עשרה פרויקטים שמותחים את גבולות עולם ההנדסה

כליאה בטוחה חדשה

ארון המתים הגדול ביותר בעולם, מאז הפירמידה הגדולה של גיזה שהוקמה ב-2560 לפני הספירה, יכיל בקרוב את שרידי תחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל. כדי להפחית למינימום את חשיפת העובדים לקרינה, מבנה קשתות הפלדה שגובהו כ-120 מטרים ומשקלו כ-32,000 טונות יורכב במרחק של 300 מטרים מן הכור ההרוס, ויוסע למקומו על גבי מסילות טפלון. כשיושלם המבנה, ב-2015, הוא יהיה המבנה הנייד הגדול בעולם.

ביצורי דלתא (Delta Works)

המבנה הגדול בעולם לבלימת מים אינו סכר יחיד אלא רשת של מבנים. יותר מ-16,000 קילומטרים של סוללות, סכרים וחומות פועלים במשולב כדי להגן על הולנד מפני הים הצפוני. נדרשו כ-50 שנה לבנות את הפרויקט הזה, אך עליית פני הים כתוצאה משינויי האקלים משמעה שהמהנדסים ההולנדיים ימשיכו לשדרג ללא הרף את ביצורי הדלתא כדי לשמור על ארצם יבשה.

ליבות עיבוד עצבי

שבבי המחשבים של ימינו מתקשים לבצע משימות של התאמת תבניות, כגון זיהוי פרצופים. חברת IBM  מפתחת מעבדי "ליבה עצבית" שיֵחקו את הארגון הגמיש של תאי העצב במוח חי. במקום יחידות נפרדות לעיבוד ולזיכרון, ישלבו השבבים האלה את שתי המשימות כדי שיוכלו ללמוד מתוך נתונים חדשים שייכנסו אליהם. השבב הראשון מסוג זה למד לשחק "פונג".

הצוללת טריטון 36000/3

כשהבמאי ג'יימס קמרון הגיע לשקע מריאנה ב-2012, עמד לרשותו רק אשנב קטן להצצה על עומקי האוקיינוס. אבל חברת הצוללות הפרטית "טריטון" שוקדת על בניית צוללת בעלת יכולות צלילה דומות שתציע שדה ראייה של 360 מעלות. מעטה כדורי שייפתח כמו צדפה, עשוי כולו זכוכית עמידה בלחץ גבוה, יאפשר לצוותים של עד שלושה חוקרים לתמרן במעמקים באמצעות מערכת בקרה של סיבים אופטיים שיעברו דרך מעטה הזכוכית.

מרגלים מיקרו-רובוטיים

למשרד ההגנה של ארצות הברית נדרשו חמש שנים כדי לבנות רובוט הדומה לציפור קוליברי, שמנפנף בכנפיו כדי לעוף. הרובוט המעופף הזה, שנחשף ב-2011, מסוגל לצלם סרטוני וידאו ולשדר אותם דרך לוויין אל מפעיליו ביבשת אחרת. חוקרים אחרים יצרו רובוטים אלחוטיים בגודל מטבע המחקים נחיל דבורים.

איור רובוט מעופף.קרדיט: אוליבר מונדיי | Scientific American
קרדיט: אוליבר מונדיי

תחנת החלל הבין-לאומית

מותחי הביקורת טוענים שהמעבדה השמימית הזאת, שעלתה 100 מיליארד דולר, לא הפיקה תוצאות מדעיות בשווי שמתקרב אפילו לסכום זה. עם זאת, כפלא הנדסי אין לה מתחרים. אסטרונאוטים שיצאו ל"הליכות חלל" הרכיבו 40 רכיבים מבניים עיקריים, וכמו במשחק לגו ענקי, יצרו מהם ארמון חללי הכולל 15 חדרים. המבנה חוצה את השמים במהירות של 27,000 קילומטרים לשעה.

תאי גזע ניתנים לתכנות

בהתחלה יצר המין האנושי כלים מאבן, ולאחר מכן ממתכת ומצורן. השלב הבא הוא תאים: אלפי מחקרים בדקו את הפוטנציאל של תאי גזע מהונדסים: תאים אנושיים שתוכנתו לבצע פעולות מסוימות לפי בחירתנו. הנה דוגמה אחת מ-2012: ביו-מהנדסים תכנתו תאי דם כך שייעשו לתאים חיסוניים התרים אחרי תאים נגועים באיידס ומשמידים אותם.

מכרה הזהב מְפּוֹנֵנְג

הבהלה לזהב כבר חלפה ועברה, אך נותר עוד הרבה זהב עמוק מתחת לאדמה. כדי להגיע אליו, חברת הכרייה הדרום-אפריקנית אנגלו-גולד אשנטי קדחה לעומק של יותר משלושה קילומטרים והפכה את מפוננג למכרה העמוק ביותר בעולם. בעומקים כאלה, הטמפרטורות יכולות להגיע ל-60 מעלות צלסיוס. החברה שומרת על טמפרטורה של פחות מ-30 מעלות, ועל הכורים בהכרה מלאה,  באמצעות הזרמת תמיסה המכילה גבישי קרח זעירים (slurry ice) דרך צינורות מתכת.

האינטרנט

הרשת הכלל-עולמית, בלתי-נראית וחיונית כמו אוויר לנשימה, היא ההישג ההנדסי החשוב ביותר בהיסטוריה המודרנית.

הרובוט אֶנדוּרֶנס

נאס"א סייעה בתכנון הרובוט השחיין העצמאי הזה, במטרה לחקור אגמים רחבי ידיים הקבורים מתחת למעטה הקרח באנטארקטיקה. זאת הגרסה הראשונית לרובוטים שיחקרו, ביום מן הימים, את האוקיינוסים המרוחקים והמסוכנים המצויים (כך משערים) מתחת למעטה הקרח של הירח אירופה, אחד הירחים של כוכב הלכת צדק.


מאמר זה פורסם בעיתון Scientific American ותורגם ונערך בידי רשת אורט ישראל

 

0 תגובות