לכל התוכניות

מבוא לאסטרונומיה - מערכת השמש ומעבר לה

מהם חורים שחורים, ננסים לבנים וענקים אדומים? הכול על כוכבים, מזלות וגלקסיות רחוקות

רוצים לקבל עדכון כשנפתחות סדנאות נוספות? לחצו כאן, ומלאו את הפרטים

מאז שחר ימי האנושות הציתו השמיים את דמיונם של בני האדם. בעקבות התפתחות הטכנולוגיה למדנו להכיר טוב יותר את היקום הסובב אותנו, אך נותרה לנו עוד דרך ארוכה לעשות במסע הארוך לחקר היקום. בחוג האסטרונומיה של מכון דוידסון לחינוך מדעי תוכלו להצטרף למסע הזה ולהכיר את האגדות והאמונות של אבותינו הקדמונים, לצד הטכנולוגיה, הטלסקופים והגשושיות של ימינו.

אז מה בעצם מחכה לכם בחוג?

תחילה נכיר את הגופים והתצורות הידועים לאדם מימי קדם: כדור הארץ, הירח וקבוצות הכוכבים המוכרות. משם נמשיך בדרכנו אל הגופים השונים הנמצאים במערכת השמש שלנו ואל החלליות ששוגרו אליהם. נדון גם במבנים שקנה המידה שלהם עצום מעבר לכל דמיון: צבירי כוכבים, גלקסיות, צבירי גלקסיות והיקום כולו. בהמשך נדבר על מערכות שמש אחרות בגלקסיית שביל החלב – אילו כוכבי לכת התגלו, היכן ייתכנו חיים תבוניים ומה הסיכוי לפגוש חיים אלו מחוץ למערכת השמש?

לאחר שנעשיר יחד את עולם המושגים האסטרונומי שלנו, נענה על שאלות כגון מהי גלקסיה, מהם חורים שחורים, מהו ההבדל בין אסטרואידים למטאורים, מהם כוכבי ניטרונים, ננסים לבנים וענקים אדומים, מהי סופרנובה ועוד. ואם לא די בזה, במהלך החוג נציץ יחד בטלסקופ ונחזה במו עינינו בכמה מגרמי השמיים הללו שהכרנו במהלך החוג.

הצטרפו אלינו לסדנאות שלא מהעולם הזה, שבו השמיים הם בהחלט לא הגבול!

לחוג מספר סדנאות, אפשר להירשם לכולן או לחלקן:

אסטרונומיה - מסע במערכת השמש: ניעזר בתוכנה Nasa's Eyes כדי לצאת לטיול מקיף ויסודי בין כוכבי הלכת, הירחים ושאר הגופים המרכיבים את מערכת השמש העצומה והמיוחדת שלנו. נשתמש בידע שנרכוש כדי לתכנן מושבה על מאדים. (מומלצת התקנת תוכנות חינמיות למחשב ו/או אפליקציות חינמיות לטלפון). מועד תחילת הסדנה: 24 בדצמבר 2020.

אסטרונומיה -  חוקרים חלל: ניעזר בתוכנה Celestia כדי להבין כיצד חקרו בני האדם את השמיים והחלל לאורך ההיסטוריה. נכיר מכשירים שונים ומשונים וגם נכין דגם של אצטרולב ומעבורת חלל. (מומלצת התקנת תוכנות חינמיות למחשב ו/או אפליקציות חינמיות לטלפון). מועד תחילת סדנה זו יפורסם בהמשך.

אסטרונומיה - התמונה הגדולה: ניעזר בתוכנה Celestia כדי להבין כיצד היקום כולו נוצר והתפתח לדבר המופלא שאנו רואים היום. נבין מהן האפשרויות השונות להמשך התפתחות היקום. נשמע שיחה ממרצה אורח ונחקור נתונים של מערכת שמש מרוחקת. (מומלצת התקנת תוכנות חינמיות למחשב ו/או אפליקציות חינמיות לטלפון). מועד תחילת סדנה זו יפורסם בהמשך.

הרשמה לסדנה – מסע במערכת השמש

למי:

לילדים בכיתות ד'-ה'

מתי:

אסטרונומיה - מסע במערכת השמש: 5 מפגשים
בכל יום ה', בשעות: 19:45-18:15. המפגש הראשון יתקיים ב- 24.12.2020

איפה:

בזום (מומלץ בליווי מבוגר)
מומלץ להתחבר למפגש באמצעות מחשב ולא באמצעות טלפון נייד. המפגשים יערכו עם מצלמה פתוחה וכמובן שנשמח שתפתחו את המקרופון לדבר ולהשתתף.

כמה:

400 ש"ח לסדנה אחת 
הנחת חוג כפול: 10% הנחה בדמי השתתפות בחוגים יינתנו למשתתף שנרשם ליותר מחוג אחד (כולל אחים). 
אין כפל הנחות (לקבלת ההנחה יש לבצע רישום טלפוני דרך קשרי לקוחות בטלפון 08-9378300). 

איך:

לחצו על כפתור ההרשמה בעמוד זה ועקבו אחר ההנחיות בטופס המקוון
שימו לב: מספר המקומות מוגבל, ההרשמה על בסיס מקום פנוי

עוד על התוכנית

בחוגים של מכון דוידסון לחינוך מדעי נערוך הדגמות מדעיות, ניסויי מעבדה והרצאות מרתקות בהדרכת מדריכים מנוסים ובעלי השכלה גבוהה בתחומי המדעים.
רוצים לשמוע איזה סדנאות כבר התקיימו?
אסטרונומיה - מסתכלים למעלה: נעזרנו בתוכנה Steallarium כדי לסקור את הגופים השונים המרכיבים את "צבא השמיים" שמעלינו. הכרנו את קבוצות כוכבי השבת ואת כוכבי הלכת המוכרים משחר האנושות. הכנו דגמים הממחישים ליקויים ואת מופעי הירח

הרשמה לסדנה – מסע במערכת השמש

חברי צוות התוכנית

שם המנחה: רועי גביש
 

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!