לכתבה הקודמת | לכתבה הראשונה בסדרה

תורת האבולוציה נהגתה בידי צ'רלס דרווין לפני כ-150 שנה. התיאוריה טוענת שלמינים יש מוצא משותף ושהם ממשיכים להתפתח וליצור מינים חדשים. תורת האבולוציה אותגרה אינספור פעמים בניסויים שונים ומשונים ולא נסתרה למרות כל המאמצים, על כן אפשר לומר שהיא אמת מדעית.

משאבי המחייה מוגבלים, ולכן כחלק בלתי נפרד מתהליך היצירה של מינים חדשים יש דחיקה והכחדה של מינים אחרים. כשמינים נעלמים, מתפנים משאבי מחייה ומינים אחרים משגשגים ומתפתחים במקומם. הכחדות יכולות לנבוע משינוי בתנאי הסביבה, דחיקה על ידי מינים מתחרים או אירוע קטסטרופלי כמו זה שהכחיד את הדינוזאורים.

הכלי הטוב ביותר ללמוד ממנו על מינים שנכחדו הוא כמובן המאובנים. מינים חדשים נוצרים עקב שגשוג של מין מסוים והתרחקות של תת-אוכלוסיות זו מזו, ושגשוגן בתנאים אחרים. הסרטון שלפנינו עוסק ביצירה ובהכחדה של מינים. זה הסרטון השלישי בסדרה של שישה סרטים העוסקים בנושא.

הסרטון תורגם בידי vessel0of0light.

לכתבה הרביעית בסדרה

2 תגובות

 • קובי

  האבולוציה צריכה את בורא עולם

  בניגוד לעמדה הרווחת, האבולוציה לא רק שהיא אינה סותרת את קיומו של בורא עולם, ההפך הוא הנכון, היא צריכה אותו.
  צ'רלס דרווין סבר במהלך חייו וגם כתב באוטוביוגרפיה שלו: "ראיה לקיומו של בורא עולם מגיעה מהקושי הרב, או אף חוסר האפשרות להסביר שהעולם העצום והנפלא הזה, כולל האדם עם יכולתו לראות הרחק אחורה והרבה קדימה לעבר העתיד, נוצר כתוצאה ממקריות ..."
  והיום כ – 150 שנה אחרי דרווין, ידוע דבר שלא היה ידוע בזמנו של דרווין:
  היום ידוע שחלבונים מיוצרים על פי מידע שנמצא ב – DNA ולא יכולים להיווצר בלעדיו, ו - DNA לא יכול להיווצר בלי חלבון – יש כאן שאלה של ביצה ותרנגולת ...
  אז איך האבולוציה הייתה יכולה להתרחש בלי בורא עולם שיעניק לה את התא הראשון?
  התפתחות הציפור:
  לפי האבולוציה היה צריך להיות לפני מיליוני שנים יצור בעל 4 רגליים שאט אט בתהליך של מיליוני שנים התפתחו 2 מרגליו לכנפיים. בינתיים, בכל הזמן הזה, הוא לא יכול לרוץ ולא יכול לעוף. (אפשר לרוץ על משהו שהוא חצי רגל וחצי כנף?) איך אותו בעל חיים היה יכולה לשרוד בין כל הטורפים מיליוני שנים ללא השגחה?
  מילא אם זה היה יום או שבוע, אבל מיליוני שנים?? בלי יכולת לברוח מטורפים ...
  כך שאפשר לראות שהיחס בין בורא עולם לאבולוציה זה לא יחס של סתירה. האבולוציה צריכה את בורא עולם;
  היא צריכה שהוא יביא לה את התא הראשון, היא צריכה שישמור על היצורים שמתפתחים לציפורים ...
  האבולוציה לא סותרת את קיומו של בורא עולם, להפך ... היא זקוקה לו.

 • דינה אגדי

  אבולוציה מתכנסת \ מתבדרת

  שלום ארז - אני מחפשת חומר בנושא אבולוציה מתכנסת \ מתבדרת לחט"ב - בכלל זה סרטונים בעברית והסבר ענייני בנושא. אודה לך אם תוכל לסייע לי.
  תודה