השאלה המקורית: מקובל לקבוע שחיי האדם מסתיימים בצורה בלתי הפיכה כשהמוח מפסיק את פעילותו ("מוות מוחי"), ומקובל למדוד זאת באמצעות בדיקת EEG (רישום הפעילות החשמלית במוח). יש לי כמה שאלות בעניין הזה:
1. אם זה נכון עובדתית? האם נמצאו מקרים של אנשים שהמשיכו לחיות אחרי שהפעילות החשמלית במוחם חדלה לחלוטין?
2. האם יהיה נכון לקבוע בצורה מקבילה שתחילת הופעת הפעילות החשמלית במוח היא הסימן המובהק לתחילת החיים?
3. אם כן, האם המדע יודע (בדיוק או בקירוב) באיזה שלב במהלך התפתחות העובר מתחילה הפעילות החשמלית במוח שלו?קביעת רגע המוות אצל בני אדם היא עניין שנוי במחלוקת שאינו מוגדר היטב. מוות מוגדר כהיעדר חיים, אולם כיוון שמושג ה"חיים" עצמו איננו מוגדר היטב, כך גם המוות.

התפתחות הטכנולוגיה והיכולת לתחזק נשימה ודופק באופן מלאכותי מסבכות את המצב עוד יותר. בעבר נהגו להגדיר מוות כהיעדר נשימה או היעדר דופק ופעילות לבבית, אולם כיוון שפעמים רבות הצליחו להחזיר דופק ונשימה בזכות פעולות החייאה שנעשו בזמן, התפתח המושג "מוות קליני" שמוגדר כמצב של היעדר זמני של נשימה או דופק.

מוות מוחי, לעומת זאת, הוא מצב שאין בו פעילות חשמלית במוח, דבר שאינו מחייב בהכרח היעדר פעילות של איברים אחרים. מדובר בעיקר בהגדרה משפטית הדרושה לצורך תרומת איברים. במדינות מסוימות מספיק להוכיח נמק (חוסר הספקת דם) בגזע המוח (האזור במוח האחראי על פעולות החיים הבסיסיות) ובמדינות אחרות יש להוכיח העדר פעילות במוח כולו. הגדרה נוספת למוות מוחי, שאינה מקובלת כיום באף מדינה, היא נמק במוח הגדול בלבד כיוון שזהו האזור האחראי על ההכרה האנושית. בפועל, אילו הרס בלתי הפיך של המוח הגדול היה מוגדר "מוות מוחי", כל מי שמוגדר היום "צמח" היה נחשב למת.


המוח האנושי: חוט השדרה (בכחול) שאליו מחובר גזע המוח (סגול ואפור). המוח הגדול מצויר בכתום | תרשים: ויקיפדיה

כיוון שמדובר בהגדרה משפטית שההכרעה לגביה צריכה להיעשות בסופו של דבר בידי בני אדם ועל ידי מדידות של מכשירים, אין ספק שהיו מקרים שהתקבלה בהם החלטה שגויה. אולם המקרים האלה נדירים ביותר ומרבית המדינות עושות מאמצים כבירים להימנע מהן. בישראל, לדוגמה, דורשים קביעה של שני רופאים בלתי תלויים לפחות, שאינם קשורים בשום צורה להשתלת איברים, ועליהם לבצע כמה בדיקות שמצביעות כולן על מוות מוחי.

עם זאת, אכן אין אפשרות לקום לתחייה ממוות מוחי אמיתי. כלומר אם באמת נגרם נזק בלתי הפיך לגזע המוח, אין כל סיכוי שהאדם יחזור פתאום לנשום בצורה עצמאית.


עובר אנושי בשבוע העשירי להיריון | צילום: ויקיפדיה

בשבוע השלישי להיריון נוצרת אצל העובר תעלה שמכונה "התעלה העצבית", שבהמשך יתפתחו ממנה המוח וחוט השדרה. בשבוע החמישי להיריון מתפתחים כבר תאי עצב שמפרישים מוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים), וכשהחומרים הללו מגיעים לתאי עצב מתאימים הם יוצרים בהם פעילות חשמלית. מרגע זה ואילך המוח הולך ומתפתח ומפיק יותר ויותר פעילות חשמלית.

