זה קרה לכולנו, אולי כששכבנו על מחצלת בים או על פיסת דשא והבטנו בשמים, אולי דווקא בחופשת סקי כשבהינו בשלג הלבן הבוהק, או סתם כשבהינו החוצה מהחלון באמצע שיעור משעמם במיוחד. פתאום שמנו לב שדברים שוחים או מרחפים לנו ממש בתוך העין.

בדרך כלל, כשאנשים מזהים את העצמים המרחפים הם עוברים שלושה שלבים: הפתעה, פענוח וחיפוש אחרי הסברים.

בשלב הראשון, שלב ההפתעה, אנו מנסים לשמור על שלוותנו, למרות שהרגע גילינו שיש לנו דברים בתוך העיניים(?!). אחרי שההפתעה עוברת מגיע שלב הפענוח: מה בעצם אנחנו רואים? לרגע נראה לנו שזה מזכיר תולעת או מעין כתם מוזר. נדמה שהעצמים האלה משנים מפעם לפעם את צורתם. האם הם חיים?

כדי לרדת לעומק הבעיה אנחנו מנסים להתמקד בעצמים, אבל מתברר שממש לא קל לעשות את זה. ראשית, נדמה שהם זזים כל הזמן ומקשים עלינו להתעמק בהם. ולפעמים דווקא כשנדמה שהנה הצלחנו להתמקד באחד מהם, הוא נעלם פתאום.

בערך בשלב הזה אנחנו מתחילים לאבד את הסבלנות וממשיכים בהדרגה לשלב השלישי והאחרון – פיתוח תיאוריות וקונספירציות. כל אחד מאיתנו פיתח בוודאי תיאוריה משלו, שמופרכותה מוגבלת רק על ידי דמיונו, בניסיון להסביר מה אנחנו רואים. כמה מהתיאוריות האלה נפוצות במיוחד:

"ברור, מדובר בסך הכול בחיידקים ובחלבונים שנמצאים על פני העין".
תיאוריה יפה, אבל הבעיה בה היא שהעין האנושית אינה יכולה לראות דברים כל כך קטנים, אפילו אם הם נמצאים ממש על פני העין. מעבר לכך, אילו היינו רואים את כל החיידקים והחלבונים שנמצאים על פני העין, היינו מתקשים לראות דברים נוספים. מספר החלבונים שצפים בנוזלי הסיכה של העין גדול מאוד.

"אני כנראה הוזה. אני חייב ללכת לבדוק את זה דחוף!"
תופעת העצמים הצפים משותפת לרוב בני האדם, וגם אם הם יכולים לפעמים להטריד מעט, בדרך כלל הם לא מזיקים. הכמות שלהם יכולה להשתנות מאדם לאדם, ובמקרים קיצוניים שבהם הם ממש מסתירים לנו את שדה הראייה מומלץ לפנות לטיפול רפואי.

"נו, אלה פשוט יצורים קטנים (אולי אפילו חייזרים קטנים) שחיים בסימביוזה איתי כמו שאצות מסוימות חיות בסימביוזה עם אלמוגים".
אז לא, לא מדובר בחייזרים קטנים, וגם לא ביצורים חיים, אלא בתופעה נפוצה שנקראת "עצמים צפים", ומשמעות שמם המדעי בלטינית היא "זבובים מעופפים".

עצמים צפים
למען האמת כלל לא מדובר בעצמים חיצוניים שיושבים על פני גלגל העין, אלא בעצמים קטנטנים שנמצאים ממש בתוכו. אנחנו גם לא ממש רואים את העצמים עצמם, אלא רק את הצל שהם מטילים על הרשתית – הרקמה הרגישה לאור שנמצאת בחלק האחורי של העין.

העצמים האלו עשויים להיות חתיכות קטנות של רקמת העין, תאי דם אדומים או צבירים של חלבונים. מאחר שהם יושבים בנוזל דמוי ג'ל שממלא את גלגל העין שלנו, נדמה כאילו הם נסחפים כשאנחנו מניעים את עינינו.

רוב הזמן כלל איננו מבחינים בעצמים הללו, אך ככל שהם קרובים יותר לחלק האחורי של העין (הרשתית) אנו יכולים לראות בצורה מובחנת יותר את הצל שלהם. אנו מבחינים בהם בעיקר כשאנחנו בוהים בשמים או בקיר לבן, מפני שהאחידות של הרקע מקלה עלינו לזהות אותם.

נקודות אור מתרוצצות
אם כבר אנחנו מדברים על דברים מוזרים שאנחנו רואים ולא תמיד יודעים מה הם בדיוק, נזכיר שכשאנו מביטים בשמים כחולים אנחנו רואים לפעמים נקודות אור זעירות מתרוצצות לנו בעין. במידה מסוימת מדובר במקרה הפוך לעצמים הצפים. הפעם אנחנו לא רואים צלליות של עצמים, אלא אזורים שקופים במיוחד. כל מה שאנחנו רואים בעינינו חוצה תווך של נימים על פני הרשתית, ובהם נוזל הדם, תאי הדם האדומים והלבנים, חלבונים ודברים נוספים.

לעתים תאי דם לבנים יוצרים פקק תנועה בנימים הללו, כך שלפניהם יש רק נוזל דם (פלסמה) ואחריהם מצבור גדול של תאי דם אדומים. האזור שבו נמצא רק נוזל הדם שקוף יותר משאר האזורים, לכן אנו רואים נקודה בוהקת של אור במקום שבו זה קורה. הנקודה הזו נעה יחד עם תאי הדם הלבנים ברשת הנימים הסבוכה שנמצאת ברשתית.
 

מהם הדברים שצפים לנו בעין. TED-Ed

 

לא כל מה שאנחנו רואים הוא מה שאנחנו חושבים שאנחנו רואים. פעמים רבות המוח שלנו יוצר תמונות שמעוותות את המציאות, כפי שקורה לא אחת באשליות אופטיות. ולעתים דווקא הביולוגיה יוצרת דמויות לא ברורות שצפות לנו בשדה הראייה.
 

אשליות אופטיות מסבירות לנו איך אנחנו רואים. TED-Ed

 

סיפור העצמים הצפים יכול ללמד אותנו לקח כללי חשוב – בכל מקרה שבו אתם מפתחים תיאוריה מעמיקה בנושא כלשהו, כדאי בשלב כלשהו לבדוק עד כמה היא באמת משקפת את המציאות, או שמא היא רק תוצר של דמיונכם העשיר.

איתן אוקסנברג
דוקטורנט, המחלקה לחומרים ופני שטח
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

מבית היוצר של מכון דוידסון לחינוך מדעי : תקועים בבית- עכשיו אתם יודעים

לרשימת הסרטונים המלאה

2 תגובות

 • מור

  הרגשת ג'לי בעין

  אני בת 14 ויש לי הרגשה של ג'לי בעין שבשמש זה הופך לשחור
  חוץ מיזה אני רואה מצוין יש לי משקפיים
  אשמח לשמוע חוות דעת

 • ילנה

  שלןם רב

  יש לי את הבעעה הזאת אחרי ניתוח לייזר בעיניים אני רואה כמו ענן וילון חילזון ועוד .. האם זה מסוכן?