לא מפורסם

ע"פ תורת היחסות הפרטית של איינשטיין מהירות האור בריק היא הגבול העליון ושום גוף בעל מסה לא יכול לעבור אותה (למעשה גם לא להגיע עליה), הפוטונים חסרי המסה הם היחידים שנעים במהירות האור.
מהירות האור בריק היא קבוע פיסיקאלי חשוב המיוצג ע"י האות "c" וערכה הוא 299,792,458 מטר בשנייה (נוהגים לעגל זאת ל 300,000 ק"מ בשנייה).
 
הזמן שלוקח לקרינה אלקטרו מגנטית  (שאור נראה הוא אחד הביטויים שלו) להגיע מהשמש לכדור הארץ הוא כ8 דקות וחצי ומכדור הארץ לירח הוא כשנייה ושליש.

 
לכן כאשר כוכב שבת מתפוצץ (סופרנובה) המידע הראשון שיגיע לכדור הארץ יהיה קרינה אלקטרומגנטית הרבה אח"כ (אם בכלל) יגיעו שברים וחלקיקי חומר.
 
אם מתעלמים מאחת ההנחות בתורת היחסות הפרטית של איינשטיין (הנחה, לא הוכחה!) שלא ניתן לנוע מהר ממהירות האור הרי שע"י פיתוחים שונים של הנוסחאות ניתן להצביע על תופעות חזויות הנוגדות את היקום המוכר לנו במהירויות תיאורטיות הגבוהות ממהירות האור. אחת מהאפשרויות מצביעה על מסע בזמן כאופציה, אך כפי שכבר ציינתי כך הדיון נכון להיום, הוא תיאורטי לחלוטין.

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות