המלנאין מיוצר מחומצת האמינו תירוזין, בתהליך זה מעורב האנזים תירוזילאז. עם השנים פעילות האנזים יורדת ולכן השיער מאבד את צבעו. בנוסף, תאי הצבען עצמם מתנוונים ועם השנים מיצרים פחות מלנין עד שהם מתים ונעלמים כליל.

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

10 תגובות

 • אורית

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןעידו מגן

  תשובה

  אורית שלום, אין כל בסיס מדעי לכך שצער גורם לשער להלבין. יש עדויות ברמה של אנקדוטה, אבל אין עדות חד-משמעית לכך המבוססת על מחקר מדעי מבוקר. עידו

 • שני

 • מאיר ברק

  תשובה

  כול פעולה שמתרחשת בגוף האדם צורכת אנרגיה ולכן דורשת הצדקה.

  פיגמנטים כהים (בעור ובשיער) קיימים בבני אדם שחיו במשך אלפי שנים במקומות אתירי שמש והמטרה היא להגן על הגוף מפני קרינה. מעותה סיבה אנשים החיים במדינות קרות ומעוטות שמש הם בהירים ובלונדינים.

  ישנם בעלי חיים צבעוניים רבים ונשאלת השאלה מדוע יש להם צבעים- האנרגיה ליצורם גבוהה מחד והם גם יותר בולטים לטריפה מאידך.
  התשובה היא שהצבעים באים לשרת מטרות אחרות:
  (1). ישנם בעלי חיים (בעיקר חרקים) בצבע אדום בוהק המסמל לטורפים "אני רעיל!" או "יש לי טעם מבחיל". במקרה זה ההשקעה בצבע שווה חיים!
  (2). ברוב בעלי החיים הזכר הוא הצבעוני ואילו הנקבה אפורה ו"פשוטה". הצבעים של הזכר באים למשוך את תשומת הלב של הנקבה ולשכנע אותה להזדווג עם הזכר ולהעמיד לו צאצאים. גם במקרה זה הסיכון והשקעת האנרגיה שוות לזכר כי רק כך הוא יוכל להעביר את הגנים שלו לדור הבא.
  יש מינים רבים שבהם הצבעים מופיעים או מתחזקים רק בעונת הרבייה ובכך הסיכון והשקעת האנרגיה פוחתים.

  אם כך מדוע באדם זה לא קרה?
  האדם בשלב מאוד מוקדם באבולוציה, לאחר המעבר להליכה זקופה (לפני מליוני שנים) החל להשתשמש בידיו.
  הוא יצר תכשיטים וכן צבע את פניו חלקי גוף אחרים ולכן אפקט הקישוט בומע בצורה מלאכותית ולא היה שום ייתרון אבולוציוני לצבעי שיער מיוחדים.
  לכן הסיכון והשקעת האנרגיה בצבע שיער מיוחד לא רק שלא הייתה נותנת ייתרון אלא הייתה מהווה אולי אפילו חיסרון!
  קישורים:
  על מערכת הכסות
  http://www.weizmann.ac.il/zemed/net_activities.php?cat=1747&incat=1428&a...

  מדוע בני אדם איבדו את שיער גופם במהלך האבולוציה?
  http://www.weizmann.ac.il/zemed/net_activities.php?cat=1447&incat=1412&a...

 • מאיר ברק

  תגובה

  אם ניקח 10 זיקיות ונצבע אותן באופן מלאכותי בורוד זוהר סביר להניח שהן ייטרפו המר מאוד כי לא יוכלו להסתוות. האם יש להן מודעות לצבע הוורוד? לא דווקא.

  אנשים צבעו את גופם מסיבות שונות.
  הנה דוגמא - לוחם צובע את פניו בצורה מפחידה. השבט השכן המאמין ברוחות רואה את הלוחם הצבוע ומפחד ממנו לכן הסיכוי שלו למות בקרב נמוך יותר ויהיו לו יותר צאצאים.
  בצורה דומה, אם אישה המורחת אפר צבעוני ממדורה תהייה יותר אטרקטיבית סביר להניח שיהיו לה יותר צאצאים והיא תעביר להם "את הסוד" וחוזר חלילה.

 • נויה

  אם האדם ייצר תכשיטים בעצמו וצבע את פניו

  ואפקט הקישוט מבוצע בצורה מלאכותית
  (אני מבינה שהאבולוציה השקיעה באנרגיות בצבע גוף אדום של חרק כדי שהוא יוכל להגן על עצמו למשל), אבל איך היא יודעת אם האדם הסתדרבאופן מלאכותי ומילא צורך שלו לבד (אני משערת שמבחינת האבולוציה החשיבות של קישוט היא במטרה למשוך את המין השני) "באופן מלאכותי" כמו שאתה כותב זה מחוץ לגוף. אתה מתכוון שהתודעה של בעלי החיים קובעת את האבולוציה? תוכל להסביר לי בבקשה?

 • נויה

 • מאיר ברק

  תשובה

  האתר "שאל את המומחה" נועד לספק מידע וידע מדעי לקהל הרחב.
  לצערנו האתר לא יכול לספק ייעוץ רפואי.

  הלבנת שיער בגיל צעיר יכולה להתרחש ממגוון רחב של סיבות ואם את מודאגת אני יכול להמליץ לך לגשת ולהתייעץ ברופא שגם מכיר את ההיסטוריה הרפואית שלך וגם יוכל לבצע בדיקות.

 • מאיר ברק

  "מאפיר" הוא שלב ביניים לפני "מלבין"

  בשיער אפור יש עוד מעט פיגמנט כהה בעוד שבשיער לבן כבר אין פיגמנט כלל

 • רונן