מה משותף למתכות מסוימות, זרמים חשמליים וכדור הארץ כולו, מהי מגנטיות ואיך אפשר להשתמש בה?

אנחנו משתמשים בהם לניווט, מצמידים בעזרתם תמונות ופתקים לדלת המקרר ושומרים באמצעותם את המידע הדיגיטלי שלנו בכונני המחשבים. קשה לדמיין איך היו נראים חיינו אלמלא המגנטים שמשרתים אותנו – לא פעם בלי שאנו מודעים לקיומם. אבל אף על פי שמדובר באחת התופעות החשובות ביותר בטבע, רק לעיתים רחוקות אנחנו עוצרים ותוהים מהי בכלל מגנטיות ואיך היא פועלת.

המושג "מגנט" נגזר כנראה משמה של העיר היוונית הקדומה מגנסיה, שם נמצאו בסביבות המאה החמישית לפני הספירה מרבצים גדולים של חומרים בעלי התנהגות מוזרה, שקיבלו את השם מגנטיט. בשעה שכרו מתכות באזור הבחינו היוונים הקדמונים שלמחצבים שלהם יש תכונה ייחודית – הם מושכים אליהם ברזל ומתכות אחרות. אלו הם המגנטים המתועדים הראשונים.

העניין במגנטים נמשך לכל אורך ההיסטוריה, ואט-אט למדו בני האדם לרתום אותם לצורכיהם. כבר במאה השנייה לפני הספירה הופיעו חפצים דמויי מצפן בסין. בשנת 1600 פרסם המדען הבריטי ויליאם גילברט (Gilbert), שיש הרואים בו את אבי חקר החשמל, את הספר "על מגנטיות, גופים מגנטיים, והארץ המגנטית הגדולה", שבו הסיק בין השאר שכדור הארץ עצמו הוא גוף מגנטי.

רק במאה ה-19 החלו הפיזיקאים להבין באמת את המנגנון שעומד מאחורי תופעות מגנטיות, חלוץ ההבנה הזאת היה הפיזיקאי והכימאי הדני הנס כריסטיאן ארסטד (Ørsted) שגילה כי כשמקרבים מצפן לזרם חשמלי, המחט שלו זזה.


חפץ המשרה שדה מגנטי. מגנט עם שני קטבים מושך אליו אבקת מתכת | Tek Image, Science Photo Library

כוחות משיכה ודחייה

כיום אנו מגדירים מגנט בדרך הפשוטה ביותר כחפץ שמשרה שדה מגנטי, ובאמצעותו דוחה או מושך חפצים אחרים. אז מהו בעצם מגנט, ומה הקשר בין מתכות מגנטיות, כדור הארץ וזרם חשמלי?

מגנט הוא כל חפץ שיוצר שדה מגנטי או מגיב לשדה כזה. כפי שגופים בעלי מסה מושכים זה את זה באמצעות כוח הכבידה, או שגופים בעלי מטען חשמלי מושכים או דוחים זה את זה באמצעות הכוח החשמלי, כך מגנטים מושכים או דוחים זה את זה באמצעות הכוח המגנטי.

ובכל זאת יש הבדל מהותי – בשונה מכבידה ומחשמל, שמבוססים על מסה ומטען בהתאמה, אין דבר כזה "מטען מגנטי". חוקי הפיזיקה מראים שמנגנון הפעולה של הכוח המגנטי הוא מורכב יותר. למגנט יש שני צדדים שנקראים קוטב צפוני וקוטב דרומי, והם פועלים כך שקטבים הפוכים מושכים זה את זה ואילו קטבים זהים דוחים זה את זה. התופעה הזאת מזכירה את המשיכה בין מטען חשמלי חיובי לשלילי ואת הדחייה בין מטענים חשמליים מאותו סוג, אך בניגוד להם אין, ולא יכול להיות, מגנט בעל קוטב אחד בלבד.

