שביב DNA זוהי שיטה לסריקה של התאמת DNA של אלפי גנים במכה אחת. עקרון השיטה מאוד פשוט ומבוסס על הצמדות DNA חד גדילי לגדיל המשלים שלו. משתמשים בשיטה זו לרוב לאפיון ביטוי גנים ברקמות שונות של הגוף, השוואה פרופיל גנטי בין רקמות או סוגי תאים שונים, ועוד. הסרטון שלפנינו מציג את מאפייני השיטה.
 

סרטון זה הופק בידי PHG foundation
ותורגם על-ידי צוות אתר דוידסון אונליין.

 

בשיטת שביב ה-DNA, לרוב לוקחים רנ"א שהופק מרקמה, הופכים אותו ל-DNA בעזרת האנזים reverese transcriptase. את ה-DNA שיצרנו מדגירים על השביב המכיל ספריית ביטוי של רקמה מסויימת. ספריית ביטוי זה למעשה עותק של כל אחד מהגנים המתבאים באותה רקמה, וכאשר מדגירים את זה עם ה-DNA שהפקנו, ניתן להשות בין פרופילי ביטוי הגנים. דוגמא לתועלת ששיטה זו יכולה להביא, היא ההשוואה בין רקמה בריאה לרקמת גידול סרטני. אם נדע איזה גנים ברקמה החולה הפסיקו או התחילו להתבטא וכך ניתן יהיה לפתח טיפול מתאים.

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

3 תגובות

 • שחר

  הבדלים

  מה ההבדל בין סיפריית cDNA לבין ספריית ביטוי?

 • עדי אשר

  שבב הdna

  קראתי את המאמר ולו בי כמה שאלות:
  איך המכשיר עובד , בעזרת סריקה או שצריך לקחת דוגמית
  האם המכשיר יכול לגלות גנים של דברים אחרים כמו ירקות פירות וכל מיני סוגי מזון
  כמה בערך עולה מכשיר כזה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום עדי
  המכשיר עובד על עקרון של זיהוי פלורסנציה. את הדוגמא הנבדקת מטפטפים על הצ'יפ וכל תא בצ'יפ יודע לזהות גן מסויים. הזיהוי בא לידי ביטוי בפליטת פלורסנציה אשר ניתנת לזיהוי ע"י הסורק (הסבר מפורט ניתן בסרטון). בתום התהליך מקבלי תמונה של המון משבצות בגוונים שונים של ירוק ואדום (או כחול וצהוב) אשר נותנים אינדיקציה לעוצמת הביטוי של כל גן בצ'יפ. ניתן להרכיב צ'יפים של כל סט של גנים מכל מקור שרוצים.

  המכשיר מאוד יקר (כמה מאות אלפי דולרים להערכתי) שימוש חד פעמי יכול להגיע לאלפים בודדים של דולרים (כולל רכישת הצ'יפ). אצלנו במכון ויצמן יש יחידה המחזיקה במכשיר כזה ונותנת שירותי בניית צ'יפים, סריקתם וניתוח התוצאות למדענים.
  מקווה שעזרתי
  ארז