נוסח השאלה המלא:  מדוע לא מתפתחת טרשת בורידים בדומה לטרשת שמתפתחת בעורקים? מה מונע שקיעה של כולסטרול בורידים?

בכדי לענות על השאלה ננסה להבין כיצד נוצרת טרשת עורקים, ואז נעמוד על ההבדלים בין ורידים לעורקים ונבין כיצד הבדלים אלו מונעים היווצרות של טרשת ורידים.

טרשת עורקים היא הצטברות של שומן בעורק אשר עם הזמן גורמת לחסימתו. האופן בו נוצרת טרשת העורקים אינו מובן עד הסוף אך בגדול נראה שהטרשת מתחילה בכך שמולקולות כולסטרול מסוג LDL חודרות לדופן העורקים, הסביבה החוץ תאית בעורק מערערת את מולקולות הLDL הופכת אותן לבלתי יציבות. אחד התפקידים המרכזיים של המערכת החיסונית של הגוף, הוא להגן על הגוף מפני חומרים לא יציבים אשר עלולים לפגוע ברקמות הגוף השונות. תאי דם לבנים מגיעים לאזור אליו חדרו מולקולות הLDL ומנסים לנטרל אותם וכך מתחיל תהליך דלקתי בעורק. התהליך הדלקתי יצור שכבה המורכבת ממולקולת שומן (כולסטרול - LDL) ותאי דם לבנים אשר ביחד יצרו את קוטר העורק. בנוסף הדלקת עלולה להתרחב לכיוון השרירים שנמצאים עמוק יותר בדופן העורק ולגרום להם להתקשות ולאבד את גמישותם. זרימת הדם החזקה בעורק עלולה בנוסף לגרום לפציעה בעורק המעובה, וכתוצאה מכך יכל תהליך של הקרשות דם שיתרום אף הוא להצרות העורק. השילוב בין כלי הדם הלא גמיש לבין שכבת השומן, תאי הדם הלבנים, וטסיות הדם הקרושות המצרים את קוטר העורק עלול להוביל בסוף לחסימתו המלאה של העורק – למצב המכונה אוטם. כאשר התהליך מתרחש בעורקים הכליליים שתפקידם להוביל דם אל הלב עצמו אוטם בעורק מכונה גם התקף לב.  

טרשת עורקים, תמונה מוויקיפדיה.

אחרי שהבנו כיצד נוצרת טרשת העורקים נעמוד על ההבדלים שבין ורידים לעורקים. ורידים ועורקים הם צינורות שתפקידם לשנע דם ברחבי הגוף. עורקים מובילים דם מהלב לשאר חלקי הגוף וורידים מחזירים את הדם חזרה אל הלב מהאיברים. כיוון שהעורקים מקבלים דם ישירות מהלב הם עטופים במעטפת שרירית עבה שאמורה לסייע להם לעמוד בלחץ הדם הגבוה שנוצר בהם כתוצאה מהתכווצויות הלב,וכתוצאה מכך מראש העורקים הם צינורות בעלי מבנה קשיח יחסית. כיוון שהדם הזורם בוורידים אינו מגיע ישירות מהלב (משאבת הדם של הגוף) זרימת הדם בוורידים היא חלשה יחסית ולכן אין לוורידים צורך בדופן שרירית מעובה, ולכן הורידים הם צינורות  גמישים יותר. שני ההבדלים המהותיים האלו זרימת הדם החלשה, וגמישות הצינורות הם אלו שמונעים יצירת טרשת בורידים. כפי שאמרנו קודם העורק נחסם כאשר השריר מתקשה כתוצאה מהדלקת. בורידים אין דופן שרירית עבה ומראש הם גמישים יותר ולכן סכנה זו אינה קיימת. בנוסף זרימת הדם החזקה בעורקים תורמת להתגברות התהליך הדלקתי באזור חדירת הכולסטרול לדופן העורק, זרימת הדם החלשה בוורידים לעומת זאת מורידה את הסיכוי להתפתחות תהליך דלקתי בווריד. 


ניתן לראות את ההבדל בין העורק הקשיח לוריד הגמיש, התמונה לקוחה מה
National health museum


רוט חייט
דוקטורנטית, המחלקה לכימיה ביולוגית

מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

תגובה אחת

 • אלוני חיפה

  הביצה או התרנגולת

  אני מאמין אם כי לא המצאתי את זה שכל הסיפור הוא מה בא קודם הביצה או התרנגולת
  הכולסטרול גורם לדלקת או הדלקת לכולסטרול.אני הבנתי שקודם נוצרת דלקת בגלל התנאים שבהם עובדים כלי הדם. לחץ דם גבוה ועוד.
  הכולסטרול מגיע לרפא את המקום ומצטבר בגלל היומס שנוצר כשהוא אינו מצליח.
  אם ניצור תנאים שמורידים את העומס מכלי הדם ונוריד את הדלקות בכלי הדם הכולסטרול ירד מעצמו.
  פעילות גופנית, חיים שלווים , ודיאטה מאוזנת, יפתרו את כל הבעיות (אם לא התעוררתם מאוחר מדי)