לכל התוכניות

מדע פעיל: חיים בסרט של משחקי ריגול

מהו קוד מורס? איך בונים משגר טילים? וכיצד עובדת נורה חכמה? אם הילדות והילדים שלכם בכיתה ה' או ו', אוהבים סרטים או ספרים ונהנים מעבודה עם הידיים – יש לנו חוג שתפור עליהם בול!

ההרשמה נסגרה, נתראה בשנה הבאה!

אחד מהתחביבים הגדולים ביותר של הילדים שלנו הוא ללא ספק צפייה בטלוויזיה, אך יש כאלה שגם מכורים לספרי מסתורין ובילוש, ואפילו אוהבים פעילויות הדורשות עבודה עם הידיים, כגון יצירה, הרכבה ובנייה של מכשירים ומכונות. לכן, החלטנו ליצור שני חוגים שיאפשרו להם לשלב את העולמות הללו, ולגלות באמצעותם את כל מה שמסקרן ומרתק במדע:

לתלמידי כיתות ה': חוג מדע פעיל – משחקי ריגול
לתלמידי כיתות ו': חוג מדע פעיל – חיים בסרט

אז מה בעצם מחכה לכם בחוג?
בחוג "משחקי ריגול": בכל מפגש נעקוב אחר סיפור בלשי מרתק, שבמהלכו ניתקל בבעיה בנושא מדעי מסוים. לאחר הבנת הבעיה נבנה יחד תוצר שיפתור את הבעיה, כגון צופר אוויר, פנס ועוד.
בחוג "חיים בסרט": בכל שבוע נצפה בקטע מסרט, נבין מה לא הגיוני בו מבחינה מדעית, וכך נלמד על נושא מדעי אחד. לאחר מכן נבנה יחד תוצר שממחיש את העקרונות המדעיים העומדים מאחורי אותו נושא, ונקשור את העקרונות לתופעות מחיי היום-יום. לדוגמה: משגר טילים, מנורה חכמה ועוד.

בחוגים אלו נשתמש בציוד ייחודי, כגון כלי עבודה משוכללים וחומרים מיוחדים ומגוונים, לדוגמה: מקדחות, מלחמים, מגנטים, תאי שמש, חומרים כימיים, רכיבים אלקטרוניים ועוד.
בחלקו האחרון של החוג יתנסו התלמידים בפרויקט אישי שנועד לסכם את הידע והמיומנויות שנרכשו במהלך השנה, שיוצג ביום שיא חגיגי בפני הורים ומוזמנים.
רוצים לדעת עוד? למדו על שיטת "מדע פעיל" בהמשך העמוד תחת המילים "עוד על התוכנית".

למי:

לילדים ולילדות בכיתות ה'–ו' שאוהבים לבנות, ליצור ולעבוד עם הידיים

מתי:

20 מפגשים שבועיים הנערכים בכל יום ב', בהתאם לשכבת הגיל:
משחקי ריגול - כיתות ה' בשעות: 16:15–17:55.
חיים בסרט - כיתות ו' בשעות: 18:10–19:50.
המפגש הראשון יתקיים ב-2.11.2020

איפה:

מעבדה 1, קמפוס דוידסון דרום במכון ויצמן למדע שברחובות
שימו לב: עקב המצב החוג יפתח בצורה מקוונת. במידה ויתאפשר להיפגש בהמשך שנת הפעילות, נעבור למפגשים בקמפוס מכון דוידסון, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומכון ויצמן למדע. 

כמה:

1,600 ש"ח (עד חמישה תשלומים ללא ריבית).
הנחת חוג כפול: 10% הנחה בדמי השתתפות בחוגים יינתנו למשתתף שנרשם ליותר מחוג אחד (כולל אחים). 
אין כפל הנחות (לקבלת ההנחה יש לבצע רישום טלפוני דרך קשרי לקוחות בטלפון 08-9378300). 

איך:

לחצו על כפתור ההרשמה בעמוד זה ועקבו אחר ההנחיות בטופס המקוון. 
שימו לב: מספר המקומות מוגבל, ההרשמה על בסיס מקום פנוי.

 

 

עוד על התוכנית

חוגי מדע פעיל פותחו בידי צוות מכון דוידסון לחינוך מדעי על בסיס האמונה שחינוך מדעי יכול לקדם את תלמידי בית הספר היסודי ולהעשיר אותם. גישת המדע הפעיל מוכרת בעשייה החינוכית כ-"Hands-on Activity", כלומר פעילות שבה הלימוד של מושגים ועקרונות מדעיים מלווה בהמחשה חיה באמצעות פעילויות מעבדה וניסויים מעשיים.
בחוגי מדע פעיל העשייה המדעית מתמקדת במושג מדעי אחד בכל מפגש, במטרה להטמיע אותו דרך בניית תוצר שממחיש את התופעה. בתוך כך רוכשים המשתתפים הצעירים מיומנויות מגוונות לחיים, לרבות עבודת צוות, חקירה, ולמידה וחשיבה ביקורתיות. העבודה הפעילה מקנה להם תחושת הצלחה, מסוגלות וביטחון עצמי.
כל חוג מונה עד 15 משתתפים ומשתתפות. את החוג מנחים שני מדריכים מקצועיים. המדריכים, שהוכשרו ברוח הגישה החינוכית-מדעית של התוכנית, מלווים ונתמכים על ידי סגל מכון דוידסון לחינוך מדעי. 
חשוב לציין: יש לעטות מסכה על הפנים לכל אורך הפעילות.