ב- 15-20 השנים האחרונות, תופעה חדשה התגלתה באטמוספירה. קבוצה של הבזקים אופטיים הנקראים פיות ושדונים נצפתה הרבה מעל ענני הסערה. אנו יודעים שהבזקים כחולים ואדומים אלו, קשורים לסוג של ברקים רבי עוצמה בעננים מתחת. ארועי הפריקה שיוצרים את ההבזקים יוצרים גם גלי רדיו, אשר מטיילים סביב העולם בשכבת היונוספירה של כדור הארץ, ומאפשרים את זיהויים בתחנת המחקר בנגב. כתוצאה מתגליות אלו, אל"מ אילן רמון וצוות הקולומביה צלמו תמונות של ההבזקים בזמן שצוותי הקרקע מדדו את הסימנים. ההרצאה שלפנינו דנה בתצפיות שנערכו על תופעה זו סביב העולם, בתהליכים שמביאים ליצירת הפיות והשדונים ובתוצאות הראשוניות של מעבורת החלל קולומביה בנושא.

על מנת לצפות בהרצאה לחצו על התמונה מתחת. לאחר שהעמוד יסיים להטען, לחצו על PLAY וצפו בהרצאה. יתכן שיקח לעמוד מספר דקות להטען, אז אנא המתינו בסבלנות.לנוחיותכם ההרצאה מלווה במצגת. אורך ההרצאה כשעה ושתי דקות.

ההרצאה הועברה בפני פורום אסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב ב-4.1.04 ע"י דר' קולין פרייס מהחוג לגיאופיזיקה ולמדעים פלנטריים באוניברסיטת תל אביב. הרצאה זו הינה חלק מפעילות מועדון האסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב.

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות