השאלה המקורית: בשיעור פיסיקה אנחנו דנים מדוע לכל החיות יש ציר סימטריה אנכי. אשמח אם תהיה לך תשובה.אתה צודק בהחלט שהטבע "אוהב" סימטריה. סימטריה אנכית אכן נפוצה מאוד בעולם החי, אך יש גם חיות עם סימטריה שונה שנבנית סביב נקודה ולא סביב ציר. דוגמאות בולטת לבעלי חיים בעלי סימטריה שנבנית סביב נקודה אפשר למצוא במערכת הצורביים, שאליה משתייכים האלמוגים  והמדוזות.


אלמוגים | צילום: Louiswray, ויקיפדיה

סימטריה היא צורה של התארגנות מסודרת סביב נקודה או ציר, שבה לפחות שתי יחידות זהות חוזרות על עצמן. אף שהתארגנות סימטרית סביב צירים ונקודות היא תופעה בולטת מאוד בעולם החי, בפועל יצורים חיים לעולם אינם סימטריים באמת, כיוון שתמיד יש הבדלים בין היחידות שמהם הם מורכבים.

יתרה מזאת, הסימטריה היא מדד להתפתחות תקינה – ככל שהגוף סימטרי יותר כך הוא נתפס כבריא יותר. אצל מינים רבים, ובכלל זה בני האדם, הסימטריה ממלאת תפקיד חשוב בבחירת בן זוג, כיוון שהיא מעידה על בריאות טובה. העובדה שסימטרי גדולה יותר מגבירה את סיכוייו של הפרט להתרבות גורמת באטופן אבולוציוני לכך שהפרטים יהיו יותר ויותר סימטריים עם הדורות, שכן פרטים הנושאים גנים שעוזרים להם להתפתח בצורה סימטרית מעמידים יותר צאצאים.


פרח שמדמה נקבה של דבורה עם סימטריה דו-צדדית. כשהזכר מחזר אחרי הדבורה המדומה הוא מאביק את הפרח | צילום: הנס הילוורט, ויקיפדיה

עצם היכולת של בעל חיים לנוע לכיוון מסוים דורשת שיהיו לו צד קדמי וצד אחורי. אברי החישה ועיבוד הנתונים (או המוח, אם תרצו) ימוקמו בצד הקדמי כדי לאפשר לבעל החי לקבל במהירות החלטות נכונות. כמו כן, כוח המשיכה קובע שליצור יהיה צד הפונה כלפי מטה וצד הפונה כלפי מעלה. שני הצירים האלה – קדימה-אחורה ולמעלה-למטה – מגדירים בהכרח שלבעל החיים יהיו צד ימין וצד שמאל.

התפתחות גפיים סימטרית מימין ומשמאל מאפשרת לבעל החי תנועה טובה וחלקה יותר וגם מאפשרת לו לשמור על שיווי משקל ביתר קלות. גם כאן נראה שבעלי חיים סימטריים שורדים יותר בזכות היתרונות המוטוריים שמקנה להם ההתפתחות הסימטרית, לכן האבולוציה תפעל לטובת פרטים שמתפתחים בצורה סימטרית.

עם זאת, למרות היתרונות של ההתפתחות הסימטרית, יש בעלי חיים יוצאי דופן שאינם מבטאים כל סימטריה ולכן נקראים א-סימטריים. בקבוצה הזו נכללים בין השאר ספוגי הים (הספוגיים). הקבוצה הזו התפתחה מוקדם מאוד באבולוציה ונמצאת על הגבול בין יצור רב-תאי המתפקד כיחידה אחת למושבה של יצורים חד-תאיים. בנוסף, הספוגים הם יצורים נייחים, ולכן היתרונות שההתפתחות הסימטרית מקנה לתנועה של בעלי החיים אינם רלוונטיים עבורם.

בקיצור, במרבית המקרים כדאי להיות סימטרי, כי כך תוכל לנוע טוב יותר ולהעמיד יותר צאצאים.:-)

בומרנג – בחזרה אליך
איזו סימטריה אופיינית לעולם הצומח? 

רות חייט
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות