אחד החלקים החשובים שמאפשרים יכולת תנועה באוויר אצל בעל החיים הוא הנוצה. מבנה הנוצה מאפשר מצד אחד חיכוך מינימלי עם האוויר ומצד שני מניח לציפור לנצל את כוח העילוי כדי להתרומם.
ממצאי מאובנים מגלים שהנוצות התפתחו מהקשקשים של הדינוזאורים לפני מאות מיליוני שנים, בתהליך הדרגתי וממושך. הנוצות הקדומות כנראה לא שמשו בהתחלה לתעופה, אלא מילאו תפקידים אחרים כמו בידוד, הסוואה, הרתעה או משיכה של בני זוג. כדי שיוכלו לעוף היו הציפורים הקדמוניות צריכות גם להוריד את משקל גופן ולהאריך את כנפיהן, דבר שהתרחש רק כמה עשרות מיליוני שנים אחרי הופעת הנוצות הראשונות.

אבל כיצד זה קרה? איך אפשר להגיע ממבנה של קשקש למבנה של נוצה בתהליך הדרגתי, שכל שלב ביניים נותן לבעל החיים יתרון על פני השלב שקדם לו? בסרטון שלפנינו נקבל הסבר על האבולוציה של העופות ותשובה לשאלה "האם תיתכן חצי כנף?"

הסרטון הופק במסגרת TED-Ed

למידע נוסף על תורת האבולוציה ראו אשכול כתבות וסרטונים בנושא.

ד"ר ארז גרטי
מכון דוידסון לחינוך מדעי
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך במענה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

4 תגובות

 • אנונימי

  סרטונים כאלה מטופשים ושקריים

  סרטונים כאלה מטופשים ושקריים כמו אצלכם מזמן לא ראיתי.

 • דניא

  דדדדד

  מא

 • מיכאל

  האם השינויים הסביבתיים המתרחשים בסביבת מחיה של האורגניזם מאפשרים

  האם השינויים הסביבתיים המתרחשים בסביבת מחיה של האורגניזם מאפשרים התפתחות אבולוציונית בכיוון מסויים לאורך זמן?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  הי מיכאל
  ברירה טבעית היא מוכתבת סביבה, כך שאם יש לחץ ברירה טבעית שמעדיף כיוון התפתחות מסויים, ככה"נ זה הכיוון בו מין מסויים יתפתח. אותו מין יהיה חשוף רק להשפעות בסביבת מחייתו, כך שלא רק שזה יתכן, זה מחוייב המציאות.
  מקווה שעזרתי
  ארז