הפרי הוא איבר בצמח שמכיל את הזרעים ועטוף בשכבה עסיסית ובקליפה. לפרי יש חשיבות רבה בתהליך התפתחות הצמח, שכן בו נמצא למעשה ה"עובר" של הצמח והוא מסייע להפצת הזרע ולקליטתו בקרקע. הסרטון שלפנינו מתאר את התפתחות הפרי בעץ התפוח. הסרטון הוא באנגלית, ולכן הוספתי לו תרגום והסברים בהמשך העמוד.
 

הפרי מתפתח משחלת הפרח אחרי שהזרעים הופרו. בשלב הזה עלי הכותרת, האבקנים ולמעשה כל החלק העליון של הפרח נושרים. קירות השחלות מתעבים והגבעול התומך סביב השחלות נהיה עסיסי וגדל סביב השחלות בזמן שהזרעים מתפתחים בהן. אפשר לראות את השאריות של עלי הגביע (Sepal) בקצה הפרי. הפרי גדל כש ראשו (גבעול) פונה לכיוון הענף.

 

הפירות ממלאים תפקידים חשובים עבור הצמח, והמוכר ביותר ביניהם הוא הפצת הזרעים. כשחיה אוכלת את הפרי, הזרעים עוברים דרך מערכת העיכול שלה בלי להינזק ומופרשים החוצה בצואה. היות שהחיה אינה עומדת במקום אחד, הזרעים נופלים במקום שלא היו מגיעים אליו באופן טבעי וכך הצמח מפזר את זרעיו.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

2 תגובות

 • שמעון אדלר

  מבנה הפרי

  בפירות רבים ישנו החיבור לפרי, והחיבור שלו לפרי. פירות כמו שזיף, משמש ועוד, אותו חיבור נכנס לשקע עמוק בקליפת הפרי.
  א. אין איזכור גם במאמרים אחרים ברשת.
  ב. זה מספיק חשוב, שידעו שהפרי מחובר לצמח ולא גדל באוויר על wifi .
  אני מבקש התייחסותכם, בתודה.

 • יונתן

  ציפרלקס לפרי

  חחחחח