הידעתם? את סמל המיחזור, בדמות רצועת מביוס, יצר בשנת 1970 סטודנט אמריקאי בשם גרי אנדרסון, שזכה בפרס הראשון בתחרות להמצאתו. הסמל אינו מוגן בזכויות יוצרים ולכן אפשר למצוא בעולם גרסאות רבות שלו.

מימין: סמל המיחזור; משמאל: אנדרסון והעיצוב המקור של הסמל | התמונה לקוחה מוויקיפדיה; נוצרה בידי גרי אנדרסון

רצועת מביוס היא טבעת בעלת משטח ושפה אחת בלבד, בשונה מטבעת רגילה שיש בה שני משטחים (אחד פנימי ואחד חיצוני) ושתי שפות.


רצועת מביוס | התמונה לקוחה מוויקיפדיה

את רצועת מביוס הגה ותיאר לראשונה בשנת 1858 המתמטיקאי והאסטרונום הגרמני אוגוסט פרדיננד מביוס (1868-1790). במקביל, ובלי קשר אליו, הגה את אותה רצועה גם המתמטיקאי בן ארצו יהונתן בנדיקט ליסטינג (1882-1808).

אפשר ליצור טבעת מביוס מפס נייר, אם מפתלים  קצה אחד של הפס לזווית של 180 מעלות ומדביקים אותו לקצה השני.

לרצועת מביוס יש תכונות מעניינות: כדור שמתגלגל לאורך הרצועה (או נמלה שמטיילת לאורכה) יכול להגיע לכל מקום לאורך הרצועה בלי שיצטרך לחצות את שפתה. באותה צורה אפשר גם לצבוע את כל הרצועה בלי לעבור את שפתה. צפו בסרטון הבא:
 

אם גוזרים טבעת רגילה לאורך קו האמצע שלה, מקבלים שתי טבעות נפרדות. אם גוזרים רצועת מביוס לאורך קו האמצע מקבלים טבעת ארוכה יותר, ומתפתלת בעצמה. ראו עוד בסרטון:
 

כמה משטחים יש לרצועות שמפתלים פעמיים או שלוש לפני שמדביקים את הקצוות זה לזה? ואילו צורות מתקבלות אם גוזרים את הרצועות הללו לאורך קו האמצע שלהן?

לניסוי על רצועת מביוס במדור מדע בבית.

 

דף עבודה למורים.

ד"ר סבינה שטוקר-סגרה
מכון דוידסון לחינוך מדעי
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה

0 תגובות