ב- 26.11.2011 בשעה 15:00 (זמן מקומי בקייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב) שוגרה ה- Mars Science Laboratory– משימת נאס"א לחקר מאדים, באמצעות רכב מחקר אשר אמור לנוע על-פני הקרקע של כוכב הלכת ולחקור אותו. זמן הטיסה למאדים מוערך בשמונה וחצי חודשים.

מטרת המשימה היא להנחית את רכב המאדים קוריוסיטי (Curiosity, סקרנות באנגלית). רכב זה בא בעקבות שני רכבי מאדים קטנים יותר, הספיריט (Spirit, רוח באנגלית) והאופורטיוניטי (Opportunity, הזדמנות באנגלית). שני רכבים אלו נשלחו בשנת 2004 למשימה שהוערכה במקור בארבעה וחצי חודשים וחקרו את פני-הקרקע של מאדים למעלה מחמש וחצי שנים. ספיריט שקעה בדיונת חול בסוף שנת 2009 וחדלה לשדר מאז 22 במרץ 2010 ואילו אופורטיוניטי ממשיכה במשימתה - לחקור את קרקע המאדים.

שני רכבים קטנים אלו הביאו לשינוי דרמטי בידע שלנו לגבי כוכב הלכת האדום. בעקבות מחקרם של 'גיאולוגים על גלגלים' אלו ברור כיום שמים נוזליים היו פעם על פני הקרקע של מאדים, דבר שלא היה בגדר עובדה מוכחת עד לפעילותם.

רכב המאדים קוריוסיטי שוקל כ-900 ק"ג וכאחיו הקודמים יכול לנוע באופן עצמאי (אוטונומי) לחלוטין. רכב זה גדול הרבה יותר (גודלו כגודל מכונית) ואמור להרחיב את פעילות קודמיו על-מנת לברר האם היו חיים על-פני מאדים או אף האם ייתכן שיש חיים (חד-תאיים) על-פני הקרקע של מאדים גם כיום.

צפו בסרטון ההמראה של החללית מאתר נאס"א

 

בסרטון הבא מובאת הנפשה של רכב המאדים קוריוסיטי, החל משלב השיגור ממסלול סביב כדור הארץ ועד לתפקודו על קרקע מאדים. כדאי לשים לב לפרטים הבאים:

 • ·אופן הנחיתה הייחודי של רכב המאדים על-פני הקרקע. זהו ניסיון ראשון להנחית חללית על קרקע כוכב לכת במערכת השמש בשיטה זו.
 • ·קוריוסיטי אמור לדגום סלעים וקרקע ולהכניס את הדגימות למכלים מיוחדים, שם יעברו בדיקות מקיפות לגילוי סימני חיים. בין היתר תחומם דגימת הקרקע לטמפרטורה של כ- 1,000 מעלות צלזיוס והגזים הנפלטים בשעת החימום יעברו אנליזה יסודית לזיהוי סמנים (מרקרים) לקיום חיים.
 • ·רכב המאדים אינו מתקשר ישירות עם כדור הארץ, כי אם מעביר את שידוריו לחללית המקיפה את מאדים וזו משדרת את המידע לכדור הארץ.

 

 

סרטונים אלו הופקו בידי NASA

עדכון ה-6.8.2012 - החללית הצליחה לעבור בשלום את המסע ואת מבצע הנחיתה המורכב - והרכב הונחת בשלום על פני המאדים. בסרטון הבא - ניתן לראות את תהליך הנחיתה מנקודת המבט של הגשושית עצמה (הסרט מורכב מתמונות סטילס שחוברו יחדיו):

במהלך השנתיים הקרובות (לפחות) הרכב אמור לסוע ברחבי מאדים, לחקור את הקרקע ולשלוח מידע מדעי רב למדענים בכדור הארץ

מאת: אילן מנוליס, ד"ר סבינה שטוקר-סגרה וד"ר אבי סאייג
מכון דוידסון לחינוך מדעי
 
 
הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

ראו גם: האם יש חיים על המאדים?

5 תגובות

 • שרון

  למה

  למה אין סרט מצולם?

 • יוני כהן

  מסתבר שאופטימיות מנצחת

  כל הכבוד לנאסא ממש מדהים

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  אולי

  אולי אני פסימי מדי, אבל אחרי שראיתי את האנימציה הייתי מהמר שהנחיתה תכשל: יותר מדי דברים יכולים להשתבש (התנתקות מטיל הנושא, פתיחת מצנח, רקטות שעוצרות את הנחיתה באויר, הורדה של הרכב בסנפלינג) מקווה שאתבדה.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןסקובידו

  נראה

  הייתה לי אותה המחשבה, נראה....האם אפשר לסמוך על מתמטיקה וחישובים  blush ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג