השאלה המקורית: אם אישה בהיריון דורכת על ציפורן, האם העובר עלול להיפגע מכך? ובקיצור, האם מגע עם ציפורניים עלול לפגוע בנו?


בפשטות, התשובה היא לא.

אלא אם כן מדובר בציפורן ענקית ומזוהמת שפוצעת אותנו ומחדירה זיהומים לדם וכך פוגעת באם ובעקיפין גם בעובר – אין שום סכנה בדריכה על ציפורניים או בכל מגע אחר בהן. בטוח לחלוטין לגעת בציפורניים, עבור נשים בהיריון ובכלל..

מספיק להבין איך המזון מועבר מהאם לעובר כדי להבין שאין שום קשר בין ציפורניים לתהליך ההתפתחות העוברית. רוב ההריונות הטבעיים מתחילים בחצוצרה, שם הזרעון פוגש את הביצית ומתרחשת הפריה. אחרי שהביצית מופרית היא מתחילה להתחלק בקצב מהיר (אחת לעשרים שעות בערך) והעובר הטרי מתחיל במסע לרחם. המסע הזה אורך בין שבעה לעשרה ימים ובסופו העובר משתרש בדופן הרחם ומתחילה להיווצר שליה. תפקיד השליה הוא להגן על העובר ולהזין אותו..


רגע ההפריה | צילום: ויקיפדיה

כבר בתחילת ההיריון מתפתח חבל הטבור, שמורכב אצל בני אדם משני עורקים שדרכם עוברת אספקה מהאם אל העובר, וגם וריד אחד שמזרים פסולת מעובר אל האם. חבל הטבור והשליה הם התקשורת היחידה שמתקיימת בין גוף העובר המתפתח לבין גוף האם ולכן ברור שלציפורניים אין שום קשר לתהליך הזה.

יתרה מזאת, הרבה חומרים לא מסוגלים לעבור את השלייה ולהגיע לעובר. מערכת הסינון הזאת התפתחה כיוון שהעובר, בעיקר בשלבי ההתפתחות המוקדמים, רגיש מאוד וחומרים שאינם מסכנים כלל את האם עצמה עלולים לגרום לו פגמים. חומרים מסוימים שאינם מסוכנים בדרך כלל לאם, כמו קפאין ואלכוהול, בכל זאת מסוגלים לעבור את מחסום השלייה. לכן מומלץ במהלך ההיריון להימנע עד כמה שאפשר מהחומרים האלה, כיוון שעלולה להיות להם השפעה מזיקה על העובר המתפתח.


עובר ברחם ניזון מחבל הטבור | איור, האנטומיה של גוף האדם, הנרי גריי

גם מחוללי מחלות מסוימים, כגון וירוסים וחיידקים, יכולים להשפיע על האם בצורה מתונה בלבד אך לפגוע בעובר בצורה בלתי הפיכה. לכן מומלץ לנשים בהיריון לא לצרוך ביצים ודגים לא מבושלים שעלולים להכיל חיידקי סלמונלה, שגורמים לשלשולים קשים שעלולים לגרום להתייבשות ולפגוע בהיריון. בנוסף מומלץ לכל הנשים שמתכננות היריון לקבל חיסון נגד אדמת ושפעת, כיוון שהידבקות בנגיפים אלו בשלבים מסוימים של ההיריון עלולה לגרום לפגמים קשים בעובר.

אם כך, ראינו שלא חסרים לנשים בהיריון איסורים ודברים שמומלץ להן להימנע מהם במהלך התקופה הרגישה (אך המרגשת) הזאת, אולם דריכה על ציפורניים לא נמצאת ברשימת האיסורים. מי שנמאס לה ללכת על גחלים מוזמנת בהחלט לנסות הליכה על ציפורניים.

בומרנג – בחזרה אליך
האם מומלץ להתעמל במהלך ההיריון?

רות חייט
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות