דמיינו לכם מצב שבו כשאתם קוראים ספר לכל אות יש צבע אחר, כשאתם אוכלים אוכל מסוים אתם רואים כתמי צבע וכשאתם רואים חפץ מסוים עולה בפיכם טעם של מאכל ספציפי. מצב כזה נקרא סינסתזיה והוא מתבטא במיזוג בין חושים שונים. המצב הזה קיים במידה חלשה אצל רוב האנשים, אך יש כאלה שאצלם התופעה באה לידי ביטוי בצורה חזקה הרבה יותר. הסרטון שלפנינו מסביר מהי סינסתזיה.

הסרטון תורגם בידי צוות דוידסון אונליין. הופק בידי ד"ר דיוויד איגלמן מאוניברסיטת ביילור שבטקסס.
We would like to thank Dr Eagleman for his help.

 

 

סינסתזיה היא מצב שבו המידע המגיע מחושים שונים מתערבב. במקרים מסוימים החיבור הזה יכול להועיל, למשל כשרוצים לזכור טקסטים או תרגילים מתמטיים. אצל אחרים התופעה עלולה לפגוע באיכות החיים, למשל אם עצם כלשהו או אדם אחר מעורר אצל מישהו בו אסוציאציות שליליות בדמות צבעים, ריחות או טעמים לא נעימים.


כך עשוי אדם עם סינסתזיה לראות טקסט או מספר | תמונה: ויקיפדיה

סינסתטים אינם מודעים בדרך כלל לתופעה שהם חווים, אלא הם סבורים שכך בדיוק כולם רואים, שומעים ומריחים. בעבר חשבו שהקישורים שעושה הסינסתזיה משתנים מאדם לרעהו, אך כיום ידוע שיש נקודות דמיון בין סינסתטים ושהם נוהגים לחבר דברים מאותן קבוצות. למשל צבעים דומים מקושרים לקולות דומים וכו'.

שתי תיאוריות עיקריות מנסות להסביר את התופעה. האחת גורסת כי בעקבות פגם התפתחותי נוצרת הפעלה הדדית של שני אזורים במוח (או יותר) האחראים על חלקים מסוימים בחושים. לפי התיאוריה השנייה מדובר דווקא בירידה ברמת העיכוב בין שני האזורים. במצב רגיל, כשאזור אחד פועל השני מעוכב ברמה מסוימת כדי שלא תיגרם פעילות יתר. אצל אנשים עם סינסתזיה ייתכן שחלה ירידה ברמת העיכוב, והיא מתבטאת בהפעלה הדדית של שני האזורים.

קיים בסיס גנטי לתופעה, והוא נחקר בין השאר במעבדתו של ד"ר איגלמן, יוצר הסרטון שראינו למעלה. הקשר הגנטי הזה בא לידי ביטוי בהבדלים בשכיחות התופעה באוכלוסיות שונות, החל בתפוצה של 1:20 במקומות שבהן התופעה נפוצה מאוד וכלה בשכיחות של 1:20,000. חקר התופעה יכול לסייע רבות בהבנת החושים והקשרים הקיימים ביניהם.

קיים מבחן פשוט שיכול לעזור לכם להבין את התופעה. הנה לכם שני ציורים -  נסו להחליט מי מהם דומה ל"קיקי" ולאיזה ציור מתאים להיקרא "בובה":


תרשים: ויקיפדיה

רוב הנשאלים (98-95 אחוז) מזהים את "קיקי" עם הצורה הכתומה הקוצנית ואת "בובה" עם הצורה הסגולה המעוגלת. ההשערות מדוע זה כך הן רבות ושונות, אך די לצורך העניין להבין מהניסוי הפשוט הזה שאנשים משייכים בהצלחה שם של עצם שמעולם לא שמעו עליו לצורה שמעולם לא ראו קודם, ושרוב הנשאלים (אני מניח בסבירות גבוהה שגם אתם הייתם ביניהם) שייכו את אותם שמות לאותן צורות.

