צבעו של הים נובע מאינטראקציות מורכבות בין אור לחלקיקים באוויר ובמים. אורכי גל קצרים של כחול וסגול מתפזרים ונבלעים במים, וגורמים לים להיראות כחול. אבל מה מקנה לים הקריבי את צבע התכלת קורה בים הקריבי?

בשביל להבין למה הים הקריבי נראה לנו בצבע תכלת, צריך להבין מה מקור צבעו הכחול של הים. המים בולעים ומחזירים אורכי גל שונים, והצבע שאנו רואים הוא אותו חלק של האור שהוחזר ולא נבלע. זאת אומרת שאם אור "לבן", כמו אור השמש, פוגע במים, המים יבלעו את הגלים הארוכים יותר מאשר את הקצרים, ולכן מה שנראה יהיה רק את אורכי הגל הקצרים, שצבעם כחול. ומכאן, המים עצמם אינם שקופים, אלא צבעם כחול.

אז למה המים בכוס שקופים?

כדי לראות את הצבע הכחול של המים אנחנו פשוט צריכים הרבה מאוד מים. רק אם כשאור יעבור דרך הרבה מולקולות של מים, ויישבר בהן, נוכל לראות את צבעם הכחול של המים. ניתן לראות גוון כחול כזה גם בקרחונים ובמפלים קפואים. מנגד, שלג הוא דווקא לבן, משום שהוא מחזיר את כל האור שפוגע בו. מסיבה זו, גם כשצוללים המים נראים כחולים.

 

בניגוד למים, השמים כחולים בגלל שהאטמוספירה מפזרת את אורכי הגל הקצרים, ומאפשרת לגלים הארוכים לחצות אותה. אחת הסיבות לכך שהים נראה כחול טמון קשורה לתופעה דומה - בה המים מחזירים את הצבע הכחול בשמים. אך פני השטח של הים הקריבי זהים לאלו של ימים אחרים, לכן לא כאן טמון ההבדל.

גם הבדלים בין משקעים ולמינרלים שונים לא מסבירים את ההבדל בין הימים. בסופו של דבר, ההבדל הגדול ביותר בין הים הקריבי לשאר האוקיינוסים, ובעיקר אלו הסובבים אותו – הוא עומק הקרקעית וצבעה.

המים נראים בהירים יותר ממקומות אחרים בגלל שהקרקע רדודה. הים הקריבי | מקור: Simon Dannhauer, Shutterstock

הים הפוטוגני

הים הקריבי, ובייחוד בחלקיו הסמוכים לג'מייקה, טרינידד וטובגו, ונצואלה וקוסטה ריקה – הוא ים רדוד מאוד, ושם מצולמות רוב גלויות התיירות המפורסמות. אגב, באזור הרפובליקה הדומיניקנית ופורטו ריקו הים הקריבי דווקא עמוק למדי, ולכן גם צבע הים באזורים הללו נראה כהה יותר. בנוסף, החול באזור הזה לבן יותר, והסיבות לכך רבות – ביניהן הסעת חול על פני הקרקע באגן הסגור של הים הקריבי, והמשקעים מן החי – דגים ואלמוגים – שלפי טענות שונות אחראיים לגוון בהיר זה!

אז בפעם הבאה שתהיו בחופשה באיים הקריבים, תוכלו להבחין שצבע המים בהיר במיוחד, ותדעו מה הסיבה: חלק גדול מהאור מוחזר במלואו מהקרקעית. גוף המים בים הקריבי פשוט אינו גדול מספיק כדי לתת גוון כחול יותר, והעובדה שהקרקעית לבנה מסייעת בהחזרת האור אל עין הצופה.

נסיים במילותיו של שלום חנוך, שמקבלות משמעות פיסיקלית מפתיעה:

5 תגובות

 • דוד גוטמן

  צבע תכלת

  שלום וברכה.
  קראתי באיזה מקום, שספקטרום בליעה של צבע התכלת 613. מה זה אומר ?
  תודה רבה

 • איציק

  תודה! מעניין מאוד. אם כי...

  יש שגיאה קטנה: "הים הקריבי דווקא עמוק למדי" ולא "למד"...

 • מיקה

  לא הבנתי..

  למה צריך כמות גדולה של מולקולות כדי שיראו את הצבע? למה המים בולעים רק אורך גל ארוך ולא קצר?

 • איתן אוקסנברג

  מים כחולים

  שלום מיקה
  צריך כמות גדולה של מולקולות מפני שהתהליכים של בליעה והחזרה של אור במים הם תהליכים סטטיסטיים. כדי שהבליעה תהיה מורגשת לעין שלנו צריך מספיק מולקולות שיבלעו חלק ניכר מהאור.
  לכל מולקולה יש ספקטרום בליעה משלה שתלוי באטומים שמרכיבים אותה, בקשרים בין האטומים ובסידור האלקטרונים.
  למים, כמו לכל מולקולה, יש תחום בליעה מסויים ובמקרה שלה הוא כולל את אורכי הגל הארוכים.
  כל חומר שנראה לנו אדום, נראה כך כי הוא בולע את אורכי הגל הקצרים יותר.

 • עדן

  מדהים, תודה

  איכשהו, ידעתי שזה יהיה קשור לצבע החול הלבן...:) מהמם!! תודה רבה על ההסבר המושקע.