בעולם שבו השמנת יתר הפכה לאחד מגורמי הסיכון העיקריים למחלות, נוצר צורך גובר והולך לחקור את המנגנונים המשפיעים על תחושת הרעב. כיוון שחוש הריח והטעם קשורים מאוד זה בזה, בלי חוש הריח שמסוגל להפריד בין עשרות אלפי ריחות שונים (ויש שיאמרו מיליונים) היינו מסוגלים להפריד בין חמישה טעמים בלבד: מתוק, מלוח, חמוץ, מר ואומאמי (טעם החלבון).

חוש הריח, אם כך, הוא מועמד הגיוני לבדיקה כשאנו רוצים לחקור את התיאבון. מחקר בריטי אכן מצא שיש קשר בין מידת הרעב וחוש הריח, אולם הקשר תלוי גם במשקל הגוף של הנבדקים. תוצאות המחקר גילו שחוש הריח של נבדקים שמשקל גופם תקין או נמוך התחדד כשהיו רעבים, אולם באופן מפתיע לאו דווקא בקשר לריחות שקשורים לאוכל.


מיני מזונות | תמונה: מכון הבריאות הלאומי של ארה"ב

אצל נבדקים שמשקל גופם גבוה יחסית לגובהם חלה עלייה גם ביכולתם לזהות ריחות שאינם קשורים באוכל כשהיו רעבים, אולם העלייה הייתה קטנה יותר מזו של נבדקים בעלי משקל גוף תקין. בנוסף מצא המחקר שאצל נבדקים שבעים שמשקל גופם גבוה חלה עלייה ביכולת לזהות ריחות שקשורים באוכל. עלייה כזו לא נצפתה אצל נבדקים בעלי משקל גוף תקין או נמוך.

החוקרים הסיקו שהתחדדות חוש הריח אצל הנבדקים השבעים בעלי המשקל הגבוהה גורמת להם להפריז באכילה גם אחרי שהם שבעים, כיוון שריח הוא גורם מעודד תיאבון.


תיאבון למתוקים | צילום: קלרה, ויקיפדיה

על פי אותו עיקרון התפתחה שיטת דיאטה שמשתמשת בריחות לצורך הפחתת תיאבון. ברוב המקרים חוש הריח הוא אויבה המושבע של הדיאטה ופעמים רבות דיאטות נשברות כשעוברים ליד מאפייה או מריחים את ריח הבישולים העולה מהמטבח. אך גם כאן נראה שיש אור בקצה המנהרה: בדיאטה חדשה, שמבוססת על ריח, נותנים למרזים לעתיד להריח שמן ענבים, משלבים למענם שמן ענבים ולבנדר באמבט ומתפנקים במסאז'ים ארומטיים שתפקידם לדכא רעב תוך שימוש בחוש הריח. הדיאטה צריכה כמובן לשלב גם תפריט מאוזן ורצוי גם פעילות גופנית, אולם השימוש בריח עוזר לדכא את התיאבון ולשמור על משקל היעד אחרי שמגיעים אליו.

נראה לפיכך שחוש הריח קשור מאוד לתיאבון, ושפעמים רבות הוא יכול לבדו לעורר תיאבון, ועמו את תחושת רעב. עם זאת, תוצאות המחקר אמנם הראו שחוש הריח מתחדד במצבי רעב, אך באופן מפתיע ההתחדדות מורגשת הרבה פחות ביחס לריחות הקשורים באוכל, אולי כי שם אנחנו בלאו הכי קרובים לרוויה. המצב היחיד שבו נמצא שחוש הריח הפך רגיש יותר לריחות הקשורים באוכל היה אצל שמנים שבעים – מצב שיכול ליצור מעגל אכילה והשמנה שקשה לשבור.

בומרנג – בחזרה אליך
חוש הריח נפוץ מאוד בעולם החי, אולם קבוצה שלמה של בעלי חיים אינה מסגלת להריח – מיהם בעלי החיים התתרנים? 

רות חייט
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות