כבלי חשמל, ואני מניח כי כוונתכן לכבלי מתח גבוה, משמשים להעברת כמויות גדולות של אנרגיה חשמלית על-פני מרחקים גדולים. כבלים אלו הם חלק מתשתית רשת החשמל הבנויה.
אך תשתית החשמל כוללת למעשה מספר סוגי כבלים – קווי מתח נמוך, קווי מתח גבוה, קווי מתח עליון וקווי מתח על. היא כוללת כמו כן תחנות השנאה.


תמונה באדיבות ויקיפדיה

כבלי המתח הגבוה משרים שדות חשמליים ומגנטיים על הסביבה.
אם נתייחס להמלצות ארגון הבריאות העולמי (WHO) אותן אימץ המשרד לאיכות הסביבה, אזי העוצמה המותרת לשדה מגנטי הינה עד 1,000 מיליגאוס, ולשדה חשמלי הינה עד 5,000 וולט למטר.
שני הערכים הינם לחשיפה קצרת מועד.

על-פי קביעת הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן (IARC ) משנת 2001, מתקני חשמל החושפים את הציבור לאורך זמן לשדה מגנטי העולה על 2 מיליגאוס הם "גורם אפשרי לסרטן".
באותה שנה המליץ המשרד לאיכות הסביבה לכל גורמי התכנון הסביבתי ולחברת החשמל לתכנן ולהפעיל את קווי המתח ומתקני ההשנאה החדשים כך שלא יגרמו לחשיפת הציבור לשדה מגנטי העולה על 10 מיליגאוס בממוצע על פני 24 שעות ביממה.

במקביל כונסה וועדת מומחים אשר סיימה את עבודתה במרץ 2005.
מסקנותיה היו כי יש לנקוט פעולות לצורך הפחתת מספר הנחשפים באופן קבוע או באורח זמני לעוצמות ממוצעות הגבוהות מהמוזכר בספרות המהווים גורם אפשרי לסיכון בריאותי.

מכאן ניתן להסיק כי אמנם העוצמות בפועל הינן נמוכות מהותית מהמלצות ארגון הבריאות העולמית, אך אין בהכרח הדבר אומר כי הינן נמוכות מעוצמות המוזכרות בספרות כעלולות לגרום תוספת סיכון בריאותי.

[** הערה** - המדור שאל את המומחה אינו מדור רפואי והכותבים בו אינם רופאים. אין כל המלצה או הכוונה באמור לעייל ובכל נושא בריאותי יש לגשת ולהתייעץ עם רופא].

ד"ר לירן שמשי
המחלקה לפיזיקה של מערכות מורכבות
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

תגובה אחת

  • nessi

    קרינה ממערכות תקשורת

    היי, אני לא יודע אם קשור לנושא, אך אשאל בכל זאת. במקום העבודה שלי יש קיר שעליו ארונות עם כל חוטי התקשורת שמקשרים בין הסניפים שלנו בכל הארץ. החדר שזה נמצא הוא משרד שנמצאים בו אנשים ברוב שעות היום. החדר מתחמם מאוד כתוצאה מהמיכשור הנ"ל. האם יש סכנה של קרינה מחוטי התקשורת / החום הרב שנפלט?