אם אתם מעוניינים לבדוק אם אתם סינסתטים, קיים מבחן סינסתזיה בעברית באתר של ד"ר איגלמן. אם אובחנה אצלכם התופעה, נשמח לשמוע איך היא באה לידי ביטוי אצלכם.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

49 תגובות

 • אסתר

  ציטוט מויקיפדיה:

  ציטוט מויקיפדיה:
  בסוג אחר, יחידות זמן כגון שנים או חודשים, נחוות כממוקמות במיקום ספציפי וקבוע במרחב, כאשר צורתה הנפוצה ביותר של סינסתזיה מסוג זה היא של ימים המופיעים בצבעים קבועים. מכל מה שקראתי בנושא הסינסתזיה, "סינססתזיה" נשמעת כמו מילה נרדפת ל"צבע".
  בוודאות אין לי שום סינסתזה שקשורה לצבע. מה שכן, כל דבר מספרי ממוקם אצלי במרחב. אם מדובר במספרים עצמם, בשנים העבריות ובשנים הלועזיות, בחודשים, בשבועות, בימים, בשעות וכן הלאה... ככה גם אותיות ואולי עוד דברים שאני פחות שמה לב אליהם... כמו שמתואר בציטוט הנ"ל:)
  כשהייתי קטנה הייתי בטוחה שכולם ככה. באיזשהו שלב הבנתי שאולי לא וניסיתי לשאול מישהו אם גם אצלו זה ככה, אבל לא הצלחתי להסביר את השאלה שלי... לפני שנתיים בערך ראיתי סרטון על סינסתזיה וגם שם הביאו כזה דבר בתור דוגמה, חשבתי לעצמי - "אולי גם אני סינסתזית", אבל לא התעמקתי בזה יותר מידיי. עכשיו אני חושבת שהגיעה ההזדמנות לשאול - האם זהו סוג של סינסתזה? ואם כן, מה המשמעות של זה בשבילי?

 • איה

  בני אדם וצבעים

  כשאני חושבת על מישהו, תמיד באים לי לראש 2 צבעים ביחד, שהולכים תמיד עם אותו בנאדם. כל המחשבות והרגשות לבנאדם הזה "צבועים" בצבעים האלו. מקווה שאני מובנת...
  האם זו סינסתזיה?

 • אור

  ראיית צלילים

  יש לי נטייה לראות צלילים כצורות או תנועות. זה לא קורה עם כל הצלילים, וגם עם אלה שכן אז זה לא תמיד קורה. כשזה קורה, זה קורה באופן מובהק ואני לא יכולה להתעלם מזה. כשזה לא קורה, אני מפקפקת שדבר כזה אי פעם קרה ואולי אני מדמיינת.
  גם מאוד קשה להסביר דבר כזה לאנשים אחרים, בגלל שאני בעיקר קולטת את הצורה ולא את הצליל עצמו. לא מזמן באמצע הלילה שמעתי צפצוף שלא נרגע הרבה זמן. הוא היה מאוד עגול, יותר עיגולי מכל עיגול שאי פעם ראיתי. כל פעם ששמעתי אותו, ראיתי עיגול, והייתי מאוד עירנית. בבוקר סיפרתי להורים שלי והם שאלו איך הוא נשמע בערך. ניסיתי לתאר אותו כדי שיבינו, אבל הם לא הצליחו לקלוט. בסופו של דבר התייאשתי ושאלתי "מה, אף פעם לא קרה לכם שראיתם רעש?" והם ענו שלא. הרגשתי מאוד מוזר.

 • דורית

  תלת מימד

  גיליתי יכולת מופלאה , שחשבתי שקיימת אצל הכל אבל כנראה שלא...
  אני רואה צבעים בתלת מימד. למשל, צבע כחול תמיד יראה עמוק, אדום יראה לי כאילו צף מעל פני הדף או המסך. יש הסבר לתופעה ולמי פונים לצורך חקר? תודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןיעל גרופר

