לכל התוכניות

מבוא לאסטרונומיה - מערכת השמש ומעבר לה (סדנה בזום)

מהם חורים שחורים, ננסים לבנים וענקים אדומים? הכול על כוכבים, מזלות וגלקסיות רחוקות

ההרשמה נסגרה

מאז שחר ימי האנושות הציתו השמיים את דמיונם של בני האדם. בעקבות התפתחות הטכנולוגיה למדנו להכיר טוב יותר את היקום הסובב אותנו, אך נותרה לנו עוד דרך ארוכה לעשות במסע הארוך לחקר היקום. בחוג האסטרונומיה של מכון דוידסון לחינוך מדעי תוכלו להצטרף למסע הזה ולהכיר את האגדות והאמונות של אבותינו הקדמונים, לצד הטכנולוגיה, הטלסקופים והגשושיות של ימינו.

אז מה בעצם מחכה לכם בחוג?

תחילה נכיר את הגופים והתצורות הידועים לאדם מימי קדם: כדור הארץ, הירח וקבוצות הכוכבים המוכרות. משם נמשיך בדרכנו אל הגופים השונים הנמצאים במערכת השמש שלנו ואל החלליות ששוגרו אליהם. נדון גם במבנים שקנה המידה שלהם עצום מעבר לכל דמיון: צבירי כוכבים, גלקסיות, צבירי גלקסיות והיקום כולו. בהמשך נדבר על מערכות שמש אחרות בגלקסיית שביל החלב – אילו כוכבי לכת התגלו, היכן ייתכנו חיים תבוניים ומה הסיכוי לפגוש חיים אלו מחוץ למערכת השמש?

לאחר שנעשיר יחד את עולם המושגים האסטרונומי שלנו, נענה על שאלות כגון מהי גלקסיה, מהם חורים שחורים, מהו ההבדל בין אסטרואידים למטאורים, מהם כוכבי ניטרונים, ננסים לבנים וענקים אדומים, מהי סופרנובה ועוד. ואם לא די בזה, במהלך החוג נציץ יחד בטלסקופ ונחזה במו עינינו בכמה מגרמי השמיים הללו שהכרנו במהלך החוג.

הצטרפו אלינו לסדנאות שלא מהעולם הזה, שבו השמיים הם בהחלט לא הגבול!

לחוג מספר סדנאות, הסדנה האחרונה לשנה זו:
אסטרונומיה - התמונה הגדולה: ניעזר בתוכנה Celestia כדי להבין כיצד היקום כולו נוצר והתפתח לדבר המופלא שאנו רואים היום. נבין מהן האפשרויות השונות להמשך התפתחות היקום. נשמע שיחה ממרצה אורח ונחקור נתונים של מערכת שמש מרוחקת. (מומלצת התקנת תוכנות חינמיות למחשב ו/או אפליקציות חינמיות לטלפון). מועד תחילת הסדנה: 22 באפריל 2021.

למי:

לילדים בכיתות ד'-ה'

מתי:

אסטרונומיה - התמונה הגדולה: 5 מפגשים
בכל יום ה', בשעות: 19:45-18:15. המפגש הראשון יתקיים ב- 22.4.2021

איפה:

בזום (מומלץ בליווי מבוגר)
מומלץ להתחבר למפגש באמצעות מחשב ולא באמצעות טלפון נייד. המפגשים יערכו עם מצלמה פתוחה וכמובן שנשמח שתפתחו את המקרופון לדבר ולהשתתף.

כמה:

460 ש"ח לסדנה אחת כולל ערכת פעילות מדעית שמגיעה עד הבית
הנחת חוג כפול: 10% הנחה בדמי השתתפות בחוגים יינתנו למשתתף שנרשם ליותר מחוג אחד (כולל אחים). 
אין כפל הנחות (לקבלת ההנחה יש לבצע רישום טלפוני דרך קשרי לקוחות בטלפון 08-9378300). 

איך:

לחצו על כפתור ההרשמה בעמוד זה ועקבו אחר ההנחיות בטופס המקוון
שימו לב: מספר המקומות מוגבל, ההרשמה על בסיס מקום פנוי

עוד על התוכנית

בחוגים של מכון דוידסון לחינוך מדעי נערוך הדגמות מדעיות, ניסויי מעבדה והרצאות מרתקות בהדרכת מדריכים מנוסים ובעלי השכלה גבוהה בתחומי המדעים.
רוצים לשמוע אילו סדנאות כבר התקיימו?
אסטרונומיה - מסתכלים למעלה: נעזרנו בתוכנה Steallarium כדי לסקור את הגופים השונים המרכיבים את "צבא השמיים" שמעלינו. הכרנו את קבוצות כוכבי השבת ואת כוכבי הלכת המוכרים משחר האנושות. הכנו דגמים הממחישים ליקויים ואת מופעי הירח
אסטרונומיה - מסע במערכת השמש: נעזרנו בתוכנה Nasa's Eyes כדי לצאת לטיול מקיף ויסודי בין כוכבי הלכת, הירחים ושאר הגופים המרכיבים את מערכת השמש העצומה והמיוחדת שלנו. השתמשנו בידע שרכשנו כדי לתכנן מושבה על מאדים.
אסטרונומיה -  חוקרים חלל: נעזרנו בתוכנה Celestia כדי להבין כיצד חקרו בני האדם את השמיים והחלל לאורך ההיסטוריה. הכרנו מכשירים שונים ומשונים וגם הכנו דגם של אצטרולב ומעבורת חלל.