הקול הוא התפשטות של הפרעה (שינויי לחץ) בצורת גל בתווך חומר (גז מוצק או נוזל) מהירות הקול אינה קבועה אלא תלויה בגורמים שונים כמו צפיפות התווך הטמפרטורה והלחץ.

מהירות הקול באוויר בגובה פני הים בטמפרטורה של כ 21 מעלות צלסיוס היא כ 340 מטר בשנייה בקירוב. במים לעומת זאת מהירות הקול היא פי 4 יותר גבוהה. מהירות האור לעומת זאת הינה קבוע פיסיקאלי המיוצג ע"י האות "c" וערכה הוא 299,792,458 מטר בשנייה (נוהגים לעגל זאת ל 300,000 ק"מ בשנייה). ע"פ תורת היחסות הפרטית של איינשטיין מהירות האור בריק היא הגבול העליון ושום גוף בעל מסה לא יכול להגיע אליה, הפוטונים חסרי המסה הם היחידים שנעים במהירות האור.


מטוס עובר את מהירות הקול (ויקיפדיה)

מכאן ברור שמהירות האור גבוהה ממהירות הקול.

הנה מספר דוגמאות ועובדות:
הרעם נשמע אחרי הברק בגלל שלגלי הקול לוקח יותר זמן להגיע אלינו מאשר לאור. למעשה הזמן שעובר בין הברק לרעם מעיד על המרחק של האירוע מאיתנו. הזמן שלוקח לקרינה אלקטרו מגנטית (שאור נראה הוא אחד הביטויים שלו) להגיע מהשמש לכדור הארץ הוא כ8 דקות וחצי ומכדור הארץ לירח הוא כשנייה ושליש.
כאשר כוכב שבת מתפוצץ (סופרנובה) המידע הראשון שיגיע לכדור הארץ יהיה קרינה אלקטרומגנטית הרבה אח"כ (אם בכלל) יגיעו שברים וחלקיקי חומר.

התמונות נלקחו מויקיפדיה

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות