על פי הערכות חוקרים, לפני כ-13.5 מליארד שנה התרחש אירוע המפץ הגדול. המפץ הגדול למעשה התחיל תגובת שרשרת שיצרה את היקום בו אנו חיים. מאז המפץ הגדול היקום ממשיך להתפשט והגלקסיות הולכות ומתרחקות זו מזו, אך לאן היקום מתפשט? או יותר נכון לתוך מה? הסרטון שלפנינו מנסה להתמודד עם השאלה הזאת ומציג הסבר תיאורטי לכך.
 

סרטון זה תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין
הסרטון הופק ודובב בידי טוני דארנל במסגרת פרוייקט Deep astronomy

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון וייצמן למדע
 
 
הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

14 תגובות

 • רוני

  עוד שאלה קטנה

  האם משהו ממה שמדברים עליו בסרטון הוא בטוח נכון? או שהכל זה השערות?
  די ברור שהיקום מתרחב אבל חוץ מזה...?

 • רוני

  איפה?

  נניח שהיקום נמצא בלא- כלום, או ריק, או איך שלא נקרא לזה- אז איפה הכלום הזה? הוא חלק ממשהו? אם משהו קיים אז הוא אמור הרי להיות במקום כלשהו במרחב או בזמן! אותה שאלה גם לגבי היקום עצמו- אם הוא אינסופי, אז למה הוא קיים? ואם משהו נוצר זה אומר שהוא התחיל מממקום כלשהו- זאת אומרת שהוא לא אינסופי!

 • אנונימית

  אם היקום שלנו התחיל כנקודה

  אם היקום שלנו התחיל כנקודה בתוך כלום-ואז מאותה נקודה קרה המפץ הגדול והחל הזמן-האם יכול להיות שהיקום שלנו מתפשט לתוך אותו כלום?
  (אני מניחה שהשאלה שלי די מטופשת)

 • גוקו

  שאלה מצוינת. אם מניחים שהיקום

  שאלה מצוינת. אם מניחים שהיקום אין-סופי היקום לא התפשט בגלל שאם היקום אין-סופי אז הוא לא מתפשט לשום מקום בגלל שאין קצוות זה רק החלקים בתוכו שמתרחקים אז זה לא רלוונטי כמו שהם אומרים וזה אכן הגיוני. מצד שני אם מניחים שהיקום מתפשט אז יש לו קצוות ומכאן שהוא מוגבל, ואם הוא מוגבל חייב להיות משהו שמגביל אותו וזאת אומרת שיש מגביל, ומגביל בסופו של דבר הוא לא מוגבל כי אם הוא היה מוגבל הוא היה גם מוגבל ועדיין לא מצאנו את המגביל שחייב להיות כי בלי מגביל אין מוגבל. והמגביל במקרה התגלה אלינו מספר פעמים בהיסטוריה ואמר לא קוראים לי המגביל שמי הוא ה' אלוקיך

 • גוקו

  דרך אגב הוא גם אמר שהוא יצר

  דרך אגב הוא גם אמר שהוא יצר את היקום בדיוק לפני 5780 שנה בין-רגע אך אין זה אומר שגיל היקום לא מליארדי שנים בדיוק כמו שהאדם נוצר כבן 20, הוא לא היה צריך לחכות את כל הזמן הזה שהיקום יתפשט או שהאדם יגדל עם טיטול ומוצץ וכנ"ל לגבי החיות או עץ הדעת שהאדם אכל ממנו לאחר שעה מבריאתו שלוקח לעץ 8 שנים להוציא פרי וכו'

 • עומר

  מהירות הגלקסיות וחוקי הפיזיקה.

  שלום שמי עומר אני תלמיד כיתה ג מבית ספר אביבים בראשון לציון. שאלתי היא, איך אנו קובעים את מהירות הגלקסיות? למה חוקי הפיסיקה לא מאפשרים לנו להיתבונן מעבר לו, הרי חוקי הפיסיקה נשארים כל הזמן קבועים, ורק בני האדם מוגבלים.

 • ירון גרוס

  תשובה למהירות הגלקסיה וחוקי הפיזיקה

  שלום עומר
  תחילה לשאלה הראשונה שלך. המדידה של מהירות גלקסיות נעשית באמצעות אפקט הנקרא אפקט דופלר. אני אנסה להסביר אותו. תחשוב שמכונית צופרת לצופר שלה יש צליל מסויים. עכשיו אם המכונית תסע לקראתך ואז תחלוף על פניך ותמשיך הלאה אתה לא תשמע צליל קבוע נכון? הצליל ישמע גבווה כשהיא מתקרבת אליך ונמוך כשהיא מתרחקת הסיבה לכך היא אפקט דופלר. הצופר משחרר גלי קול, וגובה הקול נקבע על פי התדירות של הגלים. כאשר המכונית נעה לקראתך לך נשמע כאילו הגלים בתדר גבוה יותר . אני מקווה שהצלחתי להבהיר את האפקט
  אותו דבר קורה עם אור (עם שינויים קלים ולא משמעותיים). בכל גלקסיה שי יסודות כמו מימן לדוגמה שפולטים אור בתדר (כלומר בצע) מאוד מסוים. אבל מכיוון שהגלקסיה מתרחקת מאיתנו אנו רואים את האור בתדר אחר (נמוך יותר לכן התופעה נקראית הסחה לאדום - כי האור נראה אדום יותר). אנו יודעים לזהות מהו התדר בו האור הגיע אלינו לעומת התדר בו הוא אמור היה להפלט ולפי ההבדל בתדרים מחשבים את מהירות הגלקסיה.

  לגבי שאלתך השניה. אני מסכים איתך שזהו ניסוח לא טוב. הבעיה היא שאנו מכירים את חוקי הפיזיקה של היקום שלנו. אם ישנם מימדים נוספים או יקומים נוספים וכו' אנו עלולים לא להכיר את חוקי הפיזיקה שלהם ולכן לא לזהות אותם.

  מקווה שהצלחתי להבהיר את כוונתי אם לא אתה מוזמן להמשיך לשאול שאלות

 • עומר

 • אייל

  מרחב החלל.

  בנוגע למרחב החלל, לפי הידוע לחוקרי הפיסיקה או האסטרופיסיקה עד עתה ,תאורטית או אף מעשית\נסיונית, האם ישנו איזה שהוא חומר או מסה מכל סוג שהוא המאפיינת את המרחב החללי כשלעצמו ? אין הכוונה לגופים קשיחים או לגזים כלשהם ,אלא למרחב החלל הבסיסי או האפריורי ביותר .
  אשמח לתשובה.

 • ירון גרוס

  תשובה - מרחב החלל

  שלום איל
  במרחב החלל עצמו "הבסיסי" כמו שקראת לו אין חומר. לפחות לא לפי מה שידוע כיום. עם זאת חשוב לציין שבחלל יש חומר רב המכונה חומר אפל שאנו איננו מבינים עדיין היטב את מקורו מאחר וזהו חומר שאיננו מסוגלים לראות רק להבחין בהשפעות של כח הכבידה שלו והוא מהווה את רוב החומר ביקום
  יחד עם זאת לפי התיאוריות הנכונות להיום למרחב חלל עצמו אין מאסה או אינו מורכב מחומר מסוים. ה

 • דניאל

  שאלה

  בסרטון שהצגתם בדקה 2:20 היקום ככדור מתפשט לתוך מרחב כלשהו.
  מהו המרחב שלתוכו הוא מתפשט?
  ואם אכן הוא מתפשט למרחב הזה אז היקום הוא לא בעצם מה שאתם מגדירים אותו כיקום אלא המרחב שאליו הוא מתפשט הוא היקום ?

 • ירון גרוס

  תשובה - לאן היקום מתפשט?

  שלום דניאל
  לדעתי ההצגה הזו היא רעיון פילוסופי יותר מאשר מדעי, מאחר וכפי שצויין איננו יכולים לראות את גבולות היקום ולעולם לא נוכל (לפחות אם היקום ימשיך להתפשט). לכן אפשר להעלות השערות כמו שהיקום מתפשט לתוך משהו אחר בלי בעיה - אבל אם אי אפשר לבדוק זאת, זוהי פילוסופיה יותר מתיאוריה מדעית.

  יכול להיות שאתה צודק וצריך להגדיר מהו היקום ומהו הכדור לתוכו הוא מתפשט (כמובן שאז אפשר לשאול גם למה יש כדור כזה? מה נמצא מעבר לכדור הזה וכך הלאה).

 • ירון

  לאן היקום מתפשט

  סליחה אבל בכל ההסברים כולל ההסבר של מכונכם המכובד נאמר שהיה מרחב ואז הופיע חומר שהתפרץ ויצר את המרחב.כלומר זאת עובדה לא פילוסופיה.הפילוסופיה היחידה כאן היא שלך כי המדע לא יודע לתת תשובה על אותו מרחב.לא בושה להגיד לא יודעים!

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןחגי אדרי

  תשובה

  שלום, ההסבר הוא שאין למדע יכולת כרגע לראות את "גבולות היקום" או אם הם קיימים, וכנראה גם לא תהיה לו (אם היקום ימשיך להתפשט כמו שאנחנו רואים). ולכן השאלה "מהו המרחב אליו היקום מתפשט?" היא שאלה פילוסופית ולא מדעית, אי אפשר לענות עליה בכלים שהמדע מציע לנו כעת.