לכל התוכניות

מנפלאות הכימיה לחטיבה עליונה (כימיה)

פעילות המשלבת הרצאת מדעית עם פעילות מעבדה "מנפלאות החומר" והרצאה מרתקת בנושא ניפוח זכוכית או פעילות אינטראקטיבית בבית ויצמן

הפעילות כוללת הרצאה מדעית מעוררת סקרנות בנוגע לחומרים מסביבנו (לבחירה מבין שתי הרצאות המופיעות מטה). בהמשך נערוך פעילות מעבדה בנושא המודל החלקיקי של החומר ("מנפלאות החומר") הכוללת הדגמות וניסויים אטרקטיביים עם קרח יבש וחנקן נוזלי. לקינוח, פעילות חוויתית לבחירה (הרצאה מרתקת מפי נפח זכוכית או פעילות אינטראקטיבית בבית ויצמן).

מנפלאות החומר
מה זה חומר? האם הוא מורכב מחלקיקים קטנים יותר? מה קורה לחומר במעבר בין מצבי הצבירה השונים? מה ההבדל בין חומר גמיש לקשיח? אלו השאלות הבסיסיות העולות כאשר התלמידים נחשפים לראשונה לכימיה – מדע החומר. בפעילות "מנפלאות החומר" התלמידים ילמדו על המודל החלקיקי של החומר בעזרת הדגמות מדליקות המערבות חנקן נוזלי והתנסות בעבודה עם קרח יבש. התלמידים גם יווכחו שה"קסם" מאחורי המופע של חומרים אלו מבוסס על עקרונות מדעים.
בפעילות זו התלמידים זוכים להפתעה חלבית טעימה. יש להימנע מלתת לתלמידים רגישים/אלרגיים לחלב.

הרצאה מדעית לבחירה:
חומרים מופלאים: חומרים מעשה ידי האדם בכמאה השנים האחרונות: מפלסטיק לחומרים המתקנים את עצמם. ההרצאה מלווה בהדגמות ובסרטונים.
סיבים סביבנו: מהו סיב? מה מאפיין סיבים? מהם השימושים הרבים והשונים שלהם? מסיב המשי עד ננו צינוריות פחמן. ההרצאה מלווה בהדגמות.

פעילות חוויתית לבחירה:
הרצאה בנושא ניפוח זכוכית: תוצג ע"י נפח הזכוכית של מכון ויצמן וכוללת הסבר על התכונות המיוחדות של חומר זה המאפשרות את השימושים והיישומים שלו בחיי היום יום ברפואה, במדע, בחקר החלל ובאינטרנט

פעילות בבית ויצמן לבחירה:
1. החיידק של ד"ר ויצמן -משחק אינטראקטיבי בנושא פטנט האצטון
משחק אינטראקטיבי המלווה ברמזים, משימות וחידות לאורך תחנות שונות בבית ויצמן.
דרך המשחק, יכירו המשתתפים את הישגיו המדעיים של ד"ר חיים ויצמן ויחשפו את הקשר בין ההישגים הללו לפועלו בתנועה הציונית. הפעילות שמה דגש על החדשנות והתרומה של המחקר הביוטכנולוגי של ד"ר חיים ויצמן לניצחון בריטניה במלחמת העולם הראשונה.
המשחק מבוסס על שימוש בטכנולוגיה ייעודית.
מעבר לחוויה הלימודית הוא מפתח עבודת צוות וחשיבה מחוץ לקופסה.

2. המשימה: בית לאומי - משחק אינטראקטיבי בנושא הצהרת בלפור
הימים הם ימי מלחמת העולם הראשונה ובריטניה כובשת את ארץ ישראל.
דרך משחק משימות אינטראקטיבי המבוסס על פתרון חידות בדגש היסטורי יגלו המשתתפים את המהלכים שקדמו למתן הצהרת בלפור ומי היו השחקנים המרכזיים שהביאו לקבלתה.

למי:

למורים בחטיבה עליונה המעוניינים לחשוף את תלמידיהם לתחומי מדע מרתקים ומתקדמים במסגרת תכנית הלימודים ומחוצה לה

מתי:

מועד הפעילות נקבע בתיאום מראש. משך הפעילות כ-4-5 שעות

איפה:

במכון דוידסון לחינוך מדעי שבמכון ויצמן למדע ברחובות

כמה:

96 ש"ח לתלמיד. כיתה של פחות מעשרים תלמידים תחויב לפי עשרים תלמידים. התשלום לבית ויצמן כלול

איך:

בהזמנה טלפונית בלבד דרך מרכז הרישום: 08-9378300. בית ויצמן: 08-9343230

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!