרה על ביטוי גנים והנדסה גנטית. בפעילות יאתרו התלמידים מי מבין שני פלסמידים הוא פלסמיד מהונדס הכולל מחדר עם גן מסוים. לשם כך יתנסו בשיטות עבודה המקובלות בביולוגיה מולקולרית: PCR, טרנספורמציה לחיידקים, חיתוך באנזימי הגבלה והרצה על ג'ל אלקטרופורזה.
נדרש ידע מוקדם על המעבר מדנ"א לחלבון (שעתוק, תרגום), גן בורר, גן מדווח, פלסמיד, ראקציית PCR.
 

לא יכולים להגיע אלינו? התכנים המצוינים של מכון דוידסון מגיעים עד אליכם לכיתה

לא על הלחם לבדו - סדנה מקוונת
משך הפעילות: כשעה וחצי
הגלוטן הוא חלבון החיטה, המצוי בסוגי מזון רבים ועלול לגרום נזק לאנשים הרגישים אליו. בפעילות נלמד על הרכבו המיוחד של חלבון הגלוטן, כולל מידע על ההיסטוריה של החיטה והלחם בתזונת
האדם. נתייחס להיבטים המולקולריים והקליניים של מחלת הצליאק, לדרכים לאבחונה, ולהשלכות
שלה על חיי היום יום של החולים בה. 
עלות סדנה לכיתה: 1800 ש"ח

תורשה בפיתה - סדנה מקוונת
משך הפעילות: כשעה וחצי
התקדמות המדע והטכנולוגיה שהביאו להכרת הגנים מאפשרות אבחון ומניעה של מחלות תורשתיות, מחלות שנגרמות כתוצאה משינוי בחומר התורשתי ויכולות להיות מועברות בתורשה מהורים לצאצאיהם. כאשר יש חשד למחלה תורשתית במשפחה פונים לרופא גנטיקאי מומחה כדי שיערוך את בדיקות האבחון הגנטי וייתן את הייעוץ המתאים. בפעילות נחזור בקצרה על מבנה ותפקוד הדנ"א והגנים, נבין למה עלולה לגרום מוטציה בדנ"א ונעזור להורים לאבחן האם ילדיהם חולים במחלה גנטית הגורמת לרגישות לפול ע"י ביצוע משימה פעילה באתר BLAST להתאמת רצפים והדגמה של ניסוי ביוכימי הקובע רמת פעילות אנזים G6PD תקין ופגום.
עלות סדנה לכיתה: 1800 ש"ח

מחלת הסרטן – תגליות ותובנות - הרצאה מקוונת
משך הפעילות: כשעה
הרצאת העשרה המתאימה לתלמידי כיתות י"א-י"ב. ההרצאה מקנה ידע בנושא מחלת הסרטן, הסיבות להתפתחותה והטיפול בה.
בהרצאה יתוודעו התלמידים בצורה מעמיקה לבסיס הגנטי והמולקולרי של מחלת הסרטן. נעסוק בתהליך ההתמרה הסרטנית ונכיר את גורמי הסיכון המעודדים את היווצרותה. נלמד איך מוטציות בדנ"א מובילות לשינויים במבנה החלבונים ונתמקד בגנים מרכזיים המעורבים בתהליך. נראה תמונות מיקרוסקופיות של נזק שגידול סרטני גורם לאברים, נסקור ניסיונות מפתח היסטוריים ופריצות דרך מחקריות שנעשו בתחום, ונדון איך אפשר לנצל את המידע הנרכש לצורך טיפול וריפוי.
נדרש ידע מוקדם והכרת המושגים: תא, רקמה, חלוקת התא - מיטוזה, דנ"א, כרומוזום, גן - תכונה, חלבון, מוטציה.
עלות הרצאה לכיתה: 1500 ש"ח

תאי גזע והשתלות מח עצם- הרצאה מקוונת
משך הפעילות: כשעה
הרצאת העשרה המתאימה לתלמידי כיתות י"א-י"ב. ההרצאה מקנה ידע בנושא תאי גזע, פריצות הדרך בתחום והפוטנציאל הרפואי והטיפולי הטמון בהם.
במהלך חיינו נתון גופנו לתהליכי גדילה והתפתחות. במקביל אנו חשופים לתהליכים קבועים של שחיקה והרס בנובעים בחלקם מגורמים סביבתיים ובחלקם האחר הם חלק בלתי נפרד מתהליך ההתפתחות של יצור חי. תאי גזע הם אוכלוסייה נדירה של תאים הקיימת בגופנו באזורים ייחודיים.
תאים אלו משמשים מקור בלתי נדלה לתאים צעירים שמחדשים וממלאים את מקומם של תאי גופנו שהזדקנו ומתו. בהרצאה נלמד מהם תאי גזע עובריים ונדון בחיוניות של קיום תאי גזע באדם הבוגר. נסקור את השימוש בתאי גזע ברפואה ובפוטניצאל הטמון בהם עבור פיתוחים רפואיים עתידיים.
נדרש ידע מוקדם והכרת המושגים: תא, רקמה, חלוקת תא-מיטוזה, התמיינות תאים, גן-תכונה.
עלות הרצאה לכיתה: 1500 ש"ח

ברוכים הבאים למחלקה לנוירוביולוגיה- הרצאה מקוונת
משך הפעילות: כשעה
נתחיל את המפגש בהיכרות קצרה עם סוגי התאים במוח וכיצד הם מתקשרים ביניהם, ונלמד כיצד מחולק המוח לאזורים בעלי תפקידים שונים.
נשוחח על סוגי המחקר השונים בתחום של מדעי המוח, ועל שימוש במודלים שונים למחקר - בני אדם, בעלי חיים ותרביות תאים. במהלך השיחה נכיר סוגים שונים של מכשור שבו משתמשים בתחום.
לאחר מכן יצטרפו 4 סטודנטים מהמחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע. הם יספרו על תחומי המחקר במעבדות שבהן הם חוקרים ויתנו דוגמאות למחקרים ספציפיים ולכלים הנחוצים להם. המפגש הווירטואלי מאפשר לתלמידים היכרות רחבה ומגוונת עם המחקר המתבצע במחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע ובכלל. את ההרצאה מעבירה דניאלה אפלבלט, דוקטורנטית במעבדה של ד״ר איבו שפיגל, במחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע.
עלות הרצאה לכיתה: 1500 ש"ח

הפעילות מתקיימת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומכון ויצמן למדע.

 

 

 

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!