הקרניים על ראשו של הג'ירף קרויות אוסיקונוס (ossicones) והן מצויות גם אצל קרוב משפחתו האוקפי (Okapi).התמונה נלקחה מויקיפדיה

הקרניים מכוסות בעור והן למעשה סחוס שעבר הסתיידות והפך לעצם.


התמונה נלקחה מויקיפדיה

בתצפיות שונות נראו זכרים משתמשים בקרניים אלו בזמן מאבקים עם זכרים אחרים, אם כי עיקר השימוש היה בשתי בליטות גרמיות נוספות (יותר קטנות) המצויות בסמוך.

ככל שהזכר מתבגר "קרניים" אלו מתעבות והופכות כבדות יותר. בנוסף, זכרי הג'ירף מפתחים משקעי סידן על פני הגולגולת ו"הקרניים". כל אלו מעניקים לג'ירף הבוגר יתרון על פני יריבו במלחמה על טריטוריה והפריית הנקבות.

בנקבות לא נצפתה כל פעיות המרמזת על תפקידן. עם זאת, אחת ההשערות היא שהג'ירפות מנצלות את כלי הדם שב"קרניים" לאיבוד חום ובצורה כזו מווסתות את טמפרטורת הגוף – תהליך שנקרא תרמורגולציה. כך הן שורדות בתנאי חום קשים. 

התמונה נלקחה מויקיפדיה

בומרנג - בחזרה אליך:
תוכלו לשער באיזה תהליך הפך צווארו של הג'ירף ארוך כל כך? מהן היתרונות והחסרונות של צוואר ארוך?


מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

3 תגובות

 • עידית גבריאל

  קרני הג'ירפה

  התחלתם להסביר על קרני הגירפה ועברתם לתנועת הגוף של תרנגולות ויונים ללא הסבר איך זה מתקשר בסופו של דבר לג'ירפה. ממש לא ברור

 • דר ענת לונדון

  קרני ג'ירפה

  עידית שלום,
  ההסברים שנוגעים לעופות הם ככל הנראה שיירים של כתבה קודמת שהשתרבבו בטעות לכתבה זו. כפי שצוין בכתבה תפקידם של הבליטות דמויות הקרניים בג'ירפות הוא ככל הנראה לשמש ככלי נשק במלחמות השליטה בין הזכרים. זכרי הג'ירף אינם נלחמים עד מוות אך בהחלט יכולים לגרום לפציעות חמורות באמצעות הבליטות הנ"ל.
  ככל שהזכר מתבגר "קרניים" אלו מתעבות והופכות כבדות יותר. בנוסף, זכרי הג'ירף מפתחים משקעי סידן על פני הגולגולת ו"הקרניים". כל אלו מעניקים לג'ירף הבוגר יתרון על פני יריבו במלחמה על טריטוריה והפריית הנקבות.
  באשר לנקבות, כאמור לא נמצא הסבר מוכח לתפקידן של ה"קרניים". עם זאת, אחת ההשערות היא שהג'ירפות מנצלות את כלי הדם שב"קרניים" לאיבוד חום ובצורה כזו מווסתות את טמפרטורת הגוף – תהליך שנקרא תרמורגולציה. כך הן שורדות בתנאי חום קשים.
  בברכה,
  ד"ר ענת לונדון

 • צור

  לא ברורה התשובה לכותרת המאמר

  שלום,

  במאמר מופיע מידע רלוונטי לג'ירפים, אך בקפיצה מפתיעה הנושא סובב סביב ראייה אצל עופות, ולא חוזר לדבר על ג'ירפים. לא ברור לי מה הקששר בין ראייה אצל עופות לקרניים של הג'ירף.