השאלה המקורית: מהם הגורמים המשפיעים על דרישות האנרגטיות של הגוף וכיצד הם משפיעים על צריכת האנרגיה בגוף? ומה הקשר שלהם לתהליך הנשימה התאית?

הדרישות האנרגטיות של הגוף מושפעות מגורמים רבים הבולטים שבהם הם:

גיל: ילדים ומתבגרים צריכים יותר אנרגיה, מפני שהם צריכים לגדול ולהתפתח. בנוסף, ככל שהגוף מתבגר הוא לומד לנצל את האנרגיה שהוא צורך בצורה יעילה יותר, כך שאצל מבוגרים תהליכי הקיום הבסיסיים דורשים פחות אנרגיה.
מצב גופני: תאי שריר דורשים יותר אנרגיה זמינה מתאי שומן, לכן אנשים בעלי מסת שריר גדולה יצרכו יותר אנרגיה.
רמת פעילות: ככל שהאדם פעיל יותר, כך הוא זקוק ליותר אנרגיה.
מצב נפשי: מצבי עקה (סטרס) עשויים להגביר את קצב חילוף החומרים גם כשהגוף נמצא במנוחה, וכך להגביר את צריכת האנרגיה.
טמפרטורה חיצונית: ככל שהטמפרטורה שבה אנו נמצאים קיצונית יותר (קרה במיוחד או חמה במיוחד), כך הגוף צריך להשקיע יותר אנרגיה בשמירה על חום גוף תקין.
תורשה: כל אדם נולד עם קצב חילוף חומרים בסיסי שונה מחברו. ככל שקצב חילוף החומרים מהיר יותר, כך הוא צורך יותר אנרגיה.
התמודדות עם מזיקים ומחלות: בתקופות שבהן הגוף נאבק במחלה, המערכת החיסונית שלו פועלת בעוצמה רבה והיא צורכת אנרגיה רבה, גם כאשר האדם שוכב ללא תנועה.

תהליך הנשימה התאית הוא התהליך שבו הגוף מייצר אנרגיה זמינה שבה יוכל להשתמש לצרכיו השונים. במהלך תהליך הנשימה התאית הדוף מפרק מולקולות סוכר לפחמן דו-חמצני ולמים, ובמהלך התהליך משתחררת אנרגיה.


תהליך הנשימה התאית | התמונה לקוחה מוויקיפדיה.

חלק ניכר מהאנרגיה הזאת אובד כחום והיא אינה זמינה לתהליכי הגוף השונים. אולם הגוף מצליח להמיר ולאגור חלק מהאנרגיה, והופך אותה לאנרגיה כימית שבה הוא יודע להשתמש. את האנרגיה הכימית הזאת הגוף אוגר על ידי ייצור מולקולות ATP, שמכילות שלושה זרחנים טעונים שלילית. כיוון שהמטענים שליליים דוחים זה אל זה, מולקולת ה-ATP אינה יציבה, וכשהיא מתפרקת משתחררת אנרגיה. מאחר שהגוף מסוגל לשלוט במקום ובזמן שבו מולקולת ה-ATP תתפרק, הוא יכול לצמד את פירוק המולקולה לתהליך אחר שדורש השקעת אנרגיה, וכך לספק לתהליך את האנרגיה הדרושה לו.


המבנה הכימי של מולקולת ATP | התמונה לקוחה מוויקיפדיה.

במילים אחרות, בתהליך הנשימה התאית הגוף משתמש באנרגיה שאגורה בסוכר כדי לייצר מולקולות ATP לא יציבות כימית, שלאחר מכן מספקות אנרגיה לתהליכים אחרים בגוף.

בקיצור, הרבה מאוד גורמים משפיעים על צריכת האנרגיה של הגוף, והנשימה התאית היא הדרך שבה הגוף מייצר אנרגיה זמינה מהמזון. על כן, עלייה בקצב חילוף החומרים ובצרכים האנרגטיים של הגוף יגבירו בהכרח גם את קצב הנשימה התאית.  

רות חייט
דוקטורנטית, המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים

אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

4 תגובות

 • אנונימי

  מהו האיבר העיקרי שקובע את

  מהו האיבר העיקרי שקובע את שיעור צריכת האנרגיה בגוף האדם?

 • רונן

  איך זה הופך להיות תנועה?

  איך הגוף הופך את מה שאני אוכל לאנרגיה שאפשר להזיז איתה את הידיים והרגליים?

 • רביד בר מנשה

  הגוף לא אוגר ATP

  שלום כבוגר תואר מדעי המעבדה הרפואית, אני חושב שהניסוח שלכם לא נכון.
  רשמתם : את האנרגיה הכימית הזאת הגוף אוגר על ידי ייצור מולקולות ATP - זו טעות.
  אשמח שתתקנו ותדייקו את המשפט.
  בברכה,
  רביד

 • בן דנינו

  אנרגיה

  היי רביד נעים מאוד בן , חוקר על אנרגיית האדם , אשמח לדעת את התשובה מימך