 לתכונה המגנטית המקבילה למטען קוראים מומנט מגנטי. אפשר לחשוב עליו כעל מעין מגנט קטן עם שני קטבים שפונה לכיוון מסוים. הכוח המגנטי קשור בצורה הדוקה לכוח החשמלי, אבל הוא נפרד ממנו ותכונותיו אחרות. הקשר בין הכוחות וההבדלים ביניהם מילאו מקום חשוב בעבודתו של אלברט איינשטיין על תורת היחסות הפרטית.


אפשר ליצור מגנט בקלות מכל מעגל חשמלי. אלקטרומגנט בתוך מכשיר מיקרוגל | Sheila Terry, Science Photo Library

חומר מול זרם

אפשר לחלק את המגנטים לשני סוגים כלליים. הסוג הראשון הוא זה שהאנושות מכירה כבר אלפי שנים: מגנטים שעשויים מחומרים מגנטיים כמו ברזל; השני הוא אלקטרומגנטים, שנוצרים באמצעות זרמים חשמליים, כפי שהדגים לראשונה ארסטד.

ההסבר הפיזיקלי לאופן פעולתם של מגנטים מהסוג הראשון התברר רק במהלך המאה ה-20, בזכות תגליות פורצות דרך במכניקת הקוונטים. כידוע, כל חומר מורכב מאטומים, שמורכבים בעצמם מגרעין של פרוטונים ונייטרונים, שסביבו חגים אלקטרונים. לכל אלקטרון יש מומנט מגנטי קטן, שנקרא "ספין", והוא פונה לכיוון מסוים במרחב. ברוב החומרים, הספינים פונים לכל הכיוונים בלי כל סדר או ארגון, כך שבמצטבר אין כיוון מועדף והמטענים המגנטיים מבטלים זה את זה. אך יש חומרים, למשל ברזל, שהאלקטרונים מעדיפים להסתדר בהם באותו כיוון, והחומר מתנהג כמו מגנט. הסיבה לכך שברזל הופך למגנט וחומרים אחרים לא, קשורה לאופן שבו האטומים מסודרים בחומר, ולא נרחיב על כך כאן.

נהוג להבחין בין סוגי חומרים מגנטיים בהתאם לתכונות של החומרים שמרכיבים אותם בקנה המידה האטומי. חומרים פרומגנטיים (Ferromagnets), למשל ברזל, הם אלה שיכולים להישאר מגנטיים לאורך זמן. אלו הם החומרים שמהם עשויים המגנטים שאנחנו משתמשים בהם בחיי היומיום, כמו אלה שאנו מצמידים לדלת המקרר. לעומת זאת, חומרים פראמגנטיים (Paramagnets) אינם מגנטים בפני עצמם, אך הופכים למגנטים בנוכחות מגנט אחר, כמו דלת המקרר.

סוג שלישי הוא החומרים הדיאמגנטיים (Diamagnets), שאינם מגנטיים בעצמם, אך דוחים שדות מגנטיים בסביבתם. כיום מוכרים גם חומרים מגנטיים נוספים עם תכונות אקזוטיות אף יותר, שמדענים חוקרים מתוך עניין מדעי בשילוב תקווה למצוא להם שימושים טכנולוגיים אפשריים.

אלקטרומגנטים הם עניין אחר. במהלך המאה ה-19 גילו פיזיקאים כי זרם חשמלי יכול ליצור שדה מגנטי, ולהפך. התופעות הללו מכונות חוק אמפר וחוק פאראדיי על שם הפיזיקאים שגילו וחקרו אותן, אנדרה-מארי אמפר ומייקל פאראדיי. לפי החוקים הללו, כששדה מגנטי משתנה לאורך זמן, הוא יוצר שדה חשמלי, ולהפך. במונחים שהצגנו קודם נאמר שלמעגל חשמלי יש מומנט מגנטי, שגודלו תלוי בעוצמת הזרם במעגל וכיוונו תלוי בצורת המעגל וכיוון הזרם.

באמצעות התופעות הללו אפשר ליצור מגנט בקלות מכל מעגל חשמלי. העקרונות האלה עומדים מאחורי טכנולוגיות חיוניות רבות, כגון שנאים חשמליים וגנרטורים.

