שלום לכם!

בשבועיים האחרונים חדנו חידות על טטרומינואים. את אחת ההכללות הראשונות של אבני דומינו שמורכבות מיותר משני ריבועים אפשר למצוא בספר "The Canterbury Puzzles" (חידות קנטרברי) מאת החידונאי האנגלי הנרי דודני, שאותו כבר הזכרנו בחידה אחרת.

הנרי, בנו של ויליאם הכובש, ויורש העצר הצרפתי לואי רבו בעקבות משחקי שחמט. המריבה התפתחה עד שלואי השליך את החיילים בפניו של הנרי והנרי מצדו שבר את לוח השחמט על ראשו של לואי.

לוח השחמט התפרק ל-13 חלקים: 12 מהם מורכבים מחמש משבצות, ועוד ריבוע המורכב מארבע משבצות. כך, לפי הסיפור של דודני הנרי, נוצר משחק פנטומינו הכולל 12 אבנים (ראו איור). אי אפשר להרכיב ריבוע בגודל 8 על 8 מ-12 אבנים בעלות 5 משבצות, לכן יש להוסיף טטרומינו אחד.

עליכם לשחזר את לוח השחמט...  הקישו כאן כדי להוריד דף גזירה.

היישומון למטה רומז לכם על פתרון אחד (יש להזיז את הפנטומינואים בשדה בצד שמאל כדי לראות אותם בשלמותם, מפני שהם קצת חוסמים זה את זה). האם הצלחתם למצוא פתרונות נוספים?


enlightenedהערה טכנית: היישומון הינו יישומון JAVA. אם תוכנה זו אינה מותקנת במחשבכם, מומלץ להתקין אותה. טעינת היישומון עשויה לארוך כמה שניות.

סקובידו


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

 

0 תגובות