השאלה המקורית: למה כל החיות הכי ארסיות נמצאות באוסטרליה? קראתי שתי השערות שאני לא בטוחה אם הן מוכחות –  האחת אומרת שכיוון שאוסטרליה מדברית, הדרך להרוג טרף בעזרת רעל מבזבזת הכי פחות אנרגיה. השנייה מדברת על המטבוליזם של חיות כיס, שהוא נמוך יותר ולכן צריך רעל חזק כדי להמית אותן מהר. האם תוכלו לעזור??אוסטרליה היא היבשת הכי קטנה, או שמא האי הכי גדול על פני כדור הארץ.  היא מעניינת במיוחד בזכות מגוון בעלי החיים הייחודיים שמאפיינים אותה. קרוב ל-90 אחוז מכל מיני בעלי החיים ביבשת הם אנדמיים, כלומר לא נמצאים בשום מקום אחר על פני כדור הארץ. בנוסף היא אכן מתאפיינת במגוון רחב במיוחד של בעלי חיים ארסיים. אוסטרליה היא היבשת היחידה שבה כמות מיני הנחשים הארסיים עולה על כמות מיני הנחשים הלא ארסיים. יתרה מזאת, שמונה מעשרת הנחשים הארסיים ביותר בעולם חיים באוסטרליה, כולל הנחש הארסי ביותר המוכר כיום.

בנוסף אפשר למצוא באוסטרליה מינים ארסיים של עכבישים, דגים ולטאות. יש גם בעלי חיים מוזרים במיוחד שאפשר למצוא רק ביבשת הזאת, דוגמת הברווזן שהוא מעין "כימרה" בין יונק לציפור, כיוון שצאצאיו אמנם יונקים חלב אך בוקעים מביצים. ובאופן מפתיע (או אולי לא כל כך מפתיע) הוא גם ארסי.

כפי שאפשר לצפות מכל מה שכבר אמרנו, גם בעל החיים הארסי ביותר המוכר לאנושות פוקד את חופי אוסטרליה – זוהי כמובן המדוזה הקובייתית שמכונה "צרעת הים". בקיצור, החיים באוסטרליה הם לא פיקניק!


הברווזן (פלטיפוס) יונק-ציפור ארסי אנדמי לאוסטרליה | צילום: סטיבן קראפט, ויקיפדיה

מיד, כמובן, עולה השאלה למה כל כך הרבה בעלי חיים ארסיים מצאו את עצמם דווקא באוסטרליה. ומכיוון שמדובר בשאלה אבולוציונית, אי אפשר לדעת את התשובה בוודאות. כל השערה שמגובה בעובדות ואין בה סתירה לוגית יכולה להתקבל על הדעת. למעשה, סביר מאוד להניח שיש יותר מהסבר אחד לתופעה.

הסבר אחד נוגע לאקלים. כיוון שרוב שטחה של אוסטרליה הוא מדברי, הסיכוי שיש לטורף ארסי לפגוש טרף פוטנציאלי הוא אכן נמוך, ולכן בעל החיים הארסי ירצה להיות בטוח שהטרף שלו אכן ימות כשיכיש, יעקוץ או ינשך אותו. הדרך לוודא הרג היא ליצר כמות מספיקה של ארס. אך על פי שהסיבה הזו תרמה ככל הנראה לאבולוציה של בעלי החיים הארסיים באוסטרליה, היא אינה מספיקה לבדה כדי להסביר את הכמות החריגה של בעלי חיים ארסיים שמייחדת את אוסטרליה. אחרי הכל, תנאים אקלימיים דומים קיימים גם במקומות אחרים בעולם.


באוסטרליה גם צפרדעים עלולות להיות ארסיות | צילום: fir002, ויקיפדיה

אחת ההשערות המקובלות כיום כהסבר להתפתחות המוגברת של חיות ארסיות במיוחד ביבשת הדרומית היא אבולוציה משותפת של הטורפים והנטרפים. כיוון שבאוסטרליה רוב הטורפים מסתמכים על ארס לצורך הריגת הטרף, מופעל על הטרף לחץ אבולוציוני חזק לפתח עמידות לארס. כתוצאה מכך מופעל מחדש לחץ אבולוציוני על הטורף לפתח ארס חזק יותר שיתגבר על מנגנון העמידות, וחוזר חלילה. במקומות אחרים בעולם רוב הטורפים אינם מסתמכים על ארס לצורך הריגת טרפם, ולכן לא נוצר מעגל מעורר ארסיות דומה.

ומוסר ההשכל: עדיף זאב ביער מעכביש ארסי בבית. :-)

בומרנג – בחזרה אליך
באילו מקרים נוספים נהוג לדבר על אבולוציה משותפת של בעלי חיים (או חומרים)?

רות חייט
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

7 תגובות

 • פז גרופר

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןביאנה

  התשובה בכתבה

  פז שלום,
  זאת בדיוק השאלה שהכתבה עונה עליה, האם רצית לשאול משהו אחר?

 • משה חלואני

  עמידות בפני ארס

  שאלה מתבקשת מן ההסבר : האם החיות באפריקה הן גם הכי עמידות בפני ארס ? במידה וכן - זה מצדיק את הטענה של מעגל הקסמים...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןרות חייט

  תשובה

  <p>
  הי משה,</p>
  <p>
  אפריקה בכלל לא דומה לאוסטרליה במובן הזה - מגוון המינים באפריקה הוא עצום, ומרבית הטורפים לא משתמשים בארס לצורך הריגת טרפם - ולכן מרבית הנטרפים לא עוברים סלקציה לכיוון של עמידות בפני ארס, כך שבאפריקה ככל הנראה קיים מעגל קסמים אחר:-)</p>
  <p>
  הנה כתבה על <a href="http://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/life_sci/%D7%94%D7%90%D7... target="_blank">שיטות הציד של אריות</a> שאולי תעניין אותך.</p>

 • Shmulik Elmakies

  תשובה על השאלה ועוד שאלה

  אבולוציה משותפת היא דפוס נפוץ אצל טפילים ומארחים.
  שאלתי: בסוף השאלה בסוגריים - "או חומרים". האם זו טעות והכוונה לצמחים? אם לא, מה פירוש אבולוציה בחומרים?
  תודה,
  שמוליק

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןרות חייט

  תשובה

  הכוונה בחומרים היא חומרים אנטיביוטיים ותרופות- כאשר חיידקים מפתחים מנגנוני עמידות ומדענים מנסים למצוא תרופות חדשת וחוזר חלילה:-)

 • דג

  כתבה מעניינת אך עדיין חסרה תשובה

  החלק הראשון מסביר שזו לא הסיבה העיקרית למגוון הרחב של החיות הארסיות והחלק השני מסביר איך החיות הארסיות ממילא הפכו לארסיות יותר ויותר עד שהגיעו לרמת הארסיות שלהן. אין עדיין תשובה לאיך מראש התפתחו כל כך הרבה מינים ארסיים.