יתרה מכך, כדור הארץ עצמו הוא אלקטרומגנט, והשדה המגנטי שלו נוצר מזרמים של מתכות נוזליות וטעונות בליבה שלו. אלקטרומגנטים הם כלים נפוצים מאוד ושימושיים מאוד, ואחת הדרכים הנפוצות כיום למגנט חתיכת ברזל היא באמצעות אלקטרומגנט חזק מאוד. שימו לב שפרט לדרך שבה הם נוצרים, אין שום הבדל בין מגנטים מחומר מגנטי לבין אלקטרומגנטים.

ועדיין, להבדלים האלה יש משמעות מעשית רבה. קל ליצור אלקטרומגנט, אך הוא יהיה מגנטי רק כל עוד זורם בו חשמל. לכן כשרוצים מגנט שיישאר במקומו בכל מצב משתמשים בחומרים מגנטיים – וכך המגנטים על דלת המקרר יכולים להישאר באותו מקום במשך שנים. מאותה סיבה התקני זיכרון למחשב מיוצרים לרוב מחומר מגנטי, כדי שלא נאבד את כל המידע שלנו כל פעם שנכבה את המחשב. לעומת זאת, למנוף מגנטי נשתמש באלקטרומגנט, אחרת המשא שהוא מרים לא יתנתק ממנו לעולם.

 

61 תגובות

 • יאיר

  הפיכת קוטביות המגנט

  היי, כיצד ניתן להפוך קוטביות של מגנט ?

 • אנונימי

  טעות בציור

  היי דוידסון... יש לכם טעות בציור שמדבר על כיוון הזרם, ציירתם שהזרם יוצא מS ונכנס לN, אך זה הפוך.... חייב לתקן כדי לא להטעות אנשים.

 • זהבה ליבנה

  התאמה בין מלל לציור

  קטע במאמר:"זרימת השטף המגנטי מחוץ למגנט היא מצפון לדרום ובתוך המגנט מדרום לצפון".בשרטוט לי זה נראה הפוך.אפשר להסביר לי מה לא הבנתי?

 • עוז

  כוח מגנטי

  שלום
  כיצד ניתן לדעת מה הכוח המגנטי שיש למגנט בודד וכיצד ניתן להפיק כוח זהה על ידי אנרגיה חשמלית

 • עמוס

  שבירת מגנט

  קראתי את ההסבר ולא הבנתי מדוע כשאני שובר מגנט באמצע אז שני החלקים דוחים אחד את השני אלא אם כן הופכים את החלקים , כאילו מה שהיה מקודם צפון הופך להיות פתאום דרום

 • עדי

  השפעת המגנט על גוף האדם

  איך המגנטים משפיעים על גוף האדם . בחשיפה לשינה על מוצרים עם מגנטיים. ומה אורך חיים של מגנט
  נא לשלוח לי תשובה למייל .תודה עדי

 • יהונתן

  שאלה

  אם אין לברזל מגנטיות אז איך הוא מתמגנט עם מגנט?

 • ron

  מגנט - האם למגנט יש אורך חיים, וכיצד הוא מתנהג לאורך זמן מבחינת

  מגנט - האם למגנט יש אורך חיים, וכיצד הוא מתנהג לאורך זמן מבחינת חוזקו
  נא לשלוח את התשובה למייל roni@pitaron.biz
  תודה

 • אבי

  מגנטיות

  מה גורם לאטומים ולחלקיקהם(פירוט ברמה של כוחות -כיוון ועצמה) להסתדר כך שנוצר מגנט

 • יאיר

  אני חייב להגיד שכל המאמרים

  אני חייב להגיד שכל המאמרים שראיתי בינתיים באתר הזה לא ברורים מספיק ולא מוסברים בצורה פשוטה ומשתמשים במושגים לא מוכרים וגם לא מסבירים אותם

 • ג'

  לגמרי. מבולגן ולא ברור בכלל,

  לגמרי. מבולגן ולא ברור בכלל, ויש לי ידע מדעי בסיסי.