  תשובה

  <p>
  דורית שלום,</p>
  <p>
  מה שאת מתארת הוא כנראה גם סוג מסוים של סינסתזיה. כמו שצויין בכתבה חוקרים שמנסים להבין את התופעה מתמקדים בחקר המוח. אחד ההסברים האפשרייים הוא שהתופעה נובעת מקשרים שנוצרים בין אזורים במוח שאחראים על חושים שונים. כשאחד מהם מקבל גירוי מופעל גם אזור אחר במוח, שאצל רוב האנשים אמור להיות נפרד לגמרי.</p>
  <p>
  אם את מעוניינת לקבל מידע קליני על הנושא הייתי ממליצה לגשת לנוירולוג. במידה ואת מעוניינת במידע מחקרי אקדמי, ישנו מחקר שמתבצע בנושא באוניברסיטת בן גוריון מצרפת לינק לאתר המעבדה: <a href="http://in.bgu.ac.il/en/Labs/CNL/Pages/staffMembers.aspx" target="_blank">http://in.bgu.ac.il/en/Labs/CNL/Pages/staffMembers.aspx</a></p>

 • דורית

  תודה רבה על תשובתך.

  אכן גם אני חושבת שזה קשור לסינסתזיה. שמחה לקבל ממך חוות דעת שתומכת בהרגשתי :)
  מודה לך על תגובתך!

 • נגה

  חיבור בין השמיעה והקריאה במוח

  ארז שלום
  תודה על התשובה
  עזרת לי מאוד
  אם יהיו לך תובנות נוספות בעתיד. אשמח לשמוע
  ושוב תודה
  נגה

 • Noga

  חיבור בין קריאה ושמיעת הקריאה במוח

  האם תופעה של שמיעה של טקסט כתוב, הנקרא בקריאה דמומה, כאילו אני מקריאה את הטקסט לעצמי זה סוג של סינסתזיה?
  האם ישנם עוד אנשים החווים תופעה זו?
  נגה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום נגה
  התופעה שאת מתארת בהחלט ממשית וכוללת הפעלה של אזורים הקשורים לשמיעה במוח, אך ככל הנראה מדובר בתכונה שאנו רוכשים כשאנחנו לומדים לקרוא, בניגוד לסינסתזיה.

  אם את רוצה ללמוד עוד על "קריאה שקטה" ראי מאמר סקירה קצר ומעניין בנושא:

  http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982213000055

  מקווה שעזרתי
  ארז

 • רוני

  חומר בעברית בנושא סינסתזיה

  שלום רב,
  שמי רוני ואני סטודנטית לריפוי בעיסוק בקריה האקדמית אונו.
  במסגרת עבודה שניתנה לי באנטומיה ופיזיולוגיה של מערכת העצבים בחרתי בסינסתזיה בתור נושא מרכזי. עם זאת, לא הצלחתי למצוא מספיק מאמרים מדעיים בנושא, במיוחד לא בעברית, אשר מפרטים על סינסתזיה ועל סוגיה. אשמח אם תוכלו לייעץ לי או להפנות אותי למקורות מידע מהימנים.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום רוני
  לא מפתיע אותי שאין הרבה מידע בעברית על הנושא. נראה שאין מנוס מלחפור בספרות המדעית באנגלית...
  אני הייתי מתחיל ממנוע חיפוש המאמרים של הספריה הרפואית הלאומית בארה"ב. על מנת להקל עליך הנה קישור לחיפוש למאמרי סקירה בנושא:
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=%28synaesthesia+or+synesthasia%...

  שם את אמורה למצוא את כל החומר שאת צריכה על סינסתזיה.

  אפשרות נוספת היא לפנות ישירות לחוקר העוסק בנושא. רשימת חוקרים רלווטית ניתן למצוא ברשימת הכותבים של כל אחד מהמאמרים עליהם תתבססי, או ד"ר דיוויד איגלברט (יוצר הסרטון שלמעלה שגם כתב ספר בנושא) שכתובת המייל שלו היא: eagleman@bcm.edu

  בהצלחה!

  ארז

 • אמיר

  שאלה

  האם ניתן לייחס את סינתזה לאסוציאציה? אם לא או כן, האם ניתן לייחס אותה לאחד ההסברים של פודור או למאמר קולטהארט למשל לויכוח בין הגישה הממקמת למשווה? כלומר למה ניתן לקשר את זה?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום אמיר
  אני חושש שאני לא מכיר את המחקרים עליהם אתה מדבר. תוכל להרחיב מעט, או לשלוח קישור למאמר הרלוונטי?
  תודה
  ארז

 • Nessie

  מחקר

  אני שמחה לשמוע שיותר ויותר אנשים בארץ ובעולם מתעניינים במחלה המוזרה שלי :)

  האם תוכלו לתת לי מידע נוסף על מחקרים בנושא שנעשו/נעשים בארץ? אשמח לתרום את עצמי למדע!

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום נסי

  אם אני לא טועה פרופ' אבישי הניק מאוניברסיטת בן גוריון בנגב עוסק בחקר סינסתזיה.

  את מוזמנת "לתרום את עצמך" על ידי כך שתשתפי אותנו בחוויות סינסתטיות שלך (איך היא באה לידי ביטוי, מתי שמת לב שלא מדובר בתופעה רגילה וכו')

  כל טוב

  ארז

 • גילעד

  האם זה גנטי?

  אני מכיר מישהי עם סנסתזיה (Graph>Color), וגם לשלושת ילדיה יש רק את אותו סוג. והם רואים את כל האותיות באותם צבעים. צירוף מקרים או גנטיקה?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום גלעד
  המקרה שתיארת לא נשמע לי כצירוף מקרים, בעיקר לאור העובדה שיש בסיס גנטי לסינסתזיה.
  ארז

 • galit

  K= אות חדה, B= אות עגולה , מכך ההעדפה של הציורים.

  הנושא מאוד מעניין, אבל לא מובן הקשר של המבחן הנ"ל לסינסתזיה.

 • galit

  המבחן של המילים והציורים מבטא סוג קשר אסוציאטיבי.

  המבחן מציג את הרעיון הכללי של סינסתזיה, כפי שהוא בא לידי ביטוי אצל רוב הנבדקים, אך לא בהכרח מעיד על קיום התופעה אצל הנבדק כפי שהיא מוגדרת כאחד הסוגים המאופיינים והמתועדים של סינסתזיה.

  ההסבר של גיל גרינגרוז (לקוח מהאתר שלו) לתוצאת המבחן:
  "התוצאה מרמזת, שלא רק שהמוח שלנו מערבב בין צורות מופשטות לבין ביטויים שמיים קוליים, אלא שהעירבובים הללו אוניברסליים ולא שרירותיים.

  יכול להיות שהקירבה של המערכת הויזואלית והקולית משפיעה על הבחירות הללו?

  האם יתכן שהתפתחות שפות הרבה פחות שרירותית ממה שנראה, ושהאבולוציה של השפה השפיעה השפעה מכרעת על הקשר הזה?

  ידוע זה מכבר שמילים רבות בשפות שונות דומות זו לזו (למשל, המילה אמא דומה מאוד בתרבויות שונות), למרות שאין שום קשר ביניהן. הרבה ייחסו את זה לדימיון צורני אקראי, אבל יתכן שהחיווט המוחי הדומה שלנו אחראי לכך.

  יתכן שיש אוצר מילים אוניברסלי והתפתחות השפות אינה אקראית כפי שנדמה לעיתים."

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  ואולי קיקי מזכיר לי כתום ובובה נשמע יותר כמו סגול? אולי קיקי נשמע כמו משהו קוצני ובובה יותר עגלגל? יכולים להיות המון הסברים, אך העניין הוא שאנשים משייכים בין שני דברים לא קשורים באותו האופן. אצל כל אחד מאיתנו קיימת רמה מסויימת של סינסתזיה כחלק מתפקוד תקין של מערכת העצבים. התרגיל בא להמחיש זאת.

 • אחת סינסטזית

  מה? שאלה

  לדעתי סינסטזיה היא לא אוניברסלית. לכל אדם סינסטזי יש את פלטת הצבעים/צורות/צלילים וכו' האישית שלו ואף אדם לא דומה באופן מוחלט לשני. בתור סינסטזית אני יודעת שבסינסטזיה אין קשרים הגיוניים ואין תוצאות ש"מקובלות" על הרוב. אם יש השערות למה נעשה שיוך דווקא כזה ע"י הנשאלים (ואני יכולה להוסיף עוד כמה )אומר שלמעשה שני הדברים הלא קשורים לדבריך הם בעצם קשורים מאוד...האם התרגיל הזה בא להמחיש אסוציאציות אוניברסליות ולא סינסטזיה ?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום

  אני מסכים איתך שסינסתזיה איננה אוניברסלית. ההגדרה של סינסתזיה הינה "ערבול חושים" מכאן שברור שאין אחד דומה למשנהו, אך מחקרים מראים שישנם קווי דמיון בין סינסטתיים מאותו סוג. דוגמא לכך היא דיווח על צבעים בגוונים בהירים כתגובה לשמיעת צלילים גבוהים, או מספר אותיות בעלות סבירות גבוהה יותר לצבע מסויים.

  בנוגע לדוגמת ה"בובה" ו"קיקי" מדובר בדוגמא אשר נועדה להמחיש כיצד יכול להיות קשר בין שני חושים (ראייה מול שמיעה/דיבור). זו איננה אסוסיציה משום שעובדה שאצל 95-98% מהאנשים (ולא בהכרח מארץ או תרבות מסויימים) יש את אותה התשובה. סינסתזיה ברמה נמוכה הינה דבר טבעי וחשוב של שילוב חושים על מנת לתפוס את הסביבה, ישנם אנשים שהסינסתזיה הנה יותר קיצונית. אצל חלק זו ברכה ואצל חלק לא (תלוי בסוג הסינסתזיה)

  ארז

 • גלית

  המבחן כסינסתזיה -

  היי ארז:
  אתה צודק בהחלט, למרות ההתרשמות הראשונית על מבחן הקיקי-בובה שהוצג כאן באתר, ושמעיד כביכול על קשר אסוציאטיבי גם בגלל האותיות באנגלית שמקשרות לתיאורים ויזואלים חדים או עגולים, אכן יש כאן סוג מסוים "מוחלש" כפי שאתה קורא לו , של סינסתזיה.

  אולם לדעה הזו הגעתי , רק לאחר שקראתי הסבר נוסף (שמצאתי ע"י חיפוש מעמיק באינטרנט) על אפיון התופעה כפי שהיא מתרחשת במח.

  ציטוט מההסבר שהופיע באינטרנט:
  "...סוברים שיש לכך השלכות של התפתחות השפה, בכך שקריאת שמות לעצמים אינה שרירותית לחלוטין.

  הצורה המעוגלת עשויה להתכנות בדרך כלל "בובה" מכיוון שהפה יוצר צורה מעוגלת יותר כדי להפיק את הצליל.
  בדומה לכך, יש צורך בצורת פה יותר מתוחה וזוויתית כדי להפיק את הצליל "קיקי". כמו כן, הצלילים של ק, קשים וחזקים יותר מאשר אלה של ב'.

  יש לשים לב גם לכך שבאלפבית הלטיני הצורה הזוויתית דומה לאותיות הזוויתיות O.B, בעוד שהצורה המעוגלת דומה לאותיות המעוגלות K,I
  לצורה הגרפית קיקי יש כיפופים חדים פתאומיים, ולצליל קיקי המיוצג בקורטקס השמיעתי, במרכזי השמיעה במוח, יש גם כן כיפופים חדים פתאומיים.

  המוח מבצע הפשטה סינסתטית של מיזוג חושים, מזהה את התכונה המשותפת של זוויתיות, וכך מגיע למסקנה שהם שניהם קיקי."

  המבחן כפי שהועלה כאן באתר, הציג את הקישור של הנבחן בין המילה והמוצג הציורי כמתבצע שלב אחר שלב (ולכן גם נתן פתח לסוג קישור אסוציאטיבי).

  אולם כאשר מבינים כיצד התופעה מתקיימת בפועל ע"י מיזוג חושים בו זמנית במח , ומדוע זה קורה,
  ואכן בסינסתזיה ההיבט העיקרי שלה הוא מיזוג חושים בו זמנית !! , מובן שזוהי אכן סינסתזיה.

 • גלית

  תקראי על המבחן והתרחשות התופעה במח וזה יובן לך.

  העליתי הסבר נוסף שנותן גיבוי להסבר של ארז.

 • שירן

  האם אפשר על ידי תרגול שוב ושוב של קישור בין אוביקטים ליצור

  מצב של סינסטזיה ע"י שכנוע המח בצורה מלאכותית? כמו במבחן הזה לשכנע שקיקי זה הענן הסגול ובובה זה הציור הכתום ולא כמו שכולם קישרו שקיקי זה הציור הקוצני ובובה העגול?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום שירן

  לצערי הדבר אינו אפשרי. סינסתזיה הינה מצב מולד, עבור חלק מהאנשים זו ברכה ועבור אחרים זו קללה. הסינסתזיה נובעת מקישור (או אי עיכוב) של אזורים שכנים במוח האחראים על החושים הרלוונטיים. ממחקרים עולה גם כי הסינסתזיה הינה תכונה מורשת. כך שלצערי אנחנו יכולים רק לחלום על טקסטים צבעוניים... הדבר הכי קרוב לכך הינו שימוש בסמי הזיות, אך כמובן שלכך ישנן תופעות לוואי חמורות בהרבה והדבר אינו מומלץ (התמכרות, נזקים בלתי הפיכים למוח, פסיכוזה וכו').

  מקווה שעזרתי

  ארז

 • סוניה

  אם זה מולד יש אנשים שיש להם ולא יודעים?

  גם אני קישרתי לקיקי כתום ובובה סגול אז יש לי סינסתזיה נוספת?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  הדוגמא של "קיקי" ו"בובה" הינה דוגמא אשר באה להמחיש מהו ערבול של שני חושים. מבחן זה אינו מעיד על קיום סינסתזיה. הסינסתזיה הינה תכונה מולדת.

 • galit

  אחד המחקרים הראה שסינסתזיה קיימת אצל אנשים יצירתיים:

  ההסבר לקוח מהאתר המדעי של דר' גיל גרינגרוז:

  "אז מה אנחנו יכולים ללמוד מחייהם של מי שחווה סינסתזיה?
  יתכן כי סינסתזיה יכולה להסביר לנו יכולות מופלאות של ציירים, משוררים, מדענים וכו'.

  אולי איינשטיין ראה קשרים בין מספרים או תופעות שאף אחד לא ראה לפניו בגלל שהיה לו יתרון חזותי כזה?

  אולי משוררים רואים קשרים בין מילים שבני התמותה הרגילים אינם מבחינים בהם?

  בדיוק כמו שסינסתזיה עורכת קשרים לא טריוויאליים בין חושים שונים, כך גם מטאפורות קושרות מושגים שונים שלא נראה שום קשר ביניהם.

  אולי שתי התופעות הללו בעצם לא כל כך שונות?

  במחקר אחד למשל נמצא, כי סינסתזיה נפוצה יותר אצל אנשים יצירתיים מאשר אצל כאלו שלא".

 • עומרי

  זה שרואה ענן כחול כשהוא אוכל זה בדמיון או איזה ענן חיצוני ?

  כאילו זה במציאות ענן חיצוני שנעלם לו אחרכך
  או לא משהו חיצוני רקאיזה משהו בדמיון שלו

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  הענן הכחול הינו פרי דמיונו של האדם הסינסטתי. כפי שתואר בסרטון, אנשים עם סינסתזיה מקשרים חושים שונים לחושים אחרים, כפי שכשאתה מריח ריחות מסויימים עולים בך זכרונות מסויימים, אצלם ישנם מופעים נוספים כמו צבעים, ריחות, צלילים וכו.

 • מני

  אם המצב הזה קיים באופן חלש אז זה כן תקין?

  ואם זה מופיע לא באופן מוחלש אלא חזק אז מה זה אומר
  שאולי זה טוב ואולי לא טוב

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  סינסתזיה יכולה להופיע בצורות שונות, אבל אל תשכח, שעבור האדם הסינסטתי הוא נורמלי והאחרים לא. ישנם סינסטתיים רבים שמרחמים על אנשים "רגילים" שאין להם את היכולת לקרוא או לאכול בצבעים, על כן אין טוב ולא טוב בנושא זה.

 • רונית

  שימוש בסמי הזיות גורם להופעת הסינסתזיה

  או שבגלל שזו הזיה זה רק נדמה לאותו אדם וזה רחוק מהשוואה לסינסתזיה אמיתית?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום רונית

  סמי הזיה פועלים על אזורים שונים במוח וגורמים ליצירת קשרים בין תאי עצב שלא מקיימים קשרים באופן נורמלי. מצב זה עשוי לדמות תחושה של סינסתזיה. סמי הזיה גורמים גם תופעות לוואי רבות ומסוכנות, על כן מומלץ בחום לא להשתמש בהם.

  מקווה שעזרתי

  ארז

 • שיר

  תוכל

  בבקשה לצרף לינק של מחקר על סמי הזיות שמדמים תחושת סינסתזיה?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  הי שיר

  הנה שני קישורים הנוגעים לסינסתזיה מלאכותית. הראשון עוסק בתופעת סינסתזיה כתוצאה משימוש בסמי הזיה, והשני בדרך לגרות סינסתזיה אצל אנשים לא סינסטתיים.

  מקווה שעזרתי

  ארז

  קישורים:
  סינסטזיה וסמי הזיה
  סינסתזיה מלאכותית

 • שיר

  ידוע לך אם ראיית צלילים

  בצורה מסוימת ולא בצבע היא סוג של סינסתזיה? אולי גם לא סינסתטיים רואים משהו כשהם שומעים צלילים?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום שיר

  פירוש המלה סינסתזיה הינו ערבול חושים. פירוש הדבר שיתכנו מופעים שונים של התופעה. ישנם מקרים בהם מקשרים בין צליל לצורה. לפי מיטב נסיוני כלא סינסטתי, אנשים שאינם סינסתטיים לא רואים דבר כאשר הם שומעים צלילים. כלומר אם אשב בקונצרט ואעצום את עיני לא יופיעו לי תמונות וצבעים מול העיניים (ואולי חבל שכך).

  מקווה שעזרתי

  ארז

 • שיר

  זה כל כך דומה

  לאיך שאני רואה ואני מתכוונת בעיקר לתמונות הקוויות והפחות עמוסות.

 • שיר

  ידוע אם יש קשר בין סינסתזיה לפגות

  בנוסף לקשר הגנטי-תורשתי? אני מתכוונת להסבר לפיו החושים של פגים שנולדו לפני חודש תשיעי, לא הספיקו להיפרד ונשארו מחוברים ולכן הם סינסתטיים. תוכל לבדוק אם ההנחה הזאת נחקרה או שיש לה בסיס לה מדעי? תודה רבה

 • שיר

  אם כולם נולדים כשכל אזור במוח

  מחובר לכל אזור אחר אבל האזורים נפרדים במוח הבוגר והוא מקבל את הצורה האופיינית שלו בגלל גן תקין שאחראי להפרדה. והגן שאחראי להפרדת החושים אצל הסינסתטיים עבר מוטציה ולכן הוא פגום והחושים שלהם לא נפרדים.

  אז אולי אצל פגים החושים לא נפרדים לא בגלל גן פגום בגלל מוטציה, (שעבר אצלם בירושה) אלא מעצם היותם פגים מכיוון שהחושים אצלם לא הספיקו להיפרד כי הם נולדו קודם זמנם והמוח לא קיבל מבנה אופייני של מוח בוגר? אני מקווה שהבנת מה רציתי לשאול.
  http://www.ted.com/talks/lang/heb/vilayanur_ramachandran_on_your_mind.html

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  הי שיר

  את מעלה השערה מעניינת. במהלך ההתפתחות העוברית המוח מתפתח מאוסף תאים למוח שאנו מכירים. אצל פגים המוח אכן אינו מפותח דיו, וישנו שלב בו חושים שונים מתערבלים. המצב הזה נמשך גם בשנה הראשונה להולדתו של התינוק (ראי שני מאמרים באנגלית למטה), אך עם התפתחות המוח המצב נעלם אצל רוה האנשים. כאשר תינוק נולד, ההתפתחות שלו לא נעצרת והוא עדיין ממשיך להתפתח (בעיקר המוח) עד שהוא מגיע לבשלות גופנית כעבור מספר חודשים. באופן עקרוני ניתן לומר שתינוק רגיל יוצא מרחם אימו במצב עוברי, כלומר לא כל המערכות עדיין בשלות לחלוטין, וזה בגלל מגבלות גודל של התינוק ושל האם. ההתפתחות ממשיכה גם אחרי הלידה, על כן אני מעריך שהיות וההתפתחות המוחית אצל פגים היא נורמלית בד"כ, גם אצלם הסינסתזיה נעלמת עם הזמן.

  מקווה שעזרתי

  ארז

  קישורים:
  מאמר על סיסתזיה אצל תינוקות (אנגלית)
  מאמר על סיסתזיה אצל עוברים (אנגלית)

 • נטע

  מעניין..

  נולדתי וגדלתי עם סינסתזיה ומעולם לא ידעתי שזה משהו יוצא דופן עד השנים האחרונות. ככל הידוע לי אין במשפחה עוד אדם עם סינסתזיה (שאלתי, בדקתי, ביררתי. אולי בדורות הקודמים שנפטרו).
  כשאתם סינסתזים אתם פשוטים יודעים את זה, זה לא משהו שאפשר להלחם בו והוא בא בטבעיות ובבירור.
  הסינסתזיה שלי באה לידי ביטוי בקישור של צבע-אות ולכן כל אות שאני רואה מתבטאת כצבע במוח, וההפך, כל צבע שאני רואה אני ממירה לאות. אין לי שגיאות כתיב, כי לכל מילה יש רצף צבעים ברור מאוד אצלי בראש ולפעמים מה שאתם לובשים יוצר אצלי מילים. אני זוכרת טקסטים שלמים בע"פ וקריאה אחת בדר"כ מספיקה לי כדי לקלוט את כל המידע שאני צריכה, בפרט תאריכים ושמות. הסינסתזיה כמו שאני רואה אותה היא יתרון גדול בתחומים שונים בחיים, הזיכרון טוב יותר, 0 שגיאות כתיב, קליטת השפות שלי מהירה וביטויים מתמטיים נתפסים אצלי בקלות. תפזורות אני יכולה לסיים בדקה ולמצוא עוד מילים שלא חשבתם שנמצאות שם.
  חבל שהנושא לא מוכר לרוב האנשים, אני מאמינה שהיינו מצליחים למצוא עוד סינסתזים עם מודעות, אני לא ידעתי שאני שונה עד השנים האחרונות בהן נחשפתי במקרה לתופעה.
  המשיכו עם החשיפה וההסברה :)

 • נטלי הולדינג

  תודה

  אני תומכת בך ומאוד מזדהה עם מה שכתבת.גם אני חווה את זה כמוך כמעט בדיוק.

 • השואל

  אם ניקח לדוגמא 100 אנשים שחולים בכך האם הם

  יעשו את אותם הקישורים באופן מדויק ויחוו את אותו החוויה בדיוק מושלם?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום

  התשובה לשאלתך היא חד משמעית לא. לכל אדם סינסטתי (וזו לא מחלה) יש את החוויה האישית שלו. ישנם סוגים שונים של ערבולי חושים, כמו ראייה וטעם, שמיעה וראייה וכו'. גם אצל שני אנשים בעלי ערבול חושים מאותו הסוג, עדיין הצבעים, והצורות יהיו שונים מאדם לאדם.

  ארז

 • עדן

  יצירת סינסתזיה

  האם ניתן ליצור סינסתזיה באמצעות היפנוזה?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום עדן

  לפני כמה זמן התפרסם מחקר (בהשתתפות חוקר ישראלי) אשר מדגים יצירה של סינסתזיה באמצעות היפנוזה (ראי קישור למטה).

  מקווה שעזרתי

  ארז

  קישורים:
  מחקר על סינסתזיה (אנגלית)