עם זאת, לא נהוג להגדיר את השלבים האלה כ"רגע התחלת החיים" (המוגדר כרגע הלידה). בשבוע ה-15 להיריון כמעט כל מערכות הגוף כבר קיימות וסיכוייו של עובר הנולד בשבוע ה-25 (מתוך 40) לשרוד מחוץ לרחם הם כ-50 אחוז, תודות לטכנולוגיה המודרנית. בשבוע ה-25 המוח כבר מגיע לגודל של אפרסק, אולם קליפתו חלקה ועוד לא החלו להיווצר בה הקפלים שיהיו במוחו של הוולד ודרושים לצורך חשיבה אמיתית.

נראה, לפיכך, שהגדרות החיים והמוות אינן חד-משמעיות והן נתונות לשיקולים רבים, שרובם אינם מדעיים אלא חברתיים, משפטיים, דתיים, פוליטיים וכדומה.

בומרנג – בחזרה אליך
באלו בדיקות נוספות פרט ל-EEGנהוג להשתמש כדי לבדוק פעילות מוחית?

רות חייט
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

5 תגובות

 • איתן

  רמת המתח החשמלי במוח העובר

  ברצוני לדעת, באופן מדויק יותר, באיזה גיל מתחילה הפעילות החשמלית במוח העובר, וכמ כן, מהי רמת מתח זה?
  בכבוד רב ותודה מראש, איתן זינר

 • אסף

  מוות תא בודד

  האם יש הגדרה למוות של תא בודד, שזה כנראה קל יותר להגדיר מאשר שילוב של הרבה תאים. לו אני הייתי צריך להגדיר זאת הייתי אומר שתא מת כאשר הוא לא יכול "לייצר" יותר אנרגיה לעצמו.
  האם זו הגדרה טובה והאם יש הגדרה מדויקת כלשהי?
  תודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןרות חייט

  תשובה

  תא בודד נחשב למת כאשר הוא לא מסוגל יותר לשמר על סביבה תאית ייחודית, בררנות הממברנה נפגעת וכתוצאה מכך סביבת התא משתווה לסביבה בה הוא נמצא.
  למרות שתא מת כמובן לא מסוגל לייצר אנרגיה, היכולת לייצר אנרגיה לא יכולה להיות הגדרה של תא חי. ביצורים רב תאיים או במושבות של יצורים חד תאיים התאים עוברים תהליכי התמיינות ויכול להיות מצב שתא שממלא תפקיד מסוים מאבד את היכולת לייצר אנרגיה בעצמו (הוא מקבל אותה מתאים סמוכים).

 • חיה

  תודה על התשובה המפורטת! שאלה נוספת בעקבות התשובה-

  1) אם "צמח" הוא בעל הרס בלתי הפיך במוח, האם תיתכן חזרה להכרה של "צמח"?
  2) בשבוע 5 של ההריון (בהנחה שהתכוונת לספירה המקובלת מהמחזור האחרון ולא מרגע ההפריה) הלב לעתים עדיין לא התחיל לפעום. האם תיתכן התחלה של פעילות חשמלית במוח לפני שהלב התחיל לפעום (זאת אומרת שאין קשר בין פעילות חשמלית במוח לפעילות הלב)? או שבכל מקרה התחלה כזאת תלויה בהתחלה של פעימות לב קודם לכן?
  תודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןרות חייט

  תשובה

  "צמח" בהגדרתו הוא משהוא עם נזק בלתי הפיך למוח – אשר אינו יכול לחזור להכרה. למרות זאת, כיוון שגם כאן הקביעה מתבצעת על ידי בני אדם ומכשירים אז כמובן שיתכנו טעויות והיו מיקרים שמשהו שהוגדר "צמח" חזר להכרה. ככל הנראה כאן במקרה זה יהיו יותר טעויות כיוון שהצמח אינו מועמד לתרומת איברים – אז לא נעשים המאמצים המיוחדים להימנעות מטעויות כפי שנעשה במקרה של "מוות מוחי".
  במהלך השבוע החמישי העובר מורכב משלוש שכבות – חיצונית, אמצעית ופנימית. צינור העצבים (ממנו לבסוף יוצר המוח – אולם בשלב זה עוד מוקדם לקרוא לו מוח) מתפתח מהשכבה החיצונית. במקביל מתפתח הלב בשכבה האמצעית ומתחיל לפעום (אולם לרוב עוד לא ניתן לראות את הפעימות בבדיקת אולטראסאונד). זהו שלב עוברי מאוד מוקדם – אולם כבר בשלב זה יש בו פעילות חשמלית עצבית.