 • אופק

  מגנט משפיע על מגנטים אחרים

  מגנט משפיע על מגנטים אחרים מרחוק כמו כוח הכבידה, כוח הכבידה מעקם את מימד מרחב הזמן שהוא בתורו משפיע על על גופים אחרים, אך המגנט לא מעקם שום מרחב ועדיין משפיע מרחוק על גופים אחרים השאלה שלי היא איך מגנט משפיע מרחוק על מגנטים אחרים אם לא עובר שום מידע בניהם והוא לא מעקם שום מימד

 • גדי

  השפעת שדה מגנטי על הסביבה

  האם שדה מגנטי יכול להשפיע על עצמים סמוכים לו שאינם מגנטיים?

 • חסוי

  לךא

  לךא יודעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעעע

 • אלעד

  לא

 • יהונתן

  מה לא?

 • עמי

  כיוון השדה

  למה כיוון השב באיור הוא מ-S ל-N?

 • משה

  האם חימום גורם למגנט לאבד את תכונותיו/חוזקו?

 • חסוי

  היי

  לאאאאאאאאאאאאאאא

 • אלעד

  תשובה

  כן, חימום גורם למגנט לאבד את התכונות שלו. לכל סוג מגנט יש את הטמפרטורה שלו. הטמפרטורה הזו נקראת טמפרטורת קירי

 • לי

  מגנט וטלפון סלולרי

  יש לי ברכב מעמד לטלפון הסלולרי המבוסס על מגנט (לשם כך אני צריכה להדביק מגנט בחלק האחורי של הנייד שלי).
  האם המגנט פוגע באיכות המכשיר הסלולרי?

 • אלעד

  הוא יכול לפגוע. ישנם רכיביים

  הוא יכול לפגוע. ישנם רכיביים אלקטרוניים אשר מושפעים משדה מגנטי

 • יצחק

  שאלה

  האם יש מבודד מגנטי
  שכאשר שמים שני מגנטים אחד מול השני עם מבודד ביניהם המשיכה בין שני המגנטים תתבטל

 • דודו

  כוח משיכה מגנטי

  לא הוסבר מספיק כיצד נוצר הכוח המושך מתכת למגנט. ומה הנוסחה לחישוב.

 • ניר

  שאלה על מגנטים

  היי אני מחפש סוג של מגנט שכל הדפנות החיצוניות שלו יהיו דפנות שליליות שבעתם ידחפו ממנו מגנטים אחרים יש אופציה שקיים מגנט כזה

 • ברוך

  הגדלת כוחות המגנט מעבר לנקודת העבודה

  שלום אנה
  קראתי בקפידה את אשר כתבת וזה נשמע מאוד מעניין בעיקר אחרי שקוראים את שרשור השאלות והתשובות:
  1) ענית לבחור בשם תום ב-12.5.14 את התשובה הבאה..."כעת לגבי שאלתך - נקח מגנט מסויים יוצר שדה בחוזק של 1T בקצה המגנט. אם נוסיף לו בקצה מגנט נוסף שחוזקו גם הוא 1T באותו אזור אז השדה המגנטי בחיבור בינהם יהיה 2T. אבל כעת לא נותר שם מקום להוסיף מגנט נוסף - כל מגנט נוסף שנוסיף יהיה רחוק מנקודת החיבור הזאת ולכן יתרום שדה מגנטי חלש יותר"...
  על כן השאלה שלי נובעת ממכשירי ה-MRI שעובדים בכוחות של T3 ומכאן האם ניתן לחבר מספר מגנטים של T1 למרכז של כדור
  ולייצר כוחות של מעל T2?
  2) אופיר בתטריך 28.54.13 שלח לינק מעניין מהיו=טיוב
  https://www.youtube.com/watch?v=7PDeK6rprA4
  במידה ואכן המאוורר עובד ע"י הכוחות המגנטים ,האם באיזשהו שלב הכוחות של המגנטים יגמרו,או אןלי יש פה סוג של "מכונה נצחית"?
  אודה לך על התשובות

 • oria

  מגנטים

  מאוריה

 • בעז

  שאלה לגבי הכח המגנטי

  האם ניתן, באופן תיאורטי אפילו, לגרום לתנע גבוה של ארבעה חמישה מאך (נניח, כמו הרכבת בולט ביפן) ואם ישנה מגבלה למהירות שניתן לצבור ע״י מגנטים, מהי המגבלה הזו? תודה.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןחגי אדרי

  תשובה

  מספר מאך מייצג מהירות ולא תנע. המהירות של רכבות בולט ביפן היא כ300 קמ"ש, זה הרבה מתחת למהירות הקול (= 1 מאך).
  אין מגבלה למהירות שניצר לצבור על ידי שדות מגנטיים, מלבד מהירות האור. לפי תורת היחסות אף גוף לא יכול לנוע במהירות גבוהה ממהירות האור, וזה לא משנה איך מאיצים אותו.

 • נתנאל

  שדות מגנטיים

  איך ניתן להפוך באמצעות שדה מגנטי חיצוני ברזל למגנט?
  ואם אשרשר מגנטים בצורה מעגלית זה יגדיל את השדה המגנטי ועוצמתו?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאנה גריבנין

  שדה מגנטי

  <p>
  שלום נתנאל,</p>
  <p>
  התשובה לשאלתך הראשונה היא כן - אם תפעיל שדה מגנטי חזק על ברזל הוא בעצמו יהפוך למגנט, זאת תודות <a href="http://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/physics/%D7%9E%D7%94%D7%...לתכונת הפרומגנטיות שלו</a>.</p>
  <p>
  לגבי שאלתך השנייה - כן, שרשור מגנטים יכול להגדיל את השדה המגנטי בקצת אבל לא עד אינסוף. כל מגנט יוצר שדה מגנטי מסביבו (שלו יש גם גודל וגם כיוון) ושדה מגנטי זה הולך ודועך ככל שמתרחקים מהמגנט. אם שמים באזור מסויים מספר מגנטים אז השדה המגנטי בכל נקודה במרחב יהיה הסכום (הוקטורי) של כל השדות שיוצרים כל המגנטים, ויש מספר סופי של מגנטים שאפשר לשים מסביב לנקודה בה רוצים להגדיל את השדה (בהנחה שהגודל של המגנטים הוא סופי).</p>

 • נתנאל

  שדה מגנטי חיצוני

  לגבי שאלתי הראשונה: כמה חזק צריך להיות השדה המגנטי החיצוני?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאנה גריבנין

  שדה מגנטי חיצוני

  זה תלוי בהרבה פרמטרים אבל באופן כללי - ככל שהשדה החיצוני חזק יותר - כך הברזל יתמגנט טוב יותר, וגם הצורה של כלי הברזל אותו רוצים למגנט חשובה - עצמים דקים וארוכים יתמגנטו בקלות.
  ממה שמצאתי באינטרנט נדרש שדה מגנטי של 2 טסלה על מנת למגנט מוט ברזל. בכל מקרה יש לזכור שכל שדה מגנטי יגרום לברזל להתמגנט - הכל שאלה של עוצמה - ככל שתרצה שהברזל יהפוך למגנט חזק יותר כך השדה החיצוני צריך להיות חזק יותר.

 • תום

  חיבור של מגנטים זה לזה

  שלום,
  האם ניתן לקבל שדה מגנטי כולל ע"י שימוש במספר מגנטים יחד? כלומר אם למשל, יש לי 5 מגנטים זהים שלכל אחד מהם יש שדה מגנטי בעוצמה של 1T, האם אני אקבל שדה מגנטי כולל של 5T, כאשר אצמיד את חמשת המגנטים אחד אל השני (צפון-דרום-צפון-דרום, או אחד לצד השני)? תודה מראש.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאנה גריבנין

  שרשור מגנטים

  שלום תום,

  שדות מגנטיים בהחלט נסכמים. יש לשים לב שהמגנטים אינם יוצרים שדה מגנטי אחיד בכל נקודה, הגודל והכיוון של השדה משתנה ממקום למקום. כאשר מסכמים את השדות המגנטיים יחד יש לסכם בנפרד בכל נקודה ולקחת בחשבון גם את כיוון השדה המגנטי שיוצר כל מגנט.

  כעת לגבי שאלתך - נקח מגנט מסויים יוצר שדה בחוזק של 1T בקצה המגנט. אם נוסיף לו בקצה מגנט נוסף שחוזקו גם הוא 1T באותו אזור אז השדה המגנטי בחיבור בינהם יהיה 2T. אבל כעת לא נותר שם מקום להוסיף מגנט נוסף - כל מגנט נוסף שנוסיף יהיה רחוק מנקודת החיבור הזאת ולכן יתרום שדה מגנטי חלש יותר.

 • תום

 • שיראל

  האם תכונת המגנטיות יכולה להשתנות

  כתוצאה משינוי גבישי של החומר? אודה לך אם תוכלי לרשום דוגמאות לכך.
  (כדי שאוכל להבין זאת טוב יותר)

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאנה גריבנין

  מגנטיות

  שלום שיראל,
  מגנט קבוע ניתן לעשות מחומרים פרומגנטיים. בחומרים אלו כל אטום יוצר סביבו שדה מגנטי, והשדה המגנטי הכללי הוא סופרפוזיציה (חיבור) של השדות הללו. כאשר כל האטומים מסודרים כך שהשדות המגנטיים שלהם פונים לאותו כיוון נוצר שדה מגנטי כולל. כאשר סידור האטומים בחומר הוא אקראי מבטלים שדותיהם המגנטיים זה את זה.
  מגנטיות של חומר יכולה להתבטל ע"י סידור אקראי של קטבי האטומים המגנטיים.
  שינוי גבישי של החומר בהחלט גורם לשינוי בכיווני האטומים ולכן החומר יאבד מהמגנטיות שלו - כל חומר מעל טמפרטורה מסויימת (טמפרטורת קירי) מאבד את המגנטיות שלו.

 • אופיר

  אנרגיה

  האם זה נכון או שזה שקר?
  תודה רבה...

  http://www.youtube.com/watch?v=7PDeK6rprA4

 • ניר

  אנרגיה

  על פי חוק שימור האנרגיה אנרגיה לא יכולה להווצר משום מקום, האנרגיה עוברת ממקום למקום. בסרטון המגנטים דוחים זה את זה ויוצרים תנועה, האנרגיה של המגנט עוברת לתנועה. לאורך זמן עוצמת המגנט תהיה חלשה יותר ולבסוף המאוורר יפסיק להסתובב. כמו כן, אם יחברו את המגנטים למאוורר גדול יותר תדרש יותר אנרגיה כדי לסובב את המאוורר ועוצמת המגנט "תגמר" מהר יותר.

 • אייל

  מגנטיות

  האם במגנט ובשדה המגנטי ישנם אלקטרונים שעוזבים את המתכת ועושים את הלופ דרך השדה חזרה?
  כמו שנראה לעין כשמפזרים שבבי מתכת על נייר.

 • חיים חביב

  אלקטרונים מרחפים בחלל

  שלום אייל,
  אלקטרונים לא יכולים לעזוב מגנט ולרחף באויר סתם כך בגלל התנגדות האויר. יש להפעיל עליהם מתח חשמלי מספיק גבוה כדי לגרום להם לנוע באויר (כמו במקרה של ברק). אם באותו הזמן יופעל עליהם שדה מגנטי, אז הם ינועו בכיוונו.

 • מנדי

  השפעת מגנט על טלפון סלולרי

  הטלפון הסלולרי שלי הושבת ממגנט חזק שהונח לידו.
  האם לדעתך יש דרך לבטל השפעת המגנט שנעשתה ?
  האם מיגנוט הפוך ל זה שגרם לבעיה למשל יכול לעזור?
  וכיצד למעשה משפיע המגנט על פעולת המכשיר.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאנה גריבנין

  השפעת המגנט

  שלום מנדי,
  טלפונים סלולריים אינם אמורים להיות מושפעים משדה מגנטי קבוע, כיוון שאין כמעט רכיבים מגנטיים (זכרון הפלאש המצוי בטלפונים סלולריים אינו מושפע משדה מגנטי).
  אם לעומת זאת הטלפון נחשף לשדה מגנטי מתנדנד, יכול להיות שנהרסו בו רכיבים חשמליים ובמקרה זה אין דרך לתקנו.

 • ליאור

  מה הכוונה שדה מגנטי מתנדנד?

 • אבגני

  בידוד מגנט

  שלום,
  איך אפשר לבודד חתיכת מגנט בצורה כזאת שלא ישפיע על כל מכשירים שמושפעים מהשראת השדה המגנטי כמו רכיבי זיכרון או תצוגה. כשאני למעשה רוצה לקחת איתי בתיק את חתיכת המגנט יחד עם אותם המכשירים? האם אני צריך לעטוף אותו במשהו או להכניס לקופסה מעץ ולוודא שהמגנט לא מושך אליו מתכות כשהוא בתוך הקופסה? ואם עובי דפנות הקופסה מספיק עבים כדי שמתכת לא תדבק אל הדופן, האם זה אומר שהמגנט לא יכול להשפיע ולפגוע ברכיבים הרגישים של המכשירים החשמליים בתיק? האם יש לך רעיון או עצה איך אני יכול לשאת איתי את המגנט באופן מבודד כדי למנוע נזק למכשירים הרגישים להשפעת המגנט?
  תודה מראש,
  אבגני.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאנה גריבנין

  בידוד מגנטי

  הדרך הפשוטה ביותר היא אכן להרחיק את המגנט משאר המכשירים הרגישים אליו. עובי הקופסא - מה שקובע את המרחק המינימלי בין המגנט לשאר החפצים תלוי במידת הרגישות שלהם לשדה מגנטי ועד כמה המגנט שלך הוא חזק.
  דרך יעילה יותר למסך שדה מגנטי היא באמצעות "כלוב מגנטי": קופסא עשויה מסגסוגת של ברזל וניקל. חומרים מסוג זה יוצרים מסלול חלופי לשדות המגנטיים, מעבירים את קווי השטף המגנטי ביעילות גבוהה כך שאין כמעט שדה מגנטי מחוץ לקופסא כזו.

 • שלומית

  מגנטים

  שלום חיים
  כאמור ברזל שנמצא בשדה מגנטי חיצוני הופך לממוגנט ונשאר כל לפרק זמן, מה קובע את פרק הזמן? האם זה דקות, שעות, ימים, איך אפשר לוודא שהברזל יצא מהשדה המגנטי החיצוני והאם יש חומר שמבודד מגנט מברזל למרות שהם קרובים?
  סליחה על השאלות הרבות ותודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאנה גריבנין

  מגנטים

  שלום שלומית,
  בעקרון הברזל ישאר ממגונט מאות שנים אם לא יפעלו עליו שדות מגנטיים חיצוניים והחומר לא יהיה נתון לשינויי טמפרטורה.
  דרך יעילה לבטל השפעת שדה מגנטי היא באמצעות "כלוב מגנטי": קופסא עשויה מסגסוגת מסויימת של ברזל וניקל (Permalloy, Mu-metal). חומרים מסוג זה יוצרים מסלול חלופי לשדות המגנטיים, מעבירים את קווי השטף המגנטי ביעילות גבוהה דרכם כך שאין כמעט שדה מגנטי מחוץ לקופסא כזו.

 • ספיר

  השדה המגנטי של כדור-הארץ, צורתו, מיקום הקטבים המגנטיים של כדור-ה

  אני אשמח לקבל תשובה בהסבר פשוט ומובן יותר על:השדה המגנטי של כדור-הארץ, צורתו, מיקום הקטבים המגנטיים של כדור-הארץ.
  וגם על סוגי מגנטים (מה הם? למה יש סוגים שונים? מה שונה מהם? למה אחד חלש /חזק יותר מהשני?...)

 